Google'ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor
Teknoloji

Google'ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor

Google'ın ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında sınırlı bir geliştirici grubuna beta testi için açtığı ARC(App Runtime for Chrome) projesinin detayları ve yeni Chrome app packageryayınlandı.

ARC projesi ilk olarak Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalışabilmesine olanak sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş ancak beta testi sürecine dahil olan yazılımcılardan bir tanesine olan "Vladikoff" limitleri biraz zorlayarak Android uygulamalarının aslında tüm masaüstü platformlarında ARC sayesinde çalışabileceğini göstermiş.

Google bugün yayınladığı yeni Chrome app packager'ı (uygulama paketleyicisi olarak çevirebiliriz) ile ARC'ı tüm yazılım geliştiricilerin kullanımına sundu. Bunun sayesinde Android uygulamaları Chrome üzerinde Linux, Windows, Mac OS ve tabi ki Chrome OS üzerinde çalışabilecek.

webrazzi-android

ARC kullanılarak geliştirilen bir araç ise ARC Welder. Chrome'a kurduğunuz bir eklenti olan ARC Welder, seçtiğiniz Android apk'sının Chrome üzerinde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Yukarıda Webrazzi Android uygulaması için yaptığımız denemeyi ve aldığımız sonucun ekran görüntüsü yer alıyor. Chrome üzerinde yeni bir sekme açarak gelen uygulamanın oryantasyon gibi birkaç ayarını yapabiliyorsunuz. Tarayıcı üzerinde Webrazzi uygulamasını kullanırken herhangi bir hata veya sorunla karşılaşmadığımı da belirtmiş olayım.

ARC'ın Android 4.4 ile çalıştığını henüz Android 5.0 Lollipop'u desteklemediğini belirtelim. Yazılım geliştiricilerin tek bir uygulama yazarak masaüstü tüm platformlarda çalışabilmesine olanak sağlaması kesinlikle çok heyecan verici bir gelişme. Bilindiği üzere bunu en çok yapmak isteyen şirketlerinden birisi de Windows 10 versiyonuyla Microsoft.

Yorumlar (19)
 1. Ilkseo Ilkseo

  Harika bir bilgi, hemen denemek istiyorum. Teşekkürler..

 2. Ozgrozer Ozgrozer

  Bir kaç oyun ve uygulama denedim performans olarak bence gayet iyi. Onun dışında uygulamaları telefon, tablet veya fullscreen modlarında açabiliyor olmamız da çok hoş. En güzel olay da tarayıcı üzerinde çalıştırılabiliyor olması bu sayede Cross Platform kullanabiliyoruz.

 3. Caner Ağkaya Caner Ağkaya

  Uygulama bilgisinde keşke 11 mb yerine +100 mb deselermiş

 4. Teknoloji Teknoloji

  güzel bir gelişme fakat chrome tarayıcısına bağlı kalmak güzel değil. Malum normal kişisel bilgisayarda 2-3 sekme açınca kasan chrome çokta stabil çalışmayacaktır.

 5. Beklenen uygulama.

 6. Mehmet Mehmet

  Google en başından beri adam gibi bir emulator yapmadı. Bari bununla test edelim uygulamalarımızı :)

 7. Arda Altay Arda Altay

  Bende gözleri X olmuş bir puzzle çıkıyor :) Yani patlıyor. Nedenini bilen yada tahmin eden ver mı?

  1. Yunus İnanmak Yunus İnanmak

   Eklenti beta sürümünde olduğu için her apk yı açmayabiliyor, apk lar çalışırken kendi simgeleri ile çalışıyor, X puzzle görünmesi çalışmadığı anlamına geliyor başka apk dene... :)

   1. Arda Altay Arda Altay

    Aynı APK yı başka makinede açabildim. Sorunlu makinede bir kaç apk denedim ama nafile. Daha sistem oturmamış galiba. Düzelir.

 8. Amaçsız440 Amaçsız440

  Ben yaptım bence süper herkese tavsiye ederim...

  1. Yunus İnanmak Yunus İnanmak

   Bende birden fazla apk açılmadı, ikinci apk denediğimde ilk apk yı siliyor, sizde nasıl?

 9. 15.04 ubuntu velvet sürümünde test ettim webgl desteklenmez şeklinde bir uyarı verdi tüm uygulamarda bu uyarı çıkıyor

 10. Zagato Zagato

  clash of clans ı acmıyor maalesef..

  1. Hocam clash of clans'ı açmak istiyorsun bluestack indir ancak ekran kartı ve işlemci belleğinin sistem gereksinimlerini karşılaması gerekir. ARC ufak çapta apkları kaldırabilecektir ancak senin dediğin uygulamayı kaldırabilmesi için sürüm yükseltmesi gerekecektir. Büyük çapta uygulamaları yüklemek istiyorsan eğer en pratik geliştirilmiş uygulama Bluestack'dir bunu indir ve keyfini sür...

 11. Whatssappta hata alıyorum

 12. Emrahb Emrahb

  Çalıştırabilen arkadaşlar nasıl başardı, anlatabilirler mi? Windows 7'de bir türlü çalışmadı.. Kilitlendi diyor ve kapanıyor..

  1. aynı sornu bende yaşıyorum , yardım eden olsa çok iyi olur

 13. Numanözdemir Numanözdemir

  Bende üzgün surat çıkıyor nedeni ve çözümü nedir

 14. Tekno Tekno

  Hatalar silsilesine ben de katıldım!