Büyük Medya ve Haber Siteleri Webrazzi Haberlerini Seviyor Ama...
Genel

Büyük Medya ve Haber Siteleri Webrazzi Haberlerini Seviyor Ama...

webrazzi-haberleri2

Facebook'un daha sade arayüzü Facebook Lite ile ilgili Webrazzi'de Fırat Demirel tarafından yazılmış haberimiz Türkiye'deki birçok önemli haber sitesinde yer aldı. Ancak habere yer verilirken ya Webrazzi'den hiç bahsedilmedi, kaynak gösterilmedi, ya doğru bir yöntemle bu kaynak gösterme işlemi yapılmadı ya da daha iyi olabilirdi dediğimiz örnekler gördük.

Öncelikle çok net olarak şimdi yazacaklarımdan önce bazı konulara açıklık getireyim. Webrazzi içeriğinin büyük medya organları ile paylaşılması konusunda hiçbir problemimiz yok, hatta önemli yayınlarda Webrazzi'den alıntı yapılmış bölümler ya da tamamen kullanılmış haberler görmekten memnun oluyoruz. Bizim sorunumuz Webrazzi haberlerinin tamamen kullanılması değil. Sadece doğru şekilde kaynak gösterilmesi gerektiğine inanıyor ve bunu istiyoruz.

Bir süre önce bu konuda Türkiye'nin önde gelen bazı portalları ve gazeteleri ile çok daha yoğun entegrasyon için görüşmelerimiz bile olmuştu ama bir bölümü konunun üzerine çok düşmedi, bir bölümü ile de anlaşamadık...

Dünyanın önde gelen bloglarının büyük medya siteleri ile benzer anlaşmaları oluyor. Aslında Webrazzi için bu yönde bir çalışma yaratabilmek için başladığım görüşme serisinin de temelinde bu vardı. Mesela, TechCrunch haberleri Washington Post tarafından yayınlanırken, aynı şekilde ReadWriteWeb, VentureBeat, GigaOm gibi birçok blogun haberleri de New York Times tarafından düzenli olarak ilgili kategorilerde yayınlanıyor.

wp-tc1 nyt-rww1

Bu örneklerdeki paylaşımların nasıl yapıldığına aşağıdaki linkleri kullanarak yakından bakabilirsiniz:

Yukarıdaki örneklerden de görebileceğiniz gibi öncelikle kategori ana sayfasında kesinlikle içeriğin kullanıldığı blogun logosunun altında haber listelemesi gerçekleştiriliyor. Haber detayında ise yine blogun yani kaynağın logosu başta olmak üzere haber içeriği yayınlanıyor. Elbette bu örnekler bahsettiğim türden uzun soluklu işbirlikleri ve anlaşmalara bağlı entegrasyonlar.

wp-tc2

TechCrunch ile Washington Post arasındaki yapıda haber detay sayfasında TechCrunch'ın sitesinde yer alan hakkında sayfasına da link verilirken, New York Times ile ReadWriteWeb modelinde direkt blogun logosuna linkleme yapılıyor.

nyt-rww2

Şimdi Webrazzi'nin Facebook Lite haberinin Türkiye'nin önde gelen haber sitelerinde nasıl yayınlandığına bakalım.

İlk dikkatimizi çeken Zaman Gazetesi olmuştu. Gazete, web sitesinde Webrazzi haberinin tamamını kullandı ve en altında kendi arama sayfasına link verir şekilde "Webrazzi.com" yazdı. Ayrıca haberin sonuna da "Zaman" ibaresini kendi haberine link vererek ekledi.

Zaman-Webrazzi1

Bizim için çok önemli bir nokta var ki, Zaman Gazetesi Webrazzi'den tamamen alarak yayınladığı haber ile Google News (Google Haberler) üzerinde Teknoloji kategorisinde en üstte yer aldı. Bu sayede sahip oldukları trafiği tahmin bile edemiyorum.

