Revo Capital'dan 2,6 milyon TL yeni yatırım alan Onedio, Rusça ve Arapça açılımı planlıyor
Yatırım

Revo Capital'dan 2,6 milyon TL yeni yatırım alan Onedio, Rusça ve Arapça açılımı planlıyor

Türkçe viral içerik üretme konusunda sosyal medyayı en iyi kullanan platformlardan biri olan Onedio, 2,6 milyon liralık ikinci tur yatırım aldı. Girişimin halihazırda yatırımcısı olan Revo Capital tarafından gerçekleştirilen yeni tur ertesinde, Onedio'nun uluslararası açılım dahil olmak üzere büyümesine hız verilecek.

Onedio'nun Webrazzi ile paylaştığı bilgilere göre, Rusça ve Arapça versiyonlarını açmayı planlayan girişim, video içeriğe daha fazla ağırlık verecek. Orijinal video üretimi için bir video stüdyosu kurmayı planlayan Onedio'nun bir süredir sunduğu doğal reklamların yeni ürünlerle desteklenmesi de planlar arasında.

Bu ürünlerden ilkinin, küçük ve orta ölçekli işletmeler (KOBİ) ve dijital yayıncıları hedefleyen bir doğal reklam ağı olduğundan bahsediliyor. Zira, 2014 yılı başında sunmaya başladığı doğal reklamlar, bugüne kadar 300'den fazla markaya 500'den fazla sponsorlu içerik çalışması yaptığını belirten Onedio için, tüm yayıncılarda olduğu gibi daha önemli bir gelir kaynağı haline geliyor.

onedioBu yıl üçüncü yaşını kutlayacak olan Onedio'nun kendi verilerine göre, site üzerinde aylık 17 milyon tekil ziyaretçi tarafından 150 milyondan fazla içerik tüketiliyor. Trafiğinin yüzde 65'i ise sosyal medyadan gelen Onedio, özellikle gençler arasında popüler. Sitenin ziyaretçilerinin yüzde 80'ini 18-34 yaş aralığındaki kullanıcılar oluşturuyor. Bunların yüzde 55'i ise kadın kullanıcılar.

Onedio Eylül 2013'te Revo Capital'dan 1,2 milyon lira tutarında ilk tur yatırımı almıştı.

Yorumlar (14)
 1. Cem Karapınar Cem Karapınar

  içerik sitelerinin yükselişi devam edecektir.. türkiyede bu tarz sitelerden benim hoşuma en çok n99.org gidiyor.. onedio biraz haber sitesi çizgisinde

  1. Dr Watson Dr Watson

   n99.org güzel başladı ama süreklilik sağlayamadı.. bence tasarımı olsun siteyi reklama boğmama olayı olsun başarılı bişekilde ilerliyordu..diğer yandan listelist çok politize olmuş ve onedio haber sitesi ayarında bahsettiğiniz gibi.. Y jenerasyonu sitesi değil

 2. Koskoca Onedio için düşük bir rakam sanki. Acaba verilen yatırım karşılığında alınan hisse nedir bu da önemli bir bilgi.

  Listelist.com , Sonbisey.com, Radikalist, bunların hepsi onedio arkasından ufak farklılaşmalarla öne çıkmaya çalışan siteler, bakalım hangi projeler ileride yatırım alacaklar.

 3. Walter Walter

  Onedio çizgiden çıktı saçma sapan konular üretip duruyolar.Her sıradan kalitesiz site gibi fake bayan editör hesaplarıyla iş yapmaya çalışıyolar.

 4. Aristo-Z Aristo-Z

  Daha tüketici olan TC ölçeklemesine hitap etmeden salt "bakanı çok alanı yok işler"den kaynaklı heyecana yenilmek hep hüsranla biter. Ya haberci olacaksın, ya matrakçı. Haberi matraklıyacak kıvam için "o tılsım"ı taşıyan çalışanları mutlu etmeyi ve motivasyonu hep tepe tutmalı ve yeni kaynaklarla beslemelisiniz. Şu anda iyi gittiği ve daha gitmesi gereken yol varken, yatırımcı var diye arap rus karması takıma devşirmek için bu kulturun sahibi rus-arap adamlar lazım.. sizde yok.. içerik için mümkün değil... olsa gugıl da yapardı....

 5. Ya biz bu işlerden anlamıyoruz

  Ya da bunlar bu yatırımı gerçekten almıyorlar.

  Ya da bu yatırımlar balonu biraz daha şişiriyor!

  2,6 milyon TL daha iyi bir Onedio yapılabilecek iken neden böyle bir yatırım yapılıyor anlayamıyorum.

  Sorunum Onedio değil ama facebook varsa var yoksa yok olan bir girişim nasıl oluyor da böyle yatırımlar alıyor.

  Tanrı sizi de bizi de korusun.

  1. Emrah Yılmaz Emrah Yılmaz

   Facebook neden instagrama 1 milyar$ ödedi? Aynısını yapamaz mıydı? onedio Türkiye'de en çok ziyaret edilen 10. dünyada ise ilk 600 site arasında gözüküyor. Burada mühim olan marka değeri, mevcut kullanıcı sayısı, daha önceki reklam anlaşmaları, yaptıkları, yapmaya niyetlendikleri işin gerçekten başarılı bir geri dönüş sağlayabilen bir proje olmaları.

   1. Facebook Instragram farklı bambaşka bir tartışma konu. Bu konu üzerinden gidecek olursan Onedio'nun 1 milyar dolara satılabileceği hayaline kapılmış olmadan şüphe duyarım.

    Alexa sonuçlarına göre sıralama yaptın sanırım. Trafiğinin yüzde 26.3 facebook üzerinden geldiğini de görmüşsündür sanırım. Organik ziyaretçinin 2 katı!

    Çok pardon ama bende aylık 50 bin dolar reklam bütçesi ile site açsaydım bende 10. sırada olurdum.

    Yukarıda iyi açıklama getiremedim sanırım. Benim derdm Onedio falan değil.

    Benim derdim içerik bazlı reklama dayalı daha dün ortaya çıkmış bir siteye nasıl oluyor da milyonlar savurabiliyorlar.

  2. Evet bu işten anlamıyorsunuz.

  3. Serkanince Serkanince

   UzmanKirala işvereni detected

 6. Özgür D Özgür D

  Yorumlarda Onedio Türkiye'de en fazla ziyaret edilen 10. site denmiş. Haber içeriğinde ise "kendi rakamlarına göre" 17 milyon unique'den bahsediliyor.

  Ajanslar olarak bağımsız analitikleri takip ediyoruz ve ComScore datalarina bakarsak Onedio ilk 50'de değil. Tekil ziyaretçi sayısı ise 3.4 milyon.

  Benim anlayamadığım kısmı bu. Hangi rakamlara güvenmeliyiz?

  1. 17 milyon google analytics sayısı. Onedio trafiğinin %70'i mobil, ComScore mobil ölçmüyor, yani 3.4m tekil, onedio'nun %30'luk desktop trafiği.

   Geri kalan farkın da netleşmesi için ComScore kodları Onedio'ya yeni yerleştirildi, 1-2 aya hem ComScore hem Gemius üzerinden gerçek sayımları alabilirsiniz.

 7. Kaan'ın az çok hikayesini bilenler yatırımın miktarına, hakedip etmediğine takılmaz buna ziyaretçi karar veriyor zaten iş fikri, projelendirilmesi, hayata geçirilişi, pazarlama stratejisi her aşaması girişimcilik açısından faydalı notlar barındırıyor. Yolları açık olsun