Facebook'un Android'leri fethedecek yeni ürünü Facebook Home ile ilgili tüm detaylar
Mobil

Facebook'un Android'leri fethedecek yeni ürünü Facebook Home ile ilgili tüm detaylar

Facebook bugün Menlo Park'taki merkez ofisinde düzenlediği basın toplantısını 29 Mart tarihinde tüm basın mensuplarına "Come See Our New Home on Android" cümlesi ile duyurmuştu.

Sizler için Webrazzi üzerinden canlı olarak yayınladığımız etkinlikte, Facebook Android işletim sistemli telefonlar için devrim niteliğindeki Facebook Home'u tanıttı.

İlk olarak sahneye çıkan Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, en sonunda Facebook Phone ile ilgili konuşabileceklerinin müjdesini verdi. Ancak sözünün devamında "daha doğrusu, Facebook Phone'u nasıl telefonlarınızın içine yerleştirebileceğinizi" konuşacağız diye de ekledi.

Bugüne kadar Facebook, kendi telefonunu üreteceği ile ilgili söylentilere her seferinde tutarlı yanıtlar vererek, Facebook'un amacının bir telefon üretmek değil tüm telefonlarda var olmak istediğini yenilemişti. Facebook, beklendiği gibi tam da bu amaca uygun yeni ürünü Facebook Home'u duyurdu.

Facebook PhoneFacebook Home, Google Play'den indirilebilecek bir ürün olacak. Yeni ürünün amacı Facebook deneyiminizi Android işletim sistemli telefonunuza çok daha iyi bir şekilde taşımak.

Mark Zuckerberg, konuşmasında kullanıcıların telefonda çok fazla zaman harcadığımızı dile getirerek bu deneyiminin iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması aşamasında büyük yol kat edilmesini sağlayacağını düşündüğü Facebook Home'u resmen tanıttı.

Facebook Home'un genel özelliklerinden bahseden Zuckerberg, aslında ilk etapta Facebook Home ile birlikte görselliğin ne kadar çok ön plana çıktığını, yeni ürünlerinin mesajlaşma deneyimini nasıl daha iyi bir hale getirebileceğini de kanıtlamış oldu.

Facebook Phone yapısıSize kısaca Facebook Home'un teknik yapısından bahsetmem gerekirse, Facebook Home aslında ne bir işletim sistemi olacak, ne de bir Android katili.

Facebook Home, çeşitli uygulamaları üzerinde çalıştırabilecek, Android işletim sistemli telefonların içinde bir emülatör gibi görev görerek ve sadece Android işletim sistemi üzerinde çalışacak.

Ancak Facebook Home teknik özelliklere olan gereksinimi sebebiyle tüm Android cihazlarda çalışmayacak. Herhangi bir Android işletim sistemi adı geçmese de, Facebook Home HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4 ve Samsung Galaxy Note 2 telelefonlarına yüklenebilecek.

Facebook Home'un Ürün Direktörü Adam Mosseri de etkinlikte Zuckerberg'in ardından bir konuşma gerçekleştirdi ve uygulama üstünden olmayan, internet tarayıcısı ya da logo gibi öğeler olmadan, "içerik odaklı" bir Facebook deneyimini kullanıcılarına sunacaklarının altını çizdi. Hemen aşağıdan Facebook Home'u nasıl kullanabileceğimize dair bir videoyu izleyebilirsiniz.

12 Nisan 2013 tarihinde indirilebilecek olan Facebook Home ile ilgili bir başka bomba haber de, basın toplantısının en sonunda geldi. HTC CEO'su Peter Chou tarafından, Facebook Phone etkinliğinde tanıtılan HTC First adlı telefon, Facebook Home ile optimize şekilde piyasaya sürülen ilk telefon olacağını duyurdu. HTC ile birlikte, Facebook'un bir başka iş ortağı da telekomünikasyon devi AT&T oldu. Buna göre AT&T mağazalarından 99 dolar karşılığı HTC First sahibi olunabilecek.

Yorumlar (6)
 1. Home uygulaması'nı gayet güzel düşünmüşler, android kullanıcıları çabuk benimseyecektir özellikle facebook kullanımının yüksek olduğu ülkemizde.

  Webrazzi'nin şu yeni eklediği "İlginizi çekebilecek diğer yazılar..." bölümü ise reklamlarla da birleşince çok kalın oluyor ve yorumlar bölümüne kadar inmek sıkıntı çıkarıyor. bir de fazla görsel kirliği oluyor alt kısımda. ben onu biraz gereksiz buldum. eski hali iyiydi, tabi reklam bölümü kalkarsa daha sağlıklı olur :P

  1. adblock eklentisini yüklemen yeterli :) firefox kullanıyorsan

   1. Adblock ile mi destek olacaksın webrazzi'ye. Ayıp be arkadaş, hak hırsızlığı denir buna.

 2. Bu çok güzel olmuş birde reklamlarıda gösterebilecek diye bir şeyler okumuştum bu durumda mobildeki gelirlerin artırabilir facebook

 3. İşletim sisteminin içerisinde çalışacak bir Android alt uygulaması demişler.

  ''Facebook Home HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4 ve Samsung Galaxy Note 2 telelefonlarına yüklenebilecek.''

  Alt tarafı bir Facebook uygulaması demekte istemiyorum ama ne tip bir sistem gereksinimi ile gelebilir onuda çok merak ediyorum.

  Mümkünse abartmasınlar bu şekilde.

  1. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

   Mevcut Facebook uygulaması zaten telefonun kaynaklarını ciddi oranda sömürürken, home uygulaması ile düşün artık gerisini. O yüzden üst seviye telefonlarda çalışabilceği vurgusu yapılıyor. Facebook home ile telefonu iyice kendine bağımlı yapacak bence. Ben test için kurup, büyük ihtimal sonrasında kaldıracağım.