GoogleNews-Zaman

Sonrasında HaberTürk'ün de Webrazzi'nin haberini kullandığını gördük. Hatta haberi web sitesi ana sayfasından manşet olarak da paylaştı. Yani, habere oldukça önem verildiğini anlayabiliyoruz. HaberTürk'ün haberinin hiçbir noktasında Webrazzi adı geçmezken, haberin son cümlesinden sonra Zaman Gazetesi'nden alındığını gösterir şekilde "ZAMAN" yazıldı.

HaberTurk-Webrazzi1

HaberTurk-Webrazzi-Manset

Google'da Webrazzi'nin söz konusu Facebook Lite haberinin küçük bir bölümünü alarak arama yapacak olursanız hangi sitelerde haberin olduğu gibi yayınlandığını görebilirsiniz. Biz bu şekilde bir arama yaparak başka önemli haber sitelerinin de benzer şekilde Webrazzi haberini yayınladıklarını gördük.

Mesela, internethaber.com... Webrazzi haberini olduğu gibi yayınladı ancak hiçbir şekilde Webrazzi kaynak olarak gösterilmedi.

HaberX.com da HaberTürk gibi Zaman Gazetesi'ni referans göstererek yayınlayan sitelerden birisi. Sitenin haberinde Webrazzi kaynak gösterilmiyor ve haberin sonunda sadece düz yazı olarak "ZAMAN" yazıyor.

Elbette bu kadar kötü olmayan ama daha iyi olabilirdi dediğimiz kullanımlar da oldu. Mesela NetHaber.com Webrazzi'den aldığı haberi "Facebook yine, görüntüsünü değiştiriyor. Peki bu kez nasıl bir şey oluyor? Webrazzi, yeni görüntü için bunları yazıyor." giriş cümlesi ile paylaşırken, haberin en sonunda da linksiz olarak "Kaynak: Webrazzi.com" ibaresine yer verdi.

Örnekleri daha fazla genişletmeyelim, çünkü hepsini incelemeye başlarsak bu yazımız uzadıkça uzayacak. İlgili Google aramasından haberi kullanan tüm siteleri görebilirsiniz.

Yazının başında bahsettiğim konuya geri dönecek olursam, Webrazzi olarak büyük medyada ve önemli haber sitelerinde yer alıyor olmaktan, onlara kaynak hizmeti sunmaktan memnun oluyoruz, ama verdiğim örneklerdeki türden yanlış kullanımları görmek istemiyoruz.

Sadece Webrazzi için değil, Türkiye'deki internet haberciliği adına bir düzenlemenin yapılmasını istiyor ve grupların doğru modeller çerçevesinde çalışmasının zamanının geldiğini düşünüyoruz.

Sonuçta Zaman Gazetesi'nde yer alarak farklı sitelere de servis edilen, HaberTürk web sitesinde manşete çıkarak yüz binlerce kişi tarafından okunan, yüzlerce farklı sitede yayınlanarak Facebook Lite ile ilgili milyonlarca Türk internet kullanıcısının büyük çoğunluğuna ulaşan bir haberin çıkış noktası olduğumuzu bilmenin ötesinde, hissediyor ve bir şekilde karşılığını görüyor olmamız gerektiğine inanıyorum.

Yorumlar (49)
 1. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Bunlar araklama ustasıdır. Benden bireysel olarak arakladıklarını saysam kitap olur emin olun.

 2. Said Murat Said Murat

  Sabah Friendfeed'de uzun uzun görüşmüştük gerçi bu konuyu. Konuyu blog olarak yazman daha iyi olmuş. Umarım yararlı olur. Madem bu siteler Webrazzi ziyaretçisi(çALINTI) yapmak için, mutlaka bu blogu da okuyup ders alacaklardır. Yani umarım... Amerika başta olmak üzere tüm dünyada olduğu gibi önce kaynağın(blogun) logosu konulsa sayfanın başına, daha yararlı ve daha duyarlı olunmuş olur. Her yazarın kanaatince...

 3. Peki siz bunlara yasal yollarla müdahale edemez misiniz?

 4. Teknomobi Teknomobi

  Ah o haber siteleri ah... Kendi özgün haberlerini biz alıp kaynak göstermeden yayınlasak ellerinden geleni ardlarına koymazlar.

