Onedio'nun Buzzfeed anlaşması diğer içerik kanalları için ne ifade ediyor?
Dijital

Onedio'nun Buzzfeed anlaşması diğer içerik kanalları için ne ifade ediyor?

buzfeed onedio agreementTürkiye'de içerik üzerinden kârlılığı yakalayan nadir girişimlerden biri olan Onedio.com, kendi kategorisinde dünya markası olan Buzzfeed ile bir içerik anlaşması imzalayarak yeni bir dönemin kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ancak bu anlaşma bir çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Bilmeyenler için özet geçelim; viral içerik üretimiyle popülerleşen Onedio, Revo Capital'den önce 1.2 milyon TL, ardından da 2.6 milyon TL yatırım almıştı. Son yatırımla aylık 17 milyon tekil ziyaretçi tarafından 150 milyondan fazla içerik tükettiğini ve uluslararası açılım planları olduğunu öğrenmiştik.

content farm Illustration: Mark Allen Miller

Evet, Türkiye'de içerik üzerinden iyi para kazanan bir site görmek, beyaz Bengal kaplanı görmek kadar heyecan verici. Dolayısıyla Onedio'nun Buzzfeed ile anlaşması iki kat daha önemli hale geliyor. Ancak Buzzfeed ve Onedio gibi sitelerin çalışma tarzı düşünüldüğünde cevaplanması gereken sorular da bir o kadar değerleniyor.

Haklarını verelim, viral içerik siteleri liste/galeri haber formatının hakkını veriyor. Merakımızı celbetmek, kullanıcıların içerik üretmesini sağlamak ve sosyal medya pazarlaması konusunda oldukça iyiler.

Fakat Buzzfeed'in ve Onedio'nun bu boyuta gelmesinde diğer sitelerden çektiği sayısız içeriğin payı yadsınamaz. Buzzfeed'in Quora ve özellikle Duolingo ile yaptığı anlaşma içerik konusundaki seri üretimin çarpıcı bir tarafını oluşturuyor.

İçeriği üretmek vs. içeriği çekip dağıtmak

Onedio'nun bizden içerik çektiğini biliyoruz. Bu konuda bir temasımız da oldu ancak herhangi yaptırımda bulunmadık ve bir kazancımız yok. Son 1 ayda bize Onedio'dan gelen 905 kişiyi saymazsak. Buna karşılık Google'a göre Onedio'daki webrazzi.com adresli içerik sayısı 2300'ü geçiyor.

Diğer bir çok siteyi de buna eklediğinizde sayının nereye çıkacağını tahmin etmek zor. Onedio'nun dışardan çektiği içeriklerden ne kadar kazandığını elbette bilemiyoruz. Fakat içeriği üretenlerle onu çekip dağıtanlar arasındaki dengesizlik göze batıyor. Onedio'nun Buzzfeed ile anlaşması güzel ancak bu iki sitenin diğer içerik siteleriyle benzer anlaşmalar yapıp yapmadığı masaya yatırılması gereken bir sorun.

Çok şükür Webrazzi'nin büyümek konusunda bir sıkıntısı yok. Fakat 2009'den bu yana içeriklerimiz ana akım medyada veya başka popüler sitelerde kullanılıyor. Tabiri caizse 'SEO kasmıyoruz.' Ancak Türkiye'de bizim gibi kendi içeriklerini harf harf üreten (haber kaynağının başka bir yer olması bunu değiştirmez) yayınların, sürekliliğini ve kalitesini koruması için bu konuyu tartışması gerekiyor.

Lisanslama tek çözüm mü?

İçerik çiftlikleri ve 'tıklama haberciliği'nin gidişatı içerik üreten sitelerini tehdit etmeye devam ederken lisanslamalar bile tek çözüm olmayabilir. Zira robotların içerik üretme konusunda da insanoğluyla yarıştığını görüyoruz.

Bu durumda içerik üreticilerinin izleyebileceği bir başka yol çıkıyor. O da 'toplam okunma süresi' gibi bir metrik kullanmak (bkz: Ev Williams'ın Medium yazısı). Medium bu modeli işletiyor ve kazanç sağlamaya başladı ama Türkiye'nin buna ne kadar hazır olduğu ayrı bir tartışma konusu.

Bir başka detaysa Google'ın bu konuda teknolojinin sunduğu imkanları yeterince kullanmaması ki o konuya burada girmeyeceğim.

