Silikon Vadisi merkezli Ribbit Capital'den Paraşüt'e 3.7 milyon TL yatırım
Yatırım

Silikon Vadisi merkezli Ribbit Capital'den Paraşüt'e 3.7 milyon TL yatırım

Parasut Ribbit Capital YatirimBulut tabanlı fatura ve tahsilat yönetim sistemi Parasut.com, biraz önce Ribbit Capital ile 3.7 milyon TL (1.37 milyon dolar) değerinde yeni bir yatırım turunu daha sonlandırdığını açıkladı.

Paraşüt'ün Şubat ayında Revo Capital'den 1.5 milyon TL yatırım aldığını paylaşırken Ribbit Capital yatırımının bunu takip edeceğine dair duyumumuzu paylaşmıştık. Nihayet bu duyum teyit edilmiş oldu ve Paraşüt'ün 2015'in ilk çeyreğinde 5.2 milyon TL yatırım tutarına ulaştığını görmüş olduk.

Silikon Vadisi merkezli girişim sermayesi fonu Ribbit Capital'in Paraşüt'e Revo Capital ile birlikte daha önce de toplam 1.650 milyon TL yatırım yaptığını hatırlatalım.

Yazılım tabanlı bir hizmet (SaaS) olan B2B olarak hizmet veren Paraşüt, Türkiye'deki önemli bir eksiği kapatması açısından da gözde bir girişim. Zira küçük ve orta ölçekli işletmelerin finansal operasyonlarını daha verimli yönetebilmesini sağlamak için elektronik devlet vizyonuna paralel bir iş yapıyor.

Paraşüt'ü kullanan firma sayısı 10 bini geçmiş

Şubat ayında 7 binden fazla firmanın kullandığı Paraşüt, 1,5 ay gibi bir sürede kullanıcısı sayısını 10 binin üzerine çıkarmayı da başarmış. Büyümesine paralel olarak ekibini genişleten İstanbul merkezli girişim, fatura oluşturma ve yazdırma, kredi kartı ile online tahsilat, ödeme takibi için otomatik hatırlatmalar, maaş takibi ve anında raporlama gibi faydalı özellikler tek bir platform üzerinde sunuyor.

2013 yılında Sean Yu, Fahri Özkaramanlı ve Andaç Türkmen tarafından kurulan Paraşüt'ün 2015 yılında KOBİ’lere e-fatura hizmeti sunmaya başlamak istediğinden ve 50 bin KOBİ’ye ulaşma hedeflerinden daha önceki yazımızda bahsetmiştik. Bu noktada Revo Capital'in e-fatura alanında etkili bir oyuncu olan FIT Solutions'a da yatırım yaptığını da eklemeden geçmeyelim.

parasut-ekip-logo

Yorumlar (6)
 1. Dertli Kerem (@dertlikerem) Dertli Kerem (@dertlikerem)

  Hayırlı olur umarım ancak yıllardır her ölçekteki şirketle çalışan biri olarak; insanların sürekli vergi kaçırdığı kimsenin vergi vermediği ya da vermek istemediği bi ülkeye böyle bir yatırım kararı yanlış görünüyor. Bizim esnafımız, sanayicimiz hesabını kitabını öyle cloud'a filan koymaz, denetime açmaz. Umarım haksız çıkan taraf ben olurum, Paraşüt'e yolculuğunda başarılar...

 2. Ismail Sait Alpagu Ismail Sait Alpagu

  Yok benim şaşırdığım nokta ben projem için 250.000 TL yatırım için planlar yaparken toplamda 5.2 MİLYON TL yi nerede kullanacaklar? Nasıl harcayacaklar. Ya rakamlar fazla abartılı yada ben dünyaya çok küçük gözden bakıyorum.

  1. Barış Barış

   gerektiğinde kullanacaklar. 5.2 milyon yatırım o şirketin hisse değerine yansır.

  2. Yatırım zaten al bu parayı koy kasaya gibi olmuyor. Herşey kağıt üzerinde masraf çıktıkça yatırımcı karşılıyor totalden düşüyor.

   1. Yanlış biliyorsunuz:

    @Mesut: Bu para direk şirketin kasasına giriyor, masraf çıktıkça karşılayıp, totalden düşen yatırımcı, gerçek yatırımcı değildir, yatırımcı dediğin, parayı verir, sermaye artar, artan hisseyi alır.

    @Barış: Hisse değerine yansır kısmı, evet hisseleri değerli kılar, ama para kasaya girer ve şirket istediği zaman bu parayı kullanır. Kısacası sadece değer konusu değildir, para nakit olarak şirketin içindedir.

    @İsmail: Senin ihtiyacın önümüzdeki dönem için 250.000TL olabilir, Paraşüt'ün ki demek ki 5.2 milyon TL'ymiş. Bu 'önümüzdeki dönem' projeksiyona göre 12-24 ay arası bir şey olabilir. Senin ihtiyacın ile onunkinin aynı olmaması mümkün, şirketlerinizin bulunduğu seviye farklı olabilir. Paraşüt'te ilk kurulduğu zaman çok daha az bir para yatırım almıştı. Sende önce 250.000 daha sonra daha fazla yatırım alabilirsin. Bu bir anda olmaz. Şirketin değeri ve ihtiyaç arttıkça olur.

 3. Ahmet Alan Ahmet Alan

  Paraşütü ilk kurulduğu vakitten beri takip ediyorum ve düzenli olarak kullanıyorum, bir girişim nasıl doğar nasıl gelişir bunun çok iyi bir örneği, her geçen gün kullanan sayısı artıyor, müşterilerini çok iyi dinliyorlar, sistemlerini devamlı yeniliyor ve daha kullanıcı dostu hale getiriyorlar. Gerçekten bu konuda çok başarılılar ve müthiş bir örnekler.