x

Google’ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor

Screen Shot 2015-04-02 at 14.08.37Google’ın ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında sınırlı bir geliştirici grubuna beta testi için açtığı ARC(App Runtime for Chrome) projesinin detayları ve yeni Chrome app packager‘ı yayınlandı.

ARC projesi ilk olarak Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalışabilmesine olanak sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş ancak beta testi sürecine dahil olan yazılımcılardan bir tanesine olan “Vladikoff” limitleri biraz zorlayarak Android uygulamalarının aslında tüm masaüstü platformlarında ARC sayesinde çalışabileceğini göstermiş.

Google bugün yayınladığı yeni Chrome app packager‘ı (uygulama paketleyicisi olarak çevirebiliriz) ile ARC’ı tüm yazılım geliştiricilerin kullanımına sundu. Bunun sayesinde Android uygulamaları Chrome üzerinde Linux, Windows, Mac OS ve tabi ki Chrome OS üzerinde çalışabilecek.

webrazzi-android

ARC kullanılarak geliştirilen bir araç ise ARC Welder. Chrome’a kurduğunuz bir eklenti olan ARC Welder, seçtiğiniz Android apk’sının Chrome üzerinde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Yukarıda Webrazzi Android uygulaması için yaptığımız denemeyi ve aldığımız sonucun ekran görüntüsü yer alıyor. Chrome üzerinde yeni bir sekme açarak gelen uygulamanın oryantasyon gibi birkaç ayarını yapabiliyorsunuz. Tarayıcı üzerinde Webrazzi uygulamasını kullanırken herhangi bir hata veya sorunla karşılaşmadığımı da belirtmiş olayım.

ARC’ın Android 4.4 ile çalıştığını henüz Android 5.0 Lollipop’u desteklemediğini belirtelim. Yazılım geliştiricilerin tek bir uygulama yazarak masaüstü tüm platformlarda çalışabilmesine olanak sağlaması kesinlikle çok heyecan verici bir gelişme. Bilindiği üzere bunu en çok yapmak isteyen şirketlerinden birisi de Windows 10 versiyonuyla Microsoft.

Yorumlar (19)

 1. Harika bir bilgi, hemen denemek istiyorum. Teşekkürler..

  Cevapla
 2. Bir kaç oyun ve uygulama denedim performans olarak bence gayet iyi. Onun dışında uygulamaları telefon, tablet veya fullscreen modlarında açabiliyor olmamız da çok hoş. En güzel olay da tarayıcı üzerinde çalıştırılabiliyor olması bu sayede Cross Platform kullanabiliyoruz.

  Cevapla
 3. Uygulama bilgisinde keşke 11 mb yerine +100 mb deselermiş

  Cevapla
 4. güzel bir gelişme fakat chrome tarayıcısına bağlı kalmak güzel değil. Malum normal kişisel bilgisayarda 2-3 sekme açınca kasan chrome çokta stabil çalışmayacaktır.

  Cevapla
 5. Beklenen uygulama.

  Cevapla
 6. Google en başından beri adam gibi bir emulator yapmadı. Bari bununla test edelim uygulamalarımızı 🙂

  Cevapla
 7. Bende gözleri X olmuş bir puzzle çıkıyor 🙂 Yani patlıyor. Nedenini bilen yada tahmin eden ver mı?

  Cevapla
  • Yunus İnanmak |

   Eklenti beta sürümünde olduğu için her apk yı açmayabiliyor, apk lar çalışırken kendi simgeleri ile çalışıyor, X puzzle görünmesi çalışmadığı anlamına geliyor başka apk dene… 🙂

   Cevapla
   • Aynı APK yı başka makinede açabildim. Sorunlu makinede bir kaç apk denedim ama nafile. Daha sistem oturmamış galiba. Düzelir.

 8. Amaçsız440 |

  Ben yaptım bence süper herkese tavsiye ederim…

  Cevapla
 9. 15.04 ubuntu velvet sürümünde test ettim webgl desteklenmez şeklinde bir uyarı verdi tüm uygulamarda bu uyarı çıkıyor

  Cevapla
 10. clash of clans ı acmıyor maalesef..

  Cevapla
  • Hocam clash of clans’ı açmak istiyorsun bluestack indir ancak ekran kartı ve işlemci belleğinin sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir. ARC ufak çapta apkları kaldırabilecektir ancak senin dediğin uygulamayı kaldırabilmesi için sürüm yükseltmesi gerekecektir. Büyük çapta uygulamaları yüklemek istiyorsan eğer en pratik geliştirilmiş uygulama Bluestack’dir bunu indir ve keyfini sür…

   Cevapla
 11. Whatssappta hata alıyorum

  Cevapla
 12. Çalıştırabilen arkadaşlar nasıl başardı, anlatabilirler mi? Windows 7’de bir türlü çalışmadı.. Kilitlendi diyor ve kapanıyor..

  Cevapla
 13. Bende üzgün surat çıkıyor nedeni ve çözümü nedir

  Cevapla
 14. Hatalar silsilesine ben de katıldım!

  Cevapla

Bir Cevap Yazın