Onedio'nun kurucu ortaklarından Kaan Kayabalı'ya ulaşmaya çalıştığımızı ancak henüz yanıt alamadığımızı da belirtelim. Bu yazıdan sonra bir açıklama gelir mi bilmiyorum ancak kendisi Webrazzi Mobil 15 etkinliğimizin konuşmacılarından. En azından 'içerikten para kazanma' konusunu detaylı olarak yüzyüze konuşulacağını tahmin ediyorum. Orada olursanız kendi sorularınızı da sorabilirsiniz.

Sizin de konuya ilişkin yorumlarınızı bekliyoruz.

Yorumlar (35)
 1. tehditvari bir yazı olmuş :)

 2. Onedio'yu sık takip ederim, sizden çektiği haberlere denk geldiğimde kaynak diye belirttikleri linke hep tıklarım, fakat bu konuda sizden izin veya onay almadan böyle bir şey yaptıklarını bilmiyordum. Onedio'nun kurucusu her katıldığı toplantıda "büyük takipçili" hesapları satın alarak bu kadar hızlı tutulduğunu söylüyor, öte yandan neredeyse tüm teknoloji haberlerini çektiği Webrazzi ile bu konuda izin almadan çalışma yapması bence bir utanç vesikası ve tık hırsızlığıdır...

 3. Mert Bulan Mert Bulan

  Siz de yabancı kaynaklı içerikleri TechCrunch, Mashable, 9to5Mac gibi sitelerden alıyorsunuz. Onlara herhangi bir ücret ödüyor musunuz?

  1. İçerik yazmak/üretmek ve içerik çekmek arasındaki fark aslında yazıda da geçiyor. Bkz: "Ancak Türkiye’de bizim gibi kendi içeriklerini harf harf üreten (haber kaynağının başka bir yer olması bunu değiştirmez)." Zaten söylediğiniz gibi bir durum söz konusu olsa habere, bilgiye ilk erişen (bunun nasıl belirleneceği de apayrı bir tartışma konusu olabilir) dışında kimsenin o kuruma "bedel ödemeden" konu ile ilgili bir şeyler yazıp çizmemesi gerekir.

  2. Sametmacit Sametmacit

   Çok önemli bir soru bende merak ediyorum, bazen içeriğin içerisinde WSJ'in haberine göre şeklinde bir kaynak belirtme oluyor ama çok nadir.

  3. Sen Apple haberlerini gidip lansmanlardan kendin mi derliyorsun? Bos konusmakta ustumuze yok.

 4. Hakan A. Hakan A.

  Onedio'yu, yaptıklarını anlatmışsınız gibi sanki. Başlığın cevabını alamadık henüz.

 5. Mehmet Mehmet

  Başlıkta yazdığınız soruya cevap vermemeniz de bir tür tık hırsızlığı değil mi? Bu yazıyı Onedio'ya mail olarak yazıp sonra yayınlamaya karar vermişsiniz gibi. Biz diğer siteler için anlamı diye tıkladık.

 6. Kusura bakma Fırat ama çok amatör, yayınlanma değeri taşımayan bir haber?! bilgilendirme yazısı?! tehdit?! olmuş. Seviyenin çok altında.

  Bu tür durumlarda karşıya ultimatom verilir, bu süre içerisinde cevap alınmazsa yasal işlem uygulanır.

  Ayrıca buzzfeed araya girince gözleriniz mi açıldı birden?

 7. çoğunluk okuyucu yazıların altındaki esas linke bakmıyor. habere tıkladığında sizin sitedeki yazının sayfasına yönlendirmesi lazım yoksa bu bir hırsızlık.

 8. onedio içerik üretimi konusunda son zamanlarda iyice saçmalamaya başladı zaten ve içeriklerin çoğu başka yerlerden alıntı.

 9. Bir çaresizlik ve şaşırmışlık sezdim. Pek yakında işler karışacak gibi gözüküyor.

 10. Efekanpekel Efekanpekel

  Onedio kendisi paylaşmıyorki içerikleri sonuçta kullanıcılar paylaşıyor yani herhangi bir site Onedio da kendi içeriğini paylaşabilir ya da herhangi biri

 11. Webrazzi'de ürettiği içeriği bir yerlerden alıyor yoksa bilmediğimiz muhabirleriniz mi var haber toplayan? Onedio ciddi bir kitleyi kendisine çekmeyi başardı ben daha önceleri webrazzi'de zaman geçirirken şimdi her iki tarafa da bakıyorum ve daha fazla onedio'da zaman geçirdiğimi fark ettim. Sonuç olarak onedio webrazzi için okuyucu çalan, zaman geçirme süresini düşüren ciddi bir rakiptir. Yazıdan da anlaşıldığı gibi webrazzi'de bu endişe içerisindedir.

