Google Street View şimdi de Everest'i fotoğrafladı

Google Street View şimdi de Everest'i fotoğrafladı

Everest bolgesi Khumbu Google Street ViewDaha önce su altına inen Google Street View bu kez dünyanın zirvesi olan Everest'in gölgesindeki Khumbu'ya tırmandı.

Google'ın 3 boyutlu sokak fotoğraflama girişimi henüz Türkiye'ye gelmedi ama başta ABD olmak üzere Avrupa'da bir çok kenti kapsama alanı içine almış durumda. Ancak Google'ın sıradaşılığı Street View'de de kendini gösteriyor ve Google Street View çekimleri sıradışı yerlerde yapılıyor.

Daha önce HD kalitede harika su altı çekimleri yapan ve buzullar arasındaki Grönland'a giden Street View kameraları bu kez dünyanın en yüksek dağı Everest'i içine alan Nepal'in Khumbu Bölgesi'ni fotoğrafladı.

Everest Bