Google'ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor

Google'ın geliştirdiği ARC ile Android uygulamalar tüm masaüstü sistemlerde çalışabiliyor

Google'ın ilk kez geçtiğimiz Eylül ayında sınırlı bir geliştirici grubuna beta testi için açtığı ARC(App Runtime for Chrome) projesinin detayları ve yeni Chrome app packageryayınlandı.

ARC projesi ilk olarak Android uygulamalarının Chrome OS üzerinde çalışabilmesine olanak sağlamak amacıyla hayata geçirilmiş ancak beta testi sürecine dahil olan yazılımcılardan bir tanesine olan "Vladikoff" limitleri biraz zorlayarak Android uygulamalarının aslında tüm masaüstü platformlarında ARC sayesinde çalışabileceğini göstermiş.

Google bugün yayınladığı yeni Chrome app packager'ı (uygulama paketleyicisi olarak çevirebiliriz) ile ARC'ı tüm yazılım geliştiricilerin kullanımına sundu. Bunun sayesinde Android uygulamaları Chrome üzerinde Linux, Windows, Mac OS ve tabi ki Chrome OS üzerinde çalışabilecek.

webrazzi-android

ARC kullanılarak geliştirilen bir araç ise ARC Welder. Chrome'a kurduğunuz bir eklenti olan ARC Welder, seçtiğiniz Android apk'sının Chrome üzerinde çalışabilmesine olanak sağlıyor. Yukarıda Webrazzi Android uygulaması için yaptığımız denemeyi ve aldığımız sonucun ekran görüntüsü yer alıyor. Chrome üzerinde yeni bir sekme açarak gelen uygulamanın oryantasyon gibi birkaç ayarını yapabiliyorsunuz. Tarayıcı üzerinde Webrazzi uygulamasını kullanırken herhangi bir hata veya sorunla karşılaşmadığımı da belirtmiş olayım.

ARC'ın Android 4.4 ile çalıştığını henüz Android 5.0 Lollipop'u desteklemediğini belirtelim. Yazılım geliştiricilerin tek bir uygulama yazarak masaüstü tüm platformlarda çalışabilmesine olanak sağlaması kesinlikle çok heyecan verici bir gelişme. Bilindiği üzere bunu en çok yapmak isteyen şirketlerinden birisi de Windows 10 versiyonuyla Microsoft.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.