 12. Buzzfeed'den içerik satın almadır onun adı. Buzzfeed'e kim 1-2 milyon verirse, alır o anlaşmayı. Kasaptan et almanın haber değeri yoktur. Buzzfeed'den içerik alacaz diye para vermenin bir haber değeri yok bence. Ancak tabi gördüğüm kadarı ile bu haber içerik çalma ve içerik çalanlara yatırım yapmanın ahlaki boyutu ile ilgili. Dolayısıyla haberi okudum, paylaştım.

 13. Seocuyuzgardas Seocuyuzgardas

  Yahu SEO kasmıyoruz demişsiniz de, birincisi başlıkla alakalı mı içeriğiniz? İki siteye de Aslanoba'dan bir yatırım gelmedi mi, neden tartışıyorsunuz :D

 14. Dijitalci Dijitalci

  Onedio'nun yaptığı Buzfeed anlaşması aslında bana göre, Buzfeed'in kendi içeriklerinden para kazanan Onedio'ya "sen gel bir kardeşim biraz da bize para ver bakalım" demesi. İçerik lisanslama anlaşmasında Buzfeed Onedio'nun içeriklerini kullanmayacağına göre burada kullanan Onedio olduğu için parayı ödeyecek olan da Onedio olacak. Yani bugün mesela siz de Buzfeed'e para verin ve liste sitenizde Buzfeed içeriklerini istediğiniz gibi kullanın. Eğer aralarında "exclusive" bir durum yoksa ki hiç sanmıyorum, bir başarı hikayesi değil bu anlaşma. Bunu bile bir başarı hikayesi gibi yansıtmaları bence Onedio'nun pazarlama konusunda agresif tavrını gösteriyor. Açık açık içerikleri olduğu gibi çeviriyorduk artık üstüne para vermemiz gerekiyor çünkü radara girdik ve Buzfeed bizimle uğraşıyor demeleri daha dobra olurdu.

  Diğer bir konu da İçerik çekme ve içeriği Türkçeleştirme. Aslında Onedio da aynı diğer birçok sitenin yaptığı gibi ingilizce içerikleri Türkçeleştiriyor. Yani ingilizce içeriklerle ilgili Onedio da bunun benzerini yapan bir site ve hepimizle aynı derecede suçlu ama genelde bu içeriklere link vermediği için hepimizden daha suçlu.

  Bir diğer konu da Türkçe içerikleri alıp olduğu gibi yayınlaması ve orijinal içerik sahiplerine linklenmemesi. Bunu Onedio gibi büyük miktarda yapan başka site yok çünkü bu sayede trafiği artıyor. Dolayısıyla istediği kadar, biz değil yazarlar bunu yapıyor dese de bunu kimse yemiyor malesef. Ben deli miyim girip başka sitelerdeki en popüler yazılardan her gün onlarcasını oturup onedio'ya ekleyeyim hiç kazancım yokken? Buna gerçekten inanan var mı?

  Webrazzi'ye de son bir sözüm olacak. Bu haberi yaparken biraz daha detaylandırmasını ve olayı daha geniş perspektifte ele almasını isterdim. Mesela bir avukata bu anlaşma sizce nedir? diye sormasını. Sonra bir içerik pazarlama uzmanının Onedio modelini tüm yönleriyle masaya yatırmasını isterdim. Ömürlük case study olurdu işte o zaman! Yine de emeğinize sağlık. Hakkınız ödenmez, sayenizde en azından yorumlarda bu konu derinlemesine tartışılıyor.

  1. Çok fazla yanlış bilgi ve yanılgı ile dolu olan bu yorumu düzeltmek isterim.

   1- Buzzfeed ile çok uzun süredir "yazılı" olmayan bir anlaşmamız var. Aktif link koyarak içeriklerini kullanabiliyoruz. Buzzfeed'in bizimle uğraşma gibi bir durumu yok.

   2- Bu yazılı anlaşma ile Buzzfeed Motion Studios'un yani video kısmının ürettiği içeriklerin de tüm yayın haklarını, Türkiye'deki tek yetkili olarak aldık.

