Onedio'nun Buzzfeed anlaşması diğer içerik kanalları için ne ifade ediyor?

Onedio'nun Buzzfeed anlaşması diğer içerik kanalları için ne ifade ediyor?

buzfeed onedio agreementTürkiye'de içerik üzerinden kârlılığı yakalayan nadir girişimlerden biri olan Onedio.com, kendi kategorisinde dünya markası olan Buzzfeed ile bir içerik anlaşması imzalayarak yeni bir dönemin kapılarını açmaya hazırlanıyor. Ancak bu anlaşma bir çok soruyu da beraberinde getiriyor.

Bilmeyenler için özet geçelim; viral içerik üretimiyle popülerleşen Onedio, Revo Capital'den önce 1.2 milyon TL, ardından da 2.6 milyon TL yatırım almıştı. Son yatırımla aylık 17 milyon tekil ziyaretçi tarafından 150 milyondan fazla içerik tükettiğini ve uluslararası açılım planları olduğunu öğrenmiştik.

content farm Illustration: Mark Allen Miller

Evet, Türkiye'de içerik üzerinden iyi para kazanan bir site görmek, beyaz Bengal kaplanı görmek kadar heyecan verici. Dolayısıyla Onedio'nun Buzzfeed ile anlaşması iki kat daha önemli hale geliyor. Ancak Buzzfeed ve Onedio gibi sitelerin çalışma tarzı düşünüldüğünde cevaplanması gereken sorular da bir o kadar değerleniyor.

Haklarını verelim, viral içerik siteleri liste/galeri haber formatının hakkını veriyor. Merakımızı celbetmek, kullanıcıların içerik üretmesini sağlamak ve sosyal medya pazarlaması konusunda oldukça iyiler.

Fakat Buzzfeed'in ve Onedio'nun bu boyuta gelmesinde diğer sitelerden çektiği sayısız içeriğin payı yadsınamaz. Buzzfeed'in Quora ve özellikle Duolingo ile yaptığı anlaşma içerik konusundaki seri üretimin çarpıcı bir tarafını oluşturuyor.

İçeriği üretmek vs. içeriği çekip dağıtmak

Onedio'nun bizden içerik çektiğini biliyoruz. Bu konuda bir temasımız da oldu ancak herhangi yaptırımda bulunmadık ve bir kazancımız yok. Son 1 ayda bize Onedio'dan gelen 905 kişiyi saymazsak. Buna karşılık Google'a göre Onedio'daki webrazzi.com adresli içerik sayısı 2300'ü geçiyor.

Diğer bir çok siteyi de buna eklediğinizde sayının nereye çıkacağını tahmin etmek zor. Onedio'nun dışardan çektiği içeriklerden ne kadar kazandığını elbette bilemiyoruz. Fakat içeriği üretenlerle onu çekip dağıtanlar arasındaki dengesizlik göze batıyor. Onedio'nun Buzzfeed ile anlaşması güzel ancak bu iki sitenin diğer içerik siteleriyle benzer anlaşmalar yapıp yapmadığı masaya yatırılması gereken bir sorun.

Çok şükür Webrazzi'nin büyümek konusunda bir sıkıntısı yok. Fakat 2009'den bu yana içeriklerimiz ana akım medyada veya başka popüler sitelerde kullanılıyor. Tabiri caizse 'SEO kasmıyoruz.' Ancak Türkiye'de bizim gibi kendi içeriklerini harf harf üreten (haber kaynağının başka bir yer olması bunu değiştirmez) yayınların, sürekliliğini ve kalitesini koruması için bu konuyu tartışması gerekiyor.

Lisanslama tek çözüm mü?

İçerik çiftlikleri ve 'tıklama haberciliği'nin gidişatı içerik üreten sitelerini tehdit etmeye devam ederken lisanslamalar bile tek çözüm olmayabilir. Zira robotların içerik üretme konusunda da insanoğluyla yarıştığını görüyoruz.

Bu durumda içerik üreticilerinin izleyebileceği bir başka yol çıkıyor. O da 'toplam okunma süresi' gibi bir metrik kullanmak (bkz: Ev Williams'ın Medium yazısı). Medium bu modeli işletiyor ve kazanç sağlamaya başladı ama Türkiye'nin buna ne kadar hazır olduğu ayrı bir tartışma konusu.

Bir başka detaysa Google'ın bu konuda teknolojinin sunduğu imkanları yeterince kullanmaması ki o konuya burada girmeyeceğim.

Onedio'nun kurucu ortaklarından Kaan Kayabalı'ya ulaşmaya çalıştığımızı ancak henüz yanıt alamadığımızı da belirtelim. Bu yazıdan sonra bir açıklama gelir mi bilmiyorum ancak kendisi Webrazzi Mobil 15 etkinliğimizin konuşmacılarından. En azından 'içerikten para kazanma' konusunu detaylı olarak yüzyüze konuşulacağını tahmin ediyorum. Orada olursanız kendi sorularınızı da sorabilirsiniz.

Sizin de konuya ilişkin yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.