Google’ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor
Arama

Google’ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor

Screen Shot 2015-04-02 at 14.08.37Google’ın ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında sınırlı bir geliştirici grubuna beta testi için açtığı ARC(App Runtime for Chrome) projesinin detayları ve yeni Chrome app packager‘ı yayınlandı.

ARC projesi ilk olarak Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalışabilmesine olanak sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş ancak beta testi sürecine dahil olan yazılımcılardan bir tanesine olan “Vladikoff” limitleri biraz zorlayarak Android uygulamalarının aslında tüm masaüstü platformlarında ARC sayesinde çalışabileceğini göstermiş.

Google bugün yayınladığı yeni Chrome app packager‘ı (uygulama paketleyicisi olarak çevirebiliriz) ile ARC’ı tüm yazılım geliştiricilerin kullanımına sundu. Bunun sayesinde Android uygulamaları Chrome üzerinde Linux, Windows, Mac OS ve tabi ki Chrome OS üzerinde çalışabilecek.

webrazzi-android

ARC kullanılarak geliştirilen bir araç ise ARC Welder. Chrome’a kurduğunuz bir eklenti olan ARC Welder, seçtiğiniz Android apk’sının Chrome üzerinde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Yukarıda Webrazzi Android uygulaması için yaptığımız denemeyi ve aldığımız sonucun ekran görüntüsü yer alıyor. Chrome üzerinde yeni bir sekme açarak gelen uygulamanın oryantasyon gibi birkaç ayarını yapabiliyorsunuz. Tarayıcı üzerinde Webrazzi uygulamasını kullanırken herhangi bir hata veya sorunla karşılaşmadığımı da belirtmiş olayım.

ARC’ın Android 4.4 ile çalıştığını henüz Android 5.0 Lollipop’u desteklemediğini belirtelim. Yazılım geliştiricilerin tek bir uygulama yazarak masaüstü tüm platformlarda çalışabilmesine olanak sağlaması kesinlikle çok heyecan verici bir gelişme. Bilindiği üzere bunu en çok yapmak isteyen şirketlerinden birisi de Windows 10 versiyonuyla Microsoft.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (19)
 1. ilkseo dedi ki:

  Harika bir bilgi, hemen denemek istiyorum. Teşekkürler..

 2. ozgrozer dedi ki:

  Bir kaç oyun ve uygulama denedim performans olarak bence gayet iyi. Onun dışında uygulamaları telefon, tablet veya fullscreen modlarında açabiliyor olmamız da çok hoş. En güzel olay da tarayıcı üzerinde çalıştırılabiliyor olması bu sayede Cross Platform kullanabiliyoruz.

 3. Caner Ağkaya dedi ki:

  Uygulama bilgisinde keşke 11 mb yerine +100 mb deselermiş

 4. teknoloji dedi ki:

  güzel bir gelişme fakat chrome tarayıcısına bağlı kalmak güzel değil. Malum normal kişisel bilgisayarda 2-3 sekme açınca kasan chrome çokta stabil çalışmayacaktır.

 5. SaFF dedi ki:

  Beklenen uygulama.

 6. mehmet dedi ki:

  Google en başından beri adam gibi bir emulator yapmadı. Bari bununla test edelim uygulamalarımızı 🙂

 7. Arda ALTAY dedi ki:

  Bende gözleri X olmuş bir puzzle çıkıyor 🙂 Yani patlıyor. Nedenini bilen yada tahmin eden ver mı?

  1. Yunus İnanmak dedi ki:

   Eklenti beta sürümünde olduğu için her apk yı açmayabiliyor, apk lar çalışırken kendi simgeleri ile çalışıyor, X puzzle görünmesi çalışmadığı anlamına geliyor başka apk dene… 🙂

   1. Arda ALTAY dedi ki:

    Aynı APK yı başka makinede açabildim. Sorunlu makinede bir kaç apk denedim ama nafile. Daha sistem oturmamış galiba. Düzelir.

 8. Amaçsız440 dedi ki:

  Ben yaptım bence süper herkese tavsiye ederim…

  1. Yunus İnanmak dedi ki:

   Bende birden fazla apk açılmadı, ikinci apk denediğimde ilk apk yı siliyor, sizde nasıl?

 9. Teddy dedi ki:

  15.04 ubuntu velvet sürümünde test ettim webgl desteklenmez şeklinde bir uyarı verdi tüm uygulamarda bu uyarı çıkıyor

 10. zagato dedi ki:

  clash of clans ı acmıyor maalesef..

  1. Caner dedi ki:

   Hocam clash of clans’ı açmak istiyorsun bluestack indir ancak ekran kartı ve işlemci belleğinin sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir. ARC ufak çapta apkları kaldırabilecektir ancak senin dediğin uygulamayı kaldırabilmesi için sürüm yükseltmesi gerekecektir. Büyük çapta uygulamaları yüklemek istiyorsan eğer en pratik geliştirilmiş uygulama Bluestack’dir bunu indir ve keyfini sür…

 11. Taner dedi ki:

  Whatssappta hata alıyorum

 12. EmrahB dedi ki:

  Çalıştırabilen arkadaşlar nasıl başardı, anlatabilirler mi? Windows 7’de bir türlü çalışmadı.. Kilitlendi diyor ve kapanıyor..

  1. Nikli dedi ki:

   aynı sornu bende yaşıyorum , yardım eden olsa çok iyi olur

 13. NumanÖzdemir dedi ki:

  Bende üzgün surat çıkıyor nedeni ve çözümü nedir

 14. Tekno dedi ki:

  Hatalar silsilesine ben de katıldım!

Bir Yorum Yazın