  Kaynak gösterme olayını ne zaman öğrenecekler merak ediyorum. Birde hemen hemen hepsi kendini en büyük haber sitesi olarak gösteriyor. Teknoloji haberlerinin çoğunu bloglardan derleyip hazırlıyorlar (istisnalar hariç tabi ki).

  Ajanslardan gelen haberleri aynen yayınlamayı habercilik sanıyorlar.

 5. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Golden, bunlarla yasal yoldan mücadele zorlu ve uzun sürüyor. Ülkemizde yasalar çok yetersiz ve adalet yavaş işliyor. En iyisi teşhir etmek...

 6. Kalkıp bir de abuk abuk duyurular yapıyorlar. Vay efendim bloglar medya olmazmış falanmış filanmış. Çalıp çırpma ile medya olunuyorsa olmasın zaten bloglar medya.. Aciz medya..

 7. İçeriği korumak için webrazzi'nin patentini alın. Bu büyüklere tazminat davası açıp epey bi köşe olabilir ve popülaritenizi tavan yaptırabilirsiniz...

 8. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

  Biraz siyasi olacak yorumum ama; hiç bir doğan medya grubunun web sitesinde bu haberi göremedim. İlk olarak Zaman gazetesi haberinizi kopyalamış ve webrazziden önce niye ZAMAN yazmışsa anlamış değilim :D (tabikide anlıyorum..)

  Milletete zaman gazetesine güveniyor ki (niye güveniyorsa, orası ayrı mesele) kopyala yapıştır yapıyorlar direk haberi, e haliyle de zaman online sitesinden haberi almış oluyorlar... haber1,2,3,4,5,... gibi site,er internet haber gibi siteler, yerel haber siteleri, ıvır zıvır bir sürü site derken herkes zamanı kaynak göstermiş.

  Ama zaman gibi, samanyolu gibi şirketler, kuruluşlar başta arkasına aldıkları her kapıyı açan desteğe güvenerek herşeyin en iyisini biz yaparız en doğruyu biz söyleriz ama nasıl söylediğimizi sorgulamak size düşmez zihniyeti ile daha çooook webrazzi gibi sitelerin hakkını çalar.

  Sonuç olarak webrazzi yazar, zaman çalar, haber.ok.net gider zamandan alır :D

  En başta gidip Doğan Medya 'nın haber organlarıyla görüşmenizi ve teknoloji internet gibi alanlarda haberlerinizin yayınlanması için ısrar etmenizi öneririm. Hatta üstüne para bile vermeniz gerekse de, verebildiğiniz kadar verin. Çünkü bir hürriyetin, bir milliyetin aldığı hitle ve okuyanının kafa yapısıyla bahsi geçen haber sitelerine 10 basar.

  1. Yorumunuzdan yazıyı olduğu gibi okuduğunuzu hatta Google başta olmak üzere verdiğim linklerde araştırma yaptığınızı anlıyorum. Gerçekten takdir ettim, teşekkürler.

   Tespitlerinizin hepsi doğru ve katılıyorum. Sadece Doğan Grubu siteleri haberlerimizi yayınlasın diye üstüne para vermek tarafı pek uymuyor. :)

   1. Edward Shine Edward Shine

    Sevgili Arda Kutsal ve Umut Yurtseven ve bu konuda hemfikir diğer arkadaşlar;

    Facebook haberini (Ara beyin iyi bildiği gibi) Webrazzi ve Fırat Demirel kafasından üretmedi, kişisel olarak Faceebok ile görüşüp araştırıp yazmadı. Sizde bunu diğer sitelerden çevirerek birkaç kelimeye takla attırarak burada haber gibi yayınladınız. En basit örneği ise bu haberin sizde yayınlanma tarihi 11 Eylül, Webcrunch'ta yayınlanma tarihi ise 10 Eylül http://www.techcrunch.com/2009/09/10/breaking-facebook-lite-launches-in-the-u-s/)

    Diğer techno bloglara göz atmadım bile, gerek yok. Birçoğu sizden önce yayınlamıştır.

