Kitlesel fonlama platformu Fongogo bu kez kendisi için destek arıyor

Kitlesel fonlama platformu Fongogo bu kez kendisi için destek arıyor

fongogo kitlesel fonlama platformuKitlesel fonlama sistemi ABD'de on milyonlarca dolarlık projelerin harekete geçmesine imkan tanırken Türkiye'de halen popüler bir sistem hayata geçmiş değil. Ancak Fongogo, bu işin peşini bırakmak istemiyor ve 'Fongogo - Hayat Bulsun' adlı kampanyayla kendisi için destek topluyor.

Kısa bir bilgi vermek gerekirse; Ali Çebi, Ali Tirkeş, Louise U. Westerlind tarafından kurulan Fongogo, bugüne kadar 94 kadar proje yayına almış. Yaklaşık 1000 destekçiyle bu projelerin 26 tanesi başarıyla fonlanmış.

Yerli kitlesel fonlama platformları arasında 81.020 TL ile en fazla fonlanan proje olan SineMASAL da Fongogo'da başarıya ulaşan projeler arasında yer alıyor.

Platformunu geliştirmek ve yeni projelerin fonlanabilmesi sağlamak isteyen Fongogo, 2 aylık bir sürede en az 50 bin TL tutarında destek arıyor. Destekçilerine de Fongogo üzerinde reklam alanı sunmaktan, eğitim ve ofis desteğine kadar çeşitli ikramlar sunuyor.

Fongogo Genel Müdürü Duygu Tarhan'dan aldığımız bilgiye göre kampanya 'Ya Hep Ya Hiç' modeliyle kurgulanmış. Yani proje başarıya ulaşamazsa yapılan destekler Fongogo'nun olmayacak. Proje başarısız olsa da Fongogo kendini geliştirmeye devam edecek.

Change.org'da açılan 'Change.org kapatılsın' imza çağrısını hatırlatan bu kampanyanın başarılı olup olmayacağını bilemiyoruz ama başarılı olması halinde kitlesel fonlama sisteminin potansiyelini artıracağına hiç şüphe yok.

Fongogo, 2014 sonunda Intel Çözüm Kumbarası yarışmasında 10 bin TL kazanmış ve 2014 Webrazzi Ödülleri'nde Yılın Web Girişimi kategorisinde 10. olmuştu.

Son olarak Fongogo'nun çalışma sistemindeki komisyon detaylarını da paylaşmak istiyorum.

  • Yapılan her ödeme için 45 kuruş ödeme sistemi servis bedeli alınmaktadır.
  • Fongogo toplam destek üzerinden %7 + KDV servis bedeli almaktadır.
  • Bunun dışında PayPal tarafından %3.4 servis bedeli alınmaktadır.
  • İyzico (kredi kartı) ise %2.5+KDV alarak, ayrıca 3 TL kesmektedir.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.