Facebook'un Android'leri fethedecek yeni ürünü Facebook Home ile ilgili tüm detaylar

Facebook'un Android'leri fethedecek yeni ürünü Facebook Home ile ilgili tüm detaylar

Facebook bugün Menlo Park'taki merkez ofisinde düzenlediği basın toplantısını 29 Mart tarihinde tüm basın mensuplarına "Come See Our New Home on Android" cümlesi ile duyurmuştu.

Sizler için Webrazzi üzerinden canlı olarak yayınladığımız etkinlikte, Facebook Android işletim sistemli telefonlar için devrim niteliğindeki Facebook Home'u tanıttı.

İlk olarak sahneye çıkan Facebook kurucusu ve CEO'su Mark Zuckerberg, en sonunda Facebook Phone ile ilgili konuşabileceklerinin müjdesini verdi. Ancak sözünün devamında "daha doğrusu, Facebook Phone'u nasıl telefonlarınızın içine yerleştirebileceğinizi" konuşacağız diye de ekledi.

Bugüne kadar Facebook, kendi telefonunu üreteceği ile ilgili söylentilere her seferinde tutarlı yanıtlar vererek, Facebook'un amacının bir telefon üretmek değil tüm telefonlarda var olmak istediğini yenilemişti. Facebook, beklendiği gibi tam da bu amaca uygun yeni ürünü Facebook Home'u duyurdu.

Facebook PhoneFacebook Home, Google Play'den indirilebilecek bir ürün olacak. Yeni ürünün amacı Facebook deneyiminizi Android işletim sistemli telefonunuza çok daha iyi bir şekilde taşımak.

Mark Zuckerberg, konuşmasında kullanıcıların telefonda çok fazla zaman harcadığımızı dile getirerek bu deneyiminin iyileştirilmesi ve kolaylaştırılması aşamasında büyük yol kat edilmesini sağlayacağını düşündüğü Facebook Home'u resmen tanıttı.

Facebook Home'un genel özelliklerinden bahseden Zuckerberg, aslında ilk etapta Facebook Home ile birlikte görselliğin ne kadar çok ön plana çıktığını, yeni ürünlerinin mesajlaşma deneyimini nasıl daha iyi bir hale getirebileceğini de kanıtlamış oldu.

Facebook Phone yapısıSize kısaca Facebook Home'un teknik yapısından bahsetmem gerekirse, Facebook Home aslında ne bir işletim sistemi olacak, ne de bir Android katili.

Facebook Home, çeşitli uygulamaları üzerinde çalıştırabilecek, Android işletim sistemli telefonların içinde bir emülatör gibi görev görerek ve sadece Android işletim sistemi üzerinde çalışacak.

Ancak Facebook Home teknik özelliklere olan gereksinimi sebebiyle tüm Android cihazlarda çalışmayacak. Herhangi bir Android işletim sistemi adı geçmese de, Facebook Home HTC One, HTC One X, Samsung Galaxy S3, Samsung Galaxy S4 ve Samsung Galaxy Note 2 telelefonlarına yüklenebilecek.

Facebook Home'un Ürün Direktörü Adam Mosseri de etkinlikte Zuckerberg'in ardından bir konuşma gerçekleştirdi ve uygulama üstünden olmayan, internet tarayıcısı ya da logo gibi öğeler olmadan, "içerik odaklı" bir Facebook deneyimini kullanıcılarına sunacaklarının altını çizdi. Hemen aşağıdan Facebook Home'u nasıl kullanabileceğimize dair bir videoyu izleyebilirsiniz.

12 Nisan 2013 tarihinde indirilebilecek olan Facebook Home ile ilgili bir başka bomba haber de, basın toplantısının en sonunda geldi. HTC CEO'su Peter Chou tarafından, Facebook Phone etkinliğinde tanıtılan HTC First adlı telefon, Facebook Home ile optimize şekilde piyasaya sürülen ilk telefon olacağını duyurdu. HTC ile birlikte, Facebook'un bir başka iş ortağı da telekomünikasyon devi AT&T oldu. Buna göre AT&T mağazalarından 99 dolar karşılığı HTC First sahibi olunabilecek.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.