    Burada haber sitelerinin haberinizi çaldığını değil de, çeviri ücretini vermediklerini şikayet veya rahatsızlık konusu yapabilirsiniz.

    (Bu yorumu yayınlayın bende webrazzi'nin objektifliğini takdir edeyim)

    Sevgiler

    Edward Shine

   2. Webrazzi'nin haberlerini çeviri olarak algılıyorsanız ve yazıda bahsettiğim kopyala-yapıştır durumuyla bu yönde bir ilişki kuruyorsanız çok farklı açılardan düşündüğümüzü anlıyorum. O yüzde size uzun uzun cevap veremeyeceğim. Sadece şunu söyleyebilirim, Webrazzi çeviri haber yapmamaktadır, çalıntı haber hiç yapmamaktadır, kaynak gösterilmesi gereken her durumda da ilgili siteye kesinlikle linkleme yapmaktadır. Webrazzi'nin yazdığı haberlerin büyük çoğunluğu zaten firmalar tarafından özel olarak basın bülteni ile bildirilmekte ya da firmaların kendi duyurularından öğrenilmektedir.

    Webrazzi'nin çeviri haber yaptığı tek durum, sizin "Webcrunch" dediğiniz ama aslında "TechCrunch" olan dünyanın en popüler teknoloji bloguna İngilizce içerik gönderirken yaptığı çevirilerdir. Yani Webrazzi yazılarını İngilizce olarak TechCrunch'a gönderilmesi gereken durumlardan bahsediyorum!

    Yorumunuzu tabi ki yayınlayacağız, bugüne kadar Webrazzi'ye ya da bana ve arkadaşlarıma kişisel olarak olumsuz eleştiri geldi diye yayınlamadığımız yorum bulunmuyor.

    (Bu yorumu yayınlayın bende webrazzi’nin objektifliğini takdir edeyim) demiştiniz, takdir ettiniz mi?

   3. Edward Shine Edward Shine

    Herhangi bir yerden çeviri yapıp yapmadığınızki söyledikleriniz ne derece tutarlı tartışılır. Nitekim çeviri yapsanız bile cümleyi devrik hale getirseniz "ben yaptım" durumu olur. Facebook size bu konuda BB yolladı ise bunu benimle paylaşırsanız sevinirim. Aksihalde ben bu yazının ısrarla benim "Webcrunch" diye yanlış yazdığım (ama verdiğim linkten "Techcrunch" olduğu ayan beyan görülen) tarzdaki techno blog sitelerinden copy-paste değil ama copy-convert-paste edildiğini düşünmeye devam edeceğim. Yazı içeriğinde de ciddi şekilde buna yönelik izler görmekteyim.

    Webrazziyi olumsuz eleştirileri de yayınladığı için takdir ederim. Niyeti bağcıyı dövmek değil, üzüm yemek olan herkesi takdir ediyorum. Ben arada bağcıya kızsam bile!

   4. Siz bu haberin çeviri olduğu konusunda istediğiniz kadar ısrar edebilirsiniz.

    Ancak biz Facebook'un Lite versiyonu geleceğini daha önce de haber yapmıştık ve bekliyorduk. https://webrazzi.com/2009/08/12/facebook-lite-daha-sade-facebook-icin-testler-basladi/) görsele bakarsanız, kendi hesabımıza gelen uyarıyı görürsünüz.

    Lite versiyonun testi konusunda Facebook'un gönderdiği mesajla ilk kez Lite versiyondan haberimiz oldu ve yukarıda bağlantısını verdiğim haber yapıldı.

    Arkasından da ilgili olabilecek yerleri takibe başladık ki o adreste şudur ( http://www.facebook.com/lite?v=wall )

    görebileceğinzi gibi genel kullanıma açıldığı buradan duyuruldu. Sizin webcrunchınızdan değil.

    En sonunda da yazar arkadaşımız haberi yazmaya karar verdi ve kendi profili üzerinde deneyerek haberi yazmıştır. ( https://webrazzi.com/wp-content/uploads/2009/09/facebook-lite3.jpg ).

