Change.org'da ilginç kampanya: 'Change.org Kapatılsın'
Genel

Change.org'da ilginç kampanya: 'Change.org Kapatılsın'

Siz Webrazzi okuyucularına bundan yaklaşık 1 sene önce detaylıca tanıttığımız Change.org'da oldukça ilginç bir kampanya başlatıldı: 'Change.Org Kapatılsın'

Sosyal medya dünyasinin öne çıkan isimlerinden olan Odun Herif'in başlattığı kampanya; platformun, kitlelerin harekete geçebilme kabiliyetini öldürdüğünü savunuyor. 'Eğer gerçekten Change.org işe yarayan bir platformsa burada toplanan imzalarla kendini de kapatmalı'  diyen Odun Herif'in bu fikri ne kadar ilgi çekecek hep beraber göreceğiz.

Küresel olarak kendi alanında oldukça güçlü olan Change.org, bu kampanya dolayısıyla Türkiye operasyonunu büyük bir olasılıkla kapatmayacak. Ancak en azından platformun Türkiye'deki işe yararlılığı tartışmaya açılmış oldu diyebiliriz. Bu söz konusu kampanyaya bu yazı yazılırken 1153 imza toplanmıştı bile.

change-org-gorsel-kapatilsin

Yorumlar (6)
 1. sistemin kendi kendisini yok etmesi diye buna denir işte :)))

  http://banuavar.com.tr/banu-avar-nedir-bu-change-org/

 2. Odun herifin savunduğu görüşe göre kendi içinde paradoksa düşmüş oluyor. "Change.Org sitesi insanların eyleme geçmelerinin önüne geçiyor" diyip tepki gösteriyor ama gene eylemini kapatılmasını savunduğu change.org sitesinden yapıyor. Bu "ben her zaman yalan söylerim" paradoksuyla aynı durumdur.

 3. İnternet son 10 yıldır insanları pek çok konuda olduğu gibi sessiz kalınmaması gereken toplumsal konularda da pasifliğe sürükledi, sürüklemeye de her geçen gün hızlanarak devam ediyor. İnternet üzerinden yapılan toplumsal eylemlerin başarıya ulaşma ihtimali sokaklarda yapılan eylemlere göre neredeyse imkansız. Bu güne kadar internet üzerinden ne eylemler yapıldı, kimilerine milyonlarca insan katıldı peki kaçı bu gün hafızamızda yer etti. Bir kaç bin kişi sokağa dökülüp bir meydanı, sokağı veya binayı işgal ettiğinde yıllar geçse de unutulmayacak eylemlere imza atabiliyorlar. Ülkemiz için konuşursak 80 öncesi sayıları 100 - 150 yi bile geçmeyen öğrencilerin işgal ettikleri okullar yakın tarih araştırmalarına konu oluyor, 90'lı yıllarda eylem yaptığı için tutuklanan kişiler bu gün ülke siyasetimize yön veriyor, Gezi Parkı olayları kendi kitlesini ve siyaset akımını yarattı, işçi grevleri nice büyük patronlara geri adım attırdı. Peki Change.org üzerinden yapılmış ve başarıya ulaşmış kaç imza kampanyası sayabiliriz, saydıklarımızda kaç kişinin katıldığı kampanyalar olur, bir kaç yüz kişi imza toplasa başarıya ulaşma ihtimalleri yüzde kaç? İnternet üzerinde atılan imzalar hükümetler, patronlar ve diğer yetkili kişilerce çok rahat bir şekilde susturulabilir, ancak sokak eylemlerini bastırmak günler alır. İşte bu yüzden Change.org insanları pasifleştirmek, onları sanal bir eyleme sokarak vicdanlarını rahat ettirmek bi'nevi toplumunun gazını almak için kurulmuş bir platformdan başka hiç bir şeydir, iyi tarafları yok mu? Elbette var, Change.org üzerinden bilişim sektörüne, sosyal medya sitelerine yön verebiliriz, yani sanal bir kampanya ile sanal alana etkide bulunabiliriz; ama herkes şunu iyi biliyor, Mısırlılar meydana sökülüp polisle çatışmak yerine Change.org üzerinden imza toplamış olsalardı kesinlikle hükümeti deviremezlerdi.

 4. Gökhan Gökhan

  Change.org ya da benzeri sistemler kitle taleplerinin örgütlü şekilde muhataplarına ulaştırılmasına olanak sağlayan araçlar. Halkın harekete geçmesi 'sokağa inmek', 'dağa çıkmak' ya da farklı halkla ilişkiler kampanyaları yürütmek olabileceği gibi; bu gibi sitelerdeki kampanyalar ile de harekete geçilmiş kabul edilebilir. Sonuçta kamuoyu oluşturmaya yönelik bir hamledir.

  İlgili kampanyada sınanan olgu bu taleplerin muhataplar tarafından ne kadar dikkate alındığı ise, dikkat çekici ve önemli bir cevabı hak ediyor. Karşılık bulamazsa, cidden siteyi kapatsınlar.

 5. bence çok saçma bi olay Türkiyede bu tür organizasyonarın desteklenmesi geliştirilmeye çalışılması gerekirken bu tür bi imza kampanyası saçma kendiyle çelişiyo

 6. Günay Yılmaz Günay Yılmaz

  Resmen changeorg un reklamı için yapılmış bir çalışma. Ama halk bunu yer gider changeorg da kampanya başlatır