   3- Aralarında Buzzfeed'in de olduğu birçok viral içerik sitesinin içeriklerini Türkçeleştiriyoruz. "Hepsinde" aktif link veriyoruz. Tekrar ediyorum: "hepsinde". Zaten neden vermeyelim ki? Türkiye'de ingilizce bilmeyen internet nüfusu %90'larda ve Onedio'nun 17 milyon tekil ziyaretçisi var. Kitlemizi çeviri yaptığımız mecraya kaptırma gibi bir derdimiz yok. Çeviriyi geçtim, esinlenme olsa bile kaynak gösteriyoruz.

   4- Türkçe içerikleri alıp olduğu gibi yayınlamıyoruz. Editörlerimize net talimatımız var. Türkçe sitelerden birebir içerik almak kesinlikle yasak. (kaynak gösterse bile) Ancak mecradan ve yazardan izin alarak yayınladığımız içerikler var. Webrazzi'den alınan içeriklerin de webrazzi yönetiminin bilgisi dahilinde olduğunu söylememe gerek yok zannedersem.

   5- Evet kullanıcılar Onedio'ya içerik ekliyorlar. Amaçları okunmak, eklediği içeriğin geniş kitlelere yayıldığını görmek. Haber de ekliyolar, liste de, video da. Kullanıcılardan gelen içeriklerin kaynağını takip eden ekibimiz var, eğer birebir alıntılanmışsa başka siteden yayına alınmıyor. (kaynak gösterilmiş olsa bile) Eğer gözden kaçan bir içerik olursa zaten içeriğin sahibi Onedio ile iletişime geçiyor ve talebi doğrultusunda ya içerik kaldırılıyor, ya da aktif kaynak linkiyle mecranın kendi Onedio profili altında yayınlanıyor.

   6- Haber kısmında tüm ajanslara üyeliğimiz bulunmakta ve kanunların izin verdiği kapsamda diğer haber sitelerinden alıntılama yapıyoruz. Her haber sitesinin yaptığı gibi... (haberler alınırken, köşe yazıları ve özel dosyalar hukuksal olarak fikri mülkiyet hakkına tabi olduğu için alımıyor) Bugüne kadar Onedio'ya içerik alma konusunda bırakın açılan bir dava olmasını, gönderilen bir ihtar bile yok.

   7- Onedio, orjinal içerik üretiminde Türkiye'nin en büyük mecralarından birisi, belki de en büyüğü. (geleneksel medya da dahil, haber ajansları hariç) Dolayısıyla içeriği en çok başka mecralarda kullanılan site Onedio. Onedio modelinin tüm yönleriyle masaya yatırılmış halini ve case study'sini görmek isterseniz ofisimize ya da herhangi bir sunumumuza bekleriz.

   1. Editor Editor

    İçerik twittera düşer düşmez yapılmış. Buzzfeed'den viral oldu, onedio buzzfeed'den önce verdi. http://www.buzzfeed.com/alanwhite/a-guy-won-a-free-holiday-but-couldnt-take-his-wife-so-he-mad#.vpLqDOj0jW

