Kitlesel fonlama platformu Fongogo bu kez kendisi için destek arıyor
Finans

Kitlesel fonlama platformu Fongogo bu kez kendisi için destek arıyor

fongogo kitlesel fonlama platformuKitlesel fonlama sistemi ABD'de on milyonlarca dolarlık projelerin harekete geçmesine imkan tanırken Türkiye'de halen popüler bir sistem hayata geçmiş değil. Ancak Fongogo, bu işin peşini bırakmak istemiyor ve 'Fongogo - Hayat Bulsun' adlı kampanyayla kendisi için destek topluyor.

Kısa bir bilgi vermek gerekirse; Ali Çebi, Ali Tirkeş, Louise U. Westerlind tarafından kurulan Fongogo, bugüne kadar 94 kadar proje yayına almış. Yaklaşık 1000 destekçiyle bu projelerin 26 tanesi başarıyla fonlanmış.

Yerli kitlesel fonlama platformları arasında 81.020 TL ile en fazla fonlanan proje olan SineMASAL da Fongogo'da başarıya ulaşan projeler arasında yer alıyor.

Platformunu geliştirmek ve yeni projelerin fonlanabilmesi sağlamak isteyen Fongogo, 2 aylık bir sürede en az 50 bin TL tutarında destek arıyor. Destekçilerine de Fongogo üzerinde reklam alanı sunmaktan, eğitim ve ofis desteğine kadar çeşitli ikramlar sunuyor.

Fongogo Genel Müdürü Duygu Tarhan'dan aldığımız bilgiye göre kampanya 'Ya Hep Ya Hiç' modeliyle kurgulanmış. Yani proje başarıya ulaşamazsa yapılan destekler Fongogo'nun olmayacak. Proje başarısız olsa da Fongogo kendini geliştirmeye devam edecek.

Change.org'da açılan 'Change.org kapatılsın' imza çağrısını hatırlatan bu kampanyanın başarılı olup olmayacağını bilemiyoruz ama başarılı olması halinde kitlesel fonlama sisteminin potansiyelini artıracağına hiç şüphe yok.

Fongogo, 2014 sonunda Intel Çözüm Kumbarası yarışmasında 10 bin TL kazanmış ve 2014 Webrazzi Ödülleri'nde Yılın Web Girişimi kategorisinde 10. olmuştu.

Son olarak Fongogo'nun çalışma sistemindeki komisyon detaylarını da paylaşmak istiyorum.

 • Yapılan her ödeme için 45 kuruş ödeme sistemi servis bedeli alınmaktadır.
 • Fongogo toplam destek üzerinden %7 + KDV servis bedeli almaktadır.
 • Bunun dışında PayPal tarafından %3.4 servis bedeli alınmaktadır.
 • İyzico (kredi kartı) ise %2.5+KDV alarak, ayrıca 3 TL kesmektedir.

 

Yorumlar (7)
 1. Ahmet Çağar Ahmet Çağar

  Ancak Türkiye'de olacak bir durum :) Ne desem bilemedim

 2. Mehmet Mehmet

  %7+KDV mi? Bu kadar neyin hizmetini yapıyorlarmış?

 3. Uygarozesmi Uygarozesmi

  Kesinlikle desteklenmeli - %7 artı KDV ise böyle bir kurumu ayakta tutmak için gerekli. Türkiye'de kitle fonlamanın gelişimini sağlamak çok önemli. Siteye bakın ve nasıl projelerin desteklendiğini görün bence, hepsi topluma faydalı :)

  1. Technonur Technonur

   önerini dikkate alarak girdimde pisman oldum desem yeridir :D su kategoriye gözatmak zaten herseyi ortaya koyuyor http://www.fongogo.com/Kategori/teknoloji rekor destek %5 de kalmis

 4. Uygar Özesmi Uygar Özesmi

  Çok başarılı olanlar da var. Evet doğru sanat/film alanında daha çok destek var çünkü o alandakiler daha sosyal - kitle fonlama da şu anda sosyal bir olgu. Zaten kendine kitle fonlaması yapması senin dediğin gibi gelişmesi gerektiği için...

 5. Hakan Kaya Hakan Kaya

  :D

  bütçesi küçük birisi olarak özellikte indiegogo da genellikle 1 USD olarak sevdiğim yada TRden olan projelere destek olmaya çalışan birisi olarak,

  1 TL yada istediğim bir tutarda destek veremiyor olmak bu siteden bugüne kadar neden haberdar olmadığımın özetini çıkarmış oldu.

  topluluk fonlama kavramı sanırım yanlış anlaşılmış bu sitede. Topluluk fonlama: topluluğun projeyi fonladığı bir sistemi çağrıştırırken burada daha çok toplulukları fonlamak kavramı üzerine inşa edilmiş gibi.

  Yine de başarılar dileklerimizle.

  Ayrıca yaratıcı kampanyalar tasarlamaya yönlendirmesi gereken bir crowdfunding sitesinin kendi kampanyasının bir tanıtım videosundan öteye geçememesi de irdelenmeli.

 6. Birol Birol

  Yurt dışı ülkelerde böyle proje destek fonları var orada bu işler yürüyor orada da destek üzerinden şu kadar kdv şu kadar destek payı ve şu kadar ödeme payı alıyorlar mı bilmiyorum. Lakin böyle bir projenin amacı projelere destek vermek isteyenler üzerinden para kazanmak olarak net bir şekilde anlaşılıyor. Bizim ülkedeki sistem para kesintisi sevdası yüzünden çoğu şeyi daha başlatmadan insanların hevesini kaçırıyorsunuz yok artık deditiriyorsunuz. Bi kaç sponsor bulup site maliyetini karşılamak varken projeye destek üzerinden üç ayrı kesinti nedir. Tabiki tutmaz böyle birşey . Tutmamasına da ayrıca sevindim. İnsanlar çaresizlikten destek arayacak proje için destek bekleyecek siz o insana destek verecek olan insanın verdiği paradan kesinti kesinti yapacaksınız. Vay be yok öyle bi dünya.