    Bir haberin oluşum sırasını sanırım şimdi daha iyi anlayabilmişsinizdir.

    Sizin sandığınız gibi haberlerimiz direkt ordan burdan alıp copy-convert-paste şeklinde gerçekleştirilmemektedir. Gördüğünüz izler sizin görmek istediklerinizdir ve gerçekliği yoktur.

    Copy-paste yapanlar zaten yukarıdaki yazıda yer alıyor.

    İyi günler.

   5. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

    Edward shine facebook haberini incelememiş olucakki, "copy - convert - paste" diye tabir ettiği şey aslında ctrl + c "go to google translate" - "translate in to turkish" - "paste on to webrazzi" :D yani bir haberi böyle almak vardır, birde techcrunch gibi, bir sürü yazarının ve/veya bir sürü yazarının kankasının böyle dehşet büyük internet babası diye tabir edilen sitelerde çalışan insanlar olduğunu varsayarsanız, bir yenilik yapıldıktan 5dk bilemedin 15dk sonra techcrunch 'ın haberi oluyor. Dolayısıyla da facebook haberini örnek alırsak, webrazzi gidip yukarda basamaklarını anlattığım şeyi yapmıyor da:

    "- aa facebook lite çıkmış.. neymiş ki bu ?" diye merak edip sağını solunu kurcalıyor, 1-2 tane ekran görüntüsü falan alıyor, sonra tabikide asıl haberin yapıldığı yerden gerçek olan bilgiler "ışığında" denerken kendi yaşadığı tecrübeler ve eski tecrübelerini ve biraz da laf salatasını ekleyip yayınlıyor. Böylece webrazzi ne yapmış oluyor ? Güzel bir yeniliği bir yerden öğrenip, bir çok türkçe bilen webrazzi takipçisinin bilgisine sunuyor.

    Şimdi bu durumdan TechCrunch şikayetçi olacak olsa, sittin sene ispatlayamaz ki bu haberin oradan (ç)alındığına. Ama kalkmış çuvaldız pazarlıyorsunuz, olmuyor böyle.

 9. Hakan Çelik Hakan Çelik

  neden bu kadar şaşırıyorsunuz ki. ben daha önce baya bi trafiği olan sinema bloğunda(sitesinde) verilen haberlere neden link yada kimden alındığını yazmadıklarını söylediğim bir mesajdan sonra(ki genelde hep yabancı siteler). site sahibi küfür gibi bi mesaj yazıp sonrada uyeliğimi iptal etmişti.

  valla çözümü çok zor bi konu

 10. Burak Üçüncü Burak Üçüncü

  Açıkcası bu haberi ilk Zaman'da görmüştüm :) Sonra Google araması sayesinde Webrazzi'de olduğunu farkettim.

  1. Said Murat Said Murat

   Bakın bu da ilginç :))

   1. webrazzi linki var şu an ben mi yanlış görüyorum

 11. En uyuz olduğum şeylerden bir tanesi de yazıların çalınmasıdır bu da bir nevi hırsızlıktır ve hırsızlık bildiğiniz gibi emek hırsızlığı.

 12. Barış Şeker Barış Şeker

  Aç davayı. Site biraz daha ilgi görür. Ayrıca kazanıp Türkiye'de bir ilki de gerçekleştirebilirsin.

 13. Zaman gazetesinin ekibi gayet hakim bu işlere. Bağlantı vermeleri gerektiğininde çok çok farkındalar. Zira geçen sene bir müşterim reklam vereceğini ama banner hazırlanması gerektiğini söylemiş yardım istemişti. Daha reklamı vermeden sözleşme vs. hemen imzalatılmış. İnternete reklam alırkende pek bu işten anlamayanlar hedefleniyor bu gazetede olacak ki hemen indirimler yapılmış vs.