   2. Ömer Şahin Ömer Şahin

    Onedio içerik hırsızlığında tavan yapmış bir site olduğunu az biraz ingilizcesi olan ortalama zekaya sahip herkes bilmektedir.Zaten arkadaşlar onedio nun çok emin ve kesin bir şekilde reddettiği linksiz içerik paylaşmıyoruz'' yalanını hemen çürütmüşler :) insanları aptal sanmayın,buradaki kullanıcı kitlesi sizin sitenizde ismini vermeme gerek yok sanırım, 3-4 büyük ingilizce yayın yapan siteden çalınıp-türkçeleştirilerek (çeviri yapmayı sanırım siz içeriği üretmek olarak değerlendiriyorsunuz) ''siz hangi yunan tanrısınız'' örneğindeki gibi boş alakasız testlerle zaman harcayan,yayınladığınız içerikleri okuyan kitleden çok farklıdır.Öncelikle bunun bir farkına varmanızı öneririm (muhtemelen farkındasınız ancak gerçeklik algınızı yitirmiş gibisiniz).Kendinizi hemen dev aynasında gördüğünüzü '' Onedio modelinin tüm yönleriyle masaya yatırılmış halini ve case study’sini görmek isterseniz ofisimize ya da herhangi bir sunumumuza bekleriz.'' yorumunuzdan açıkca görüyoruz.Onedio modeli mi? :) Siz gerçekten burdaki insanları aptalmı sanıyorsunuz yoksa nasreddin hoca mantığı ''ya tutarsa mı'' diyorsunuz? Neyin modeli?Siz Buzzfeed tarzı sitelerin sadece içeriklerini çalıp izinsiz linksiz (yukarıda arkadaşlar vermiş linki) yayınlayan onlardan inavasyon olarak hiçbir artısı olmayan bilakis sadece gerisinden takip eden kopya bir sitesiniz,Hangi modelini iş dünyasına kazandırdınız anlatırsanız belki bu büyük onedio modeliniz bazılarına ilham kaynağı olur :) doğru hamleler yaparak türkiyedeki insanların birçoğunun dil yetersizliğini kullanarak yaptığınız içerik hırsızlığını 'çeviri yapıyoruz'' diyerek meşrulaştıramazsınız. Buzzfeed ile yazılı olmayan anlaşmamız vardı ne demek? :) Bakkal dükkanı mı işletiyorsunuz da sözlü anlaşma olmadan milyon dolarlık şirketlerle iş yapıyorsunuz?Madem sözlü anlaşmalarla ilişkileriniz yürüyüordu buzzfeed ile neden bu anlaşmayı yaptınız veya yaptırdılar? Tabii ki yalan,bunun türkçesi şu şimdiye kadar adamların içeriklerini çalıp yayınladık pek sallamadılar,şimdi videolarınıda kullanmak istiyoruz o yüzden buzfeed bu anlaşma ile çöktü üstümüze' demek daha dürüstçe olurdu.Tabii bunu böyle söylemenizi kimse beklemiyor ancak durumu çarpıtarak yansıtmak da pek doğru bir yaklaşım değil. Ek olarak yukarıdaki yazı ile sizin söylediğiniz '' Webrazzi’den alınan içeriklerin de webrazzi yönetiminin bilgisi dahilinde olduğunu söylememe gerek yok zannedersem.'' kelimeleri tamamen çelişiyor gibi sanki,webrazzi bu durumdan duyduğu hoşnutsuzluğu açıkca belirtmiş ve size konu ile ulaşmaya çalıştıklarını belirtmesine rağmen siz ise haberleri var diyorsunuz.Size mi inanacaklar yoksa webrazziye mi diye düşünürsek yazdıklarınızdaki tutarsızlık cevabı veriyor zaten sanırsam.Türkiye şartlarında gayet başarılı bir girişiminiz olduğu inkar edilemez ancak bu sizi kendinizi dev aynasında ''onedio modeli'' gibi iddiali sözler söyleyebilecek kadar gerçeklikten uzaklaştırmamalı.Yazım uslubum biraz farklı ve fazla direkt olabilir ancak burada yazılanları kişiselleştirmeden olumlu eleştiri olarak almaya çalışmanız sizin yararınıza olacaktır.Başarılar

 15. Anonim7261 Anonim7261

  Sanki siz techcrunch mashable vs. vs. sitelerden hiç içerik almıyorsunuz? Ayrıca onedio içeriklerini kullanıcılar üretiyor ve neticede bir sözleşmeside mevcut -> http://onedio.com/kurumsal/kullanici-sozlesmesi Üstelik böyle sızlanmak yerine Kaan'a bir mail atıp sil bizim içerikleri kardeş para kazanmanızı istemiyoruz da diyebilirsiniz?

 16. Dünyadaki hemen her içerik sitesi için geçerli olan (siz de dahil) alıntılama olayını hırsızlık ilan edip buna karşi tehditvari bir yazı yazmanın amacı nedir bilemedim. Onedio'nun gelir politikasının pageview bazlı olmadığını dolayısıyla tık avcılığına ihtiyaç duymadığının da bilinmeden bu yazının yazıldığı belli. Amaç tık avcılığı olsaydı Onedio da malum haber sitelerindeki gibi "İNANAMAYACAKSINIZ"lı başlıklı 50 parçaya ayrılıp zorla galerileştirilmiş pageview canavarı içeriklerle dolu olurdu.

  1. Dijitalci Dijitalci

   Onedio'nun geliri pageview bazlıdır. Bunu sektördeki herkes bilir. Sponsorlu içeriklerini 100k okunmaya şu kadar tl, 300k. şu kadar tl. gibisinden satarlar. Ha klasik banner alanı satmaması geliri pageview bazlı değil deseniz de banner alanlarında sponsorlu içeriklerini koyar ve o içerikleri tıklatmaya çalışır.

