Nokia, ZLauncher önyükleyici uygulamasıyla Android'de yeni bir atak yapıyor

Nokia, ZLauncher önyükleyici uygulamasıyla Android'de yeni bir atak yapıyor

Zlauncher Android on yukleyici nokia 2

2016 yılında yeniden akıllı telefon rekabetine girmesi beklenen Finlandiyalı Nokia, Android üzerindeki ön yükleyici uygulaması Zlauncher'ın yeni sürümünü yayınladı. 2014 sonunda testlere başlayan Nokia, 1.1.24 sürümünü yayınladığı ön yükleyici (launcher) uygulamayla Android kullanıcılarına daha da yakınlaşıyor.

Facebook'un el attığı Home gibi ön yükleyici uygulamaların Androidli telefonlarda menü ve uygulama üzerinde yönetimi ele aldığını söyleyebiliriz. Açılış uygulaması olarak da adlandırabileceğimiz bu uygulamalar, Androidli telefonlara kişiselleştirme, yeni bir arayüz ve yeni özellikler kazandırıyor. Google Now ve Yandex.Shell de bu sınıfa giriyor.

Türkiye'den .APK dosyası indirilebiliyor

İlk olarak Amerika, Avrupa Birliği ve Hindistan'da Play Store'dan indirilebilecek şekilde kullanıma sunulan Zlauncher'ın Türkiye'den indirilebildiğini öğrendikten sonra denedim ve paylaşmak istedim. Hemen belirteyim Zlauncher'ı indirmek için için Androidli telefonunuzla şu sayfadan Google hesabınızla giriş yaparak .APK dosyasını güvenli bir şekilde direkt olarak telefonunuza indirebiliyorsunuz.

Zlauncher'ı diğer bir çok Android ön yükleyiciden ayıran özelliğiyse sizin uygulama kullanımınıza uyum sağlayarak tek bir ekran üzerinden kullanılıyor olması. Sık kullandığınız uygulamaları ana ekranda listeleyen Zlauncher'da istediğiniz uygulamaya erişmek için o uygulamanın baş harfini yazmanız yeterli.

Eksikleri var ama geri bildirimler değerlendiriliyor

Yazdığınız harfe uygun olarak en sık kullandığınız uygulamayı, eylemi veya e-posta adresini karşınıza getiriyor. Kimilerine göre en iyi ön yükleyicilerden biri olarak gösterilse de farklı bir duruşu ve kendine has bir algoritması olduğunu kabul ettiğim Zlauncher'ı şahsen çok da kullanışlı bulmadığımı söyleyebilirim.

Zlauncher Android on yukleyici nokia 3 Ana sayfada daha az uygulama sıralanması, eklentileri kullanmaya izin vermemesi ilk aklıma gelen eksileri. Bu açıdan bakıldığında az sayıda uygulama kullananların Zlauncher'ı daha fazla tercih edebileceğini düşünüyorum.

Diğer yandan Nokia, uygulamayı sürekli geliştirmeyi sürdürüyor ve önümüzdeki dönemde geribildirimlere göre Zlauncher'ı şekillendireceğini söyleyebiliriz. Sosyal ağlarda kullanıcıların Zlauncher'a ilgi gösterdiği de görülüyor. En azından Finlandiyalıların seveceğini söyleyebiliriz. :)

Başarılı olabilir mi?

Facebook'un Home uygulamasıyla başarılı olamadığı bu alanda Zlauncher'ın ne yapacağı meçhul ama Hola Launcher gibi çok popüler (10 milyondan fazla indirme) ve kullanışlı ön yükleyiciler olduğunu da söylemekte fayda var.

Geçen hafta Alcatel-Lucent'i 15.6 milyar dolara satın alan Nokia'nın Here Andorid uygulaması 3 milyondan fazla indirilmişti. Finlandiyalı şirket ayrıca Nokia N1 adlı Androidli tabletini de pazara sunmuştu.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.