İstanbul gece hayatı için mobil rezervasyon girişimi: ClubTable [İndirim Kodu]
Girişim

İstanbul gece hayatı için mobil rezervasyon girişimi: ClubTable [İndirim Kodu]

Yaklaşık 1 ay önce yayın hayatına başlayan ClubTable, İstanbul gece hayatına odaklanan mobil bir ürün. İsminden de anlayabileceğiniz gibi ClubTable, kullanıcıların cep telefonlarından favori gece kulüplerinde diledikleri tarih ve hizmet opsiyonlarını (loca veya stand gibi) seçerek satın alma yapabilmelerini sağlıyor.

Ödemeyi mobil cihazları üzerinden yapan ClubTable kullanıcılarının toplam ücreti arkadaşları arasında paylaştırabilmesi de mümkün. Ve son olarak kullanıcıların mekana girerken sıra beklemeden kapıya isim vermeleri yeterli oluyor.

Aldığımız bilgiye göre ilk 1 ay içinde 3 binin üzerinde indirilme rakamına ulaşan ClubTable, binden fazla da üye kazanmış. Girişimin gelir modeliyse tahmin edebileceğiniz gibi gece kulüplerinden aldığı komisyonlar üzerine kurulu. Bu arada hemen belirtelim, ClubTable yalnızca gece kulüplerinden komisyon alıyor, kullanıcılar mekanın normal ücret tarifesine tabi oluyor.

Üyelik aşamasında kullanıcılarının cep telefonu numarasıyla bir doğrulama yapan ClubTable, bunun dışında platform üzerinden gerçekleşen rezervasyonlar için de kendi geliştirdiği bir puanlama sisteminden çeşitli avantajlar sunuyor.

clubtable-gorsel

Berk Erarslan ve Batuhan Tosun tarafından hayata geçirilen girişim, fikir olarak kurucu ortaklardan Erarslan San Francisco'da Master yaparken doğuyor. Berk Erarslan ClubTable'in doğuş hikayesini şu sözlerle anlatıyor: "San Francisco’da Master yaparken mobil ve girişimcilik alanlarında çok fazla etkinliğe katılma fırsatım oldu. Çok fazla fikir ve proje analiz ettim. Bu aktivitelerde ClubTable’ın bir benzer versiyonunun CEO’suyla da tanıştım.

O versiyon HotelTonight mantığında gece kulüplerinin aynı gün içinde belli bir oranda indirimle loca ve stand satışını sağlıyordu. Bir süre o firmanın pazarlama departmanında çalıştım. Fırsat sitelerinden sonra Türkiye’de indirim üzerinde bu tarz bir servisin kullanılmayacağını düşündüğümden, bu business model’in çok daha Premium bir versiyonunu Türkiye’ye getirmeye karar verdim."

Yaz ayları için Bodrum ve Çeşme'den gece kulüpleri de ClubTable'a dahil olacakmış

Şu an için İstanbul'da 5 farklı mekanla (Billionaire Club, Club Albüm, Members Club, Masquerade Club ve ClubXL) anlaşması bulunan ClubTable, kurucu ortaklardan aldığımız bilgiye göre yaz ayları öncesinde Bodrum ve Çeşme'deki bazı mekanları da sisteme dahil edecekmiş. Bunun dışında İstanbul için 2 ay sonraki hedef ise mekan sayısını 15'e çıkartmakmış.

İstanbul'daki 'premium' gece kulüplerine 'içeride tanıdık bulmadan' rezervasyon yaptırmanın oldukça zor olduğunu düşündüğümüzde ClubTable hem bu engeli ortadan kaldırıyor hem de kullanıcılarına hesabı online olarak paylaşabilme şansı tanıyor. Konuya gece kulüpleri açısından bakacak olursak da ödemenin önceden alınmasından dolayı karşılıklı bir win&win söz konusu diyebiliriz. ClubTable ayrıca İngilizce dil seçeneği sunmasıyla yurtdışından gelen turistlere de hitap ediyor.

Android uygulamasını geliştirmeye devam eden girişimin bunun dışında kısa vadedeki hedefi de İstanbul'daki 'premium' loca ve stand satışlarını yüzde 15'ine sahip olmak. ClubTable ile ilgili gelişmeleri sizlere aktarmaya devam edeceğiz.

Webrazzi okuyucularına özel indirim

ClubTable'i denemek isteyen okuyucularımız, 'davet et' bölümünde yer alan 'kod gir' alanına 'webrazzi' yazarak 100 TL değerinde indirim kazanabilirler. Hemen belirtelim; ilk 50 okuyucumuz için geçerli olacak olan bu indirim, yalnızca yeni üyeler için ve üye olduktan sonraki ilk 24 saatte geçerli. Yani ilgili indirim kodu ClubTable'a üye olunduktan sonraki ilk 24 saat içinde girilmeli. Bu arada indirim kodu 6 ay boyunca geçerliliğini koruyor.

Yorumlar (4)
 1. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  Türkiye'de mobil uygulama alanındaki açık iyi tespit edilmiş, güzel bir girişim. Bu tarz girişimleri desteklemek gerekli...

 2. Mehmet Uzunca Mehmet Uzunca

  bir arkadaşım şöyle derdi hep. günlük hayatta kendi sorunlarından yola çıkarak bir girişim fikri aklına geliyorsa bir sorun olabilir. mesela kamyoncuysan ve kamyoncuları birleştiren bir girişim fikri sana çok partlak bi fikir olarak geliyorsa iki kere düşün derdi.

  (arkadaşım şu an işsiz. şaka şaka güzel girişimlerin başında.)

 3. Doruk Tekin Doruk Tekin

  Genelde mekanları hedefleyen girişimlerin en büyük problemi mekanlara yeterince fayda sağlayamamalarından kaynaklanır. Fakat ClubTable'ın ödemeyi önceden alması ve 24 saatten az kala iptal durumunda iade yapmayıp, 24 saat öncesinde de ödemenin sadece %50'sini iade etmesi mekanların ilgisini çekebilir. Komisyon oranlarını bilmiyorum ama bu açıdan -hayret verici bir şekilde- eğlence sektöründe ilk defa mantıklı bir işle karşılaştım, ekibe tebrikler.

  Yine de iş sadece rezervasyonda kaldığı sürece onları tatmin edecek bir pazar olduğunu düşünmüyorum. İş ve gelir modelini nasıl geliştirecekleri önlerindeki en büyük challenge. (mesela rezervasyon işini tutturabilirlerse devamında TR'de henüz kimsenin beceremediği concierge işi gelebilir)

  Yurtdışından gelen turistleri hedeflemek ise ayrıca önemli ama tabii özellikle batıdan değil doğudan gelenleri hedeflerlerse. Orta Doğu turisti bu iş için epey mantıklı olabilir... Umarım başarılı olurlar.

 4. Webrazzi Üyesi Webrazzi Üyesi

  Uygulama sadee iOS8 de kullanılıyor olmasaymış daha iyi olabilirmiş.