   1. İbrahim İbrahim

    Onedio.com 'un geliri Page Viev bazlı değil "Okunma" bazlıdır. İçerikler "Okunma" taahhüdü ile teklif edilir. İster CPE (cost per engagement) dersiniz, ister CPR (cost per read) dersiniz. Yani banner satışında olduğu gibi CPC CPM değildir. Yani amaç iddia ettiğiniz gibi "Tıklatmak" değildir. İçeriklerin okunduğundan ve marka mesajının verildiğinden emin olmaktır.

   2. Dijitalci Dijitalci

    ibrahim Bey, bana pageview (sayfa görüntüleme) ve okunma bazlı (sayfa okunması) farkını anlatabilir misiniz?

   3. Ozan Tunca Ozan Tunca

    Pageview ile okunma arasındaki fark tekil okunma sayısına bağlıdır. Pageview dendiğinde insanları sitede ne kadar çok dolandırırsanız o kadar kazanırsınız demektir. Okunmada ise 1 kişinin aynı içeriği 50 kez görmesi yine 1 sayılır. Haliyle insanlara hem berbat deneyim sunmak hem de reklam verenleri dolandırmaktansa kendi gelirinden taviz verip iki tarafı da memnun etmeyi hedefler Onedio. Bunun karşılığını da memnun kullanıcıların ve reklamverenlerin geri dönüşleriyle alır.

  2. Evt onedio hic mi hic tik avciligi yapmiyo, hele bugunler de hic :) :) http://onedio.com/haber/kadinlarin-masturbasyon-yaparken-yakalanmamasinin-5-sebebi-443914 http://onedio.com/haber/kahve-icisleriyle-instagrami-sallayan-32-kadin-484967 Boyle milleti kandirmaya devam edin, yola devam ;)

 17. Onedio ile Webrazzi'yi kıyaslamak hakikaten çok ilginç bir yaklaşım :) Kulvarları da kaliteleri de çok farklı.

  Onedio gerçekten çok başarılı oldu evet ama onu bu noktaya getiren içeriklerini ve hatta tasarımını çarptığı Buzzfeed zaten.

  Baktı işler çok açıldı artık ayyuka çıkacak ve ceza alacak (tabi milyonlarca yatırım yapanların da uyarısı olmuş olabilir) elbette anlaşma yapacak.

 18. "Son 1 ayda bize Onedio’dan gelen 905 kişiyi saymazsak" gibi 5-6 tane profesyonellikten uzak cümle kurulmuş, bu yüzden de haberin içeriği daha da fazla sorgulanır olmuş. Webrazzi haberlerine dikkat ediyorum, bu tip cümlelere yer veren haberler mini infialler yaratıyor. Yazıların ve yazarların değerlendirmesi haber başına gelen yorum sayısına göre yapılıyorsa gayet başarılı bir iş çıkarılıyor, rekabet başarıyı getiriyor şeklinde değerlendirebiliriz.

  Başlığı da "O nediyo buraya gelecek!" yaparsanız gelsin yorumlar.

  Önemli sayıda kişi haberin altındaki sığ tartışma için de giriyor olabilir. Sonuçta ben bilmem webrazzi bilir.

 19. webrazzi yi okumamın tek sebebi altındaki yorumlardır

 20. Anlaşılmayacak bir şey yok! Buzzfeed le anlaşma yaparak Buzzfeed'in Türkiye'deki baltası olacak ve rakiplerinin içeriklerini kaldırtmak için uğraşacaklar.

  Kendilerinin nasıl büyüdüğünü biliyorlar. Aynı yöntemi kullanarak diğerlerinin başarılı olmaları çok kolay. Bunu engelleme yöntemi içerik sağlayacılarının Türkiye tek yetkilisi olmak.

 21. Nihan San Nihan San

  Arkadaşlar bende yeni bir site buldum " www.isgurusu.com " diye fena değil gibi daha pek cıvık şeyler yok gibi duruyor fakat takip etmeye değer mi bilemedim. Siz ne düşünüyorsunuz?

 22. türkiyede yorumlarını yazılarından daha çok sevdiğim tek site burası :)

 23. Muhammet Muhammet

  Ikiside basarinin sembolu webrazzi ve onedio yola devam beyler keyifle takipteyiz