Facebook Home entegrasyonlu ilk telefon 'HTC First' tanıtıldı
Mobil

Facebook Home entegrasyonlu ilk telefon 'HTC First' tanıtıldı

Facebook, bugün Menlo Park'taki merkezinde gerçekleştirdiği etkinlikte Facebook Home'u tanıttı. Size canlı yayınla aktardığımız ve hakkındaki tüm detayları haberleştirdiğimiz Facebook Home, Android işletim sistemli bazı telefonlar 12 Nisan 2013 tarihi itibari ile yüklenebilecek.

Ancak Facebook Phone etkinliğinin sonuna yaklaşılırken Mark Zuckerberg sahneye HTC CEO'su Peter Chou ve AT&T CEO'su Ralph de la Vega'yı davet etti. Bir telefon üreticisi ve operatorün sahneye gelmesi de tabii ki aslında en baştaki Facebook'un kendi telefonu söylentileri ile yakında alakalıydı. Sözü devralan HTC CEO'su Chou, ceketinin iç cebinden çıkardığı dünyanın ilk Facebook Home entegrasyonlu telefonu HTC First'ü resmi olarak tanıttı.

HTC First, 4,3 inç boyutundaki ekranı, 5 megapiksel kamerası ve LTE özelliği ile 12 Nisan 2013 tarihinde ABD'de piyasaya sunulacak. HTC First'ün bir diğer özelliği ile, Facebook Home ile daha optimize çalışıyor olması olacak. Mesela Android işletim sistemli bir telefonunuz olsa dahi Facebook Home yüklediğiniz yararlanamayacağınız bildirim merkezi gibi bir özelliğe sahip. Eğer HTC First sahibi olursanız, sizi telefonla arayan ya da SMS yollayanları da bu Facebook Home bildirim merkezinde görmeniz mümkün olacak.

htc-first

Fiyatı sadece 99$

HTC tarafından üretilen, AT&T satış noktalarında satılacak olan Facebook Home entegrasyonlu ilk telefon HTC First, sadece 99$'lık fiyat etiketi ile raflardaki yerini alacak.

Siyah, beyaz, mavi ve kırmızı olmak üzere 4 farklı renkte piyasaya çıkacak olan HTC'nin yeni modeli, Facebook Home kullanmak isteyen ancak Facebook Home'u desteklemeyen Android telefonları bulunan kullanıcılar tarafından oldukça çok tercih edilebilir.

HTC First'ün kullanıldığı ve kısaca Facebook Home'u tanıtan bir videoyu hemen aşağıdan izleyebilirsiniz.

Yorumlar (2)
  1. Engin Gürşen Engin Gürşen

    Facebook'un bu telefonu piyasaya sürmesinin ardından belki Twitter cephesinden de bir Twitter telefonu haberi gelir. Hızla güçlenen sosyal ağlar mobil iletişim cihazlarına da el attı. Her büyük sosyal ağın bir akıllı cihazı olursa hiç şaşırmayın.

  2. Ibrahim Ozkan Ibrahim Ozkan

    Facebook uygulaması telefonun kaynaklarını sömüren bir uygulama. Test için uygulamayı kaldırdım. Sadece tarayıcı üzerinden facebook'a bağlanarak, yarım gün daha fazla şarjımın gitmesini sağladım. Üstelik günlük kullandığım data miktarı yarı yarıya azaldı. Whats app vb. benzer programlar telefon kaynaklarını çok düşük seviyelerde kullanırken, facebook'un bu soruna çözüm bulması lazım. Daha az kaynak (CPU, RAM, DATA) kullanan uygulama geliştirilmeli. Yukarıda söylediğim testleri sizde kendi telefonunuzda yaparak farkı görebilirsiniz.