  Bizde bir jpg yaptık gönderdik. Bekledik banner yayınlanmıyor. Önce temsilci ile sonra o teknik ekibi ile konuştu vs. Yayınlandı. Ama o da ne ki bannerda bağlantı yok. Bildiğiniz görsel. Siteye ziyaretçi reklamı okuyup adres çubuğuna yazarak girecek yani. Söyledik böyle olmaz diye. Bağlantı verin o kadar para sayıldı. Veremeyiz flash yapmalısınız. İyi de biz pagerank gibi bir etkininde söz konusu olmasını istiyoruz flash olursa bu büyük ihtimalle olmayacak dediğimizde bağlantılı formatın o olduğu söylendi. Peki dedik flash yaptık. Ve bekledik. Acaba milyonların ziyaret ettiği bu sayfadan 3 günde kaç tık alacaktık. Herhalde bizim banner o kadar kötüydü ki ancak 150 kişi geldi o banner ile. Müşterimde sözleşme falan demedi kaldırdı reklamını. Çünkü vaatleri pekte tutmadı.

  Şimdi işe pagerank vs konusuda dahil bu kadar hakim bir ekip acaba bağlantı vermesi gerektiğini bilmeyecek mi ? Bunun etik olup olmayacağını düşünmeyecek mi ? Elbet bilir v e düşünür ama herhalde işlerine gelmez.

  Bence yasal yollarla hakkınızı arayabilirsiniz ama gideceğiniz mahkeme nerenin hangi mahkemesi olacak onada dikkat edin derim. Sonra suçlu çıkmayın.

 14. Mustafa Tan Mustafa Tan

  Bu durumla kendi blogumuzda o kadar çok karşılaşıyoruz ki. Kaynak göstermeden yazılarımızı yayınalayan bir site sahibini uyardığımda "Eğer sen de benim siteme, kendi sitende link verirsen, o zaman ben de link veririm" gibi dumur bir cevap almıştım. Adam hem bizim yazıları kopyalıyor, hem de kaynak göstermek için karşılık bekliyor :)

  Fakat bu kopyalama işini çözmenin çaresi var:

  1) Yazıdaki resimlerde watermark kullanmak ve de yazı içinde resime referans göstermek. (Yoksa yazıyı resimsiz yayınlıyorlar)

  2) Her yazının sonuna 2 satırda alıntı kurallarını eklemek. (Yazının tam adresi kaynak gösterilmeden başka sitelerde yayınlanamaz gibi.)

 15. Hasan Caner Hasan Caner

  Facebook Lite'ı tanıttığınız yazınızda sizde hiçbir kaynak göstermediniz.

  Webrazzi Facebook Lite'ın açıldığını kendi kendine mi keşfetti?

  Sanmıyorum, sizde genellikle tüm haberleri TechCrunch ReadWriteWeb gibi sitelerin birisinde görerek yazıyor ve bazen kaynak belirtmiyorsunuz.

  Kısaca, çuvaldızı başkasına batırmadan önce düşünmeniz gerekiyor.

  1. Burak Munevver Burak Munevver

   Evet, hem de kendilerine batacak iğnenin daha büyük olması gerekir, zira yeni girişimlerin çok kısır olduğu ülkemizde, yapılan haberlerin büyük çoğunluğu dış kaynaklı ama haber sonlarında, nereden alıntılandığına dair bir ibare yok, sadece, bazen haberin içinde "şurada görüldü" tarzda bilgi var. Ezcümle, şikayet etmeden önce, muhatap olunan insanlarla karşılıklı fikir alışverişinde bulunmakta yarar var.

  2. Bu konuda yukarıdaki bir başka yoruma cevap verdim.

 16. Alperian Alperian

  Burada söz konusu olan içeriğin birebir alınarak aktarılması Zaman gazetesi biraz kafa patlatıp zaman ayırıp araştırıp haberi baştan kendi metniyle yazsaydı (hatta kendisinden de birşeyler katsaydı) burada yazıyor olmazdık.

  internethaber.com un daha önce birçok kez bu şekilde kopyala yapıştır haber yaptığını gördüm.

  Sn Kutsal lütfen dava açmaktan çekinmeyin.

 17. Çuvaldız hahaaa :)

  Biri çıkıp konu hakkında düşünüyor ve yorumunda telif-patent haklarından bahsediyor, diğeri haber çalma-kopyalama hırsızlığının geniş kapsamına değiniyor, diğeri de hukuksal anlamda izlenecek medeni yollar, emek harcamak ve özgün metin hazırlamayı anlatıyor;

  frodo&sam'de çuvaldızı kendinize batırın diyor :)

  Çok güzel bir yazı olmuş. Yakın zamanda olmasada gelecekte mevzuatlara uygun online bir paylaşım olacağına inanıyorum ama o zamana kadar 'Webrazzi Haberleri' temalı yazı tüm blog siteleri için emsal niteliğinde olacak..

  Bu arada haberi çalan! sitede işin başındaki çocuğu hayal eder misiniz? Bir de kendi özgün yazınızın 'TechCrunch'ta yayınlandığını? Şimdi 'çuvaldız' netleşti sanırım...

 18. Murat Sönmez Murat Sönmez

  Hasan Caner ve Burak Munevver arkadaşlara.

  Bir yazıyı noktasına virgülüne kadar kopyalarak kullanmak başka bir şeydir, bir konu üzerinde araştırma yaparak sonra araştırma sırasında öğrendiğiniz bilgileri kendi akıl süzgecinizden geçirip yazmak ayrı bir şey.

  İlki hiç bir tartışmaya yer vermeyecek şekilde kaynak gösterilerek verilmelidir. Hatta öyle link vermeden yazıyla xxx.com şeklinde değil, baba gibi linkiyle takım taklavatıyla insanların bir tıkla gidebileceği şekilde. "Bu yazı www.xxx.com sitesinden alınmıştır" diyerek. Linksiz verilen kaynaklar bana hiç kaynak verilmemesinden bile daha samimiyetsiz geliyor.

  İkinci durumda ise bu yazının yazılmasında aşağıdaki sitelerden faydalanıldı denilerek faydanılan siteleri yazmak bence de gereklidir. Eğer ki bu haber özel olarak bir ajanstan size gelmediyse.

 19. Tik-Tak Tik-Tak

  Tamam katılıyorum hoş bir durum olmamış.Peki yazı yazmadan önce iletşime geçtinizmi hiç?

 20. Dilaver Şahin Dilaver Şahin

  Zaman gazetesi ile ilgili en ufak bi eleştiride karşında bir grup mücahit bulacaksın. Tehlikenin farkında mısın Arda?

  1. Umut Yurtseven Umut Yurtseven

   (: olaya biraz esprili bir yaklaşım. Uzun zaman önce şunu görmüştüm;

   http://img346.imageshack.us/img346/954/fgdf8hz.jpg

 21. Dmoz_Zede Dmoz_Zede

  Ben de gençlik yıllarımda dmoz oluşumunu pek sevmezdim sitelerim eklenmiyor diye, ancak yaş kemale ermeye başlayınca, sektörden ekmek yemeye başlayınca, bu adamların yaptığı kopya içerikli siteleri yayınlamama, kaynak göstermeyeni dizine eklememe olayını sevmeye başladım. Birileri yaptırım uygulasınki diğerleri hatasının farkına varsın.

 22. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Bir haber öncelikle yurtdışında bir yerde yayınlanabilir. Ama o haberi takip etmek ve ülkemizde yayınlamakta önemlidir. Burada mesele ülkemizde ilk kim haber yapmıştır meselesidir. Mantık olarak ilk kim haber yaptı ise onun linki verilmelidir. Çünkü haberde önemli olan hızdır, hızlı olmaktır. Gazetenin adı bile zaman yani süreyi, hızı, zamanı ve zamanın önemini vurgulayan bir isim.

  Öyle ise kuralı herp beraber koyalım. Türkiye'de bir haberi ilk kim yaptı ise alıntıda olsa onun linki verilmelidir. Çünkü bu bize birbirimize destektir. Bana yurtdışı linki vermek anlamsız. Çünkü yabancı dil bilmiyorsam oraya gidip tıklayıp ne yapacağım? Ne diye hit kazandırayım ki?

  Kural budur beyler; Kural ülkemizde ilk yayına sokana link vermektir... Yabancılar beni ilgilendirmez, bu sektörde yabancı hayranlığı artık bitmelidir...

  1. Ertuğrul M. Ertuğrul M.

   Mesele kime ne fayda sağlayacağımız değil kimin bağlantıyı hakettiğidir. Bunu yabancı hayranlığı olarak anlamamak gerekir. Sonuçda bunu yapan yabancı olsa da link onun hakkıdır -tabii alıntı oradan yapılmışsa-. El çabukluğu var diye Türkiyeden ilk haber yapan siteye mukafat vermek bana mantıklı gelmedi.

 23. İhsan Dişkan İhsan Dişkan

  Açıkcası ben haber sayfasında Radikal dışında (oda yanlızca getir.net 'e link verirdi eskiden) herhangi bir siteye link veren bir haber sitesi görmedim. Önceki çalıştığım şirketin ürünü onlarca haber sitesinde haber olmuştu ama inanın hiçbirinde tek link bile yoktu. Yani bu bilerek yapılan birşey değildir muhtemelen, aksine alışkanlıktan yapılmış bir hatadır kanımca.

  Alışkanlığın doğruluğu tabiki tartışılmalı o ayrı konu bence. -ki aslında yurtdışındaki örneklerle o tartışılmaya çalışılmış gibi.

 24. Baris Acar Baris Acar

  Bu tarz yapanlar cok. Is yabanci kaynaklara gelince, durum daha da vahim. Mesela bakiniz btdunyasi.net in su haberine. Linkteki son paragrafa bakiniz. Bildigim kadariyle ingilizce versiyonlari yok. Bari duzgun cevirin ki anlamayalim arkadaslar.

  http://www.btdunyasi.net/index.php?module=news&news_id=6472&cat_id=1

 25. Yıllardır, blog yazarlarının en büyük sorunu bu değil mi? Sanki herkes ilk defa böyle bir sorunun farkına varmış gibi yorumlarda bulunmuş... İlginç!...

 26. Webrazzi'nin de bir kopya haberi yayınladığını ama kaynağını belirtmediğini biliyoruz. bkz: https://webrazzi.com/2009/09/02/sektor-canlaniyor-tk-alan-adlari-acik-artirmada/

  Not: Bir ajansdan alındığı dahi iddia ediliyorsa, ajans adı belirtilebilirdi.

  1. Gerekli açıklamayı o başlıkta ki yorumlarda yapmıştık.

 27. demek ki neymiş, zaman yola gelmiş. :)

 28. Geecerken Geecerken

  Burda bence konu Zaman değil. Zaman ve Zaman gibi yapanlar hedef alınmalı. Google'a bakarsak aynı şeyin milyon kat fazlasını Google, New York Times'a yapıyor. http://www.bildirgec.org/yazi/internetten-gazete-okumak-ucretli-oluyor

  Blogumda yazdığım yazıların okunma potansiyelinin ancak yüzde 30'unu sitem karşılıyor. 70'i kopyalayan siteler tarafından paylaşılıyor.

 29. Gürsel Gürel Gürsel Gürel

  Zaman Gazetesini tebrik ediyorum. Hatayı kabullenip düzeltmekte erdemdir ve büyüklüktür.

 30. Ben de blog yazarı olarak çok çektim bu konudan yazılarımı izinsiz olarak alan büyük siteler (özellikle forumlar) kaynak göstermeden yayınladı üstüne üstlük benim blogumdan daha hızlı indexlendikleri daha çok kullanıcıya sahip olmaları v.s sebeplerle google aramalarında benden üstte çıktılar...

 31. Haydi benden de hayırlı olsun sesinizi duymuş olacaklar ki hemen linkleri vermişler. Acaba bu durumda doğan grubu medya olsaydı ne yapardı bende merak ettim doğrusu..

 32. Haber Haber

  zaman oldukça başarılı tasarımcılarını tebrik ederim.

 33. internet aleminde inanılmaz paralar dönmeye başladı

 34. kafasını kullanan götürüyor mangırları olay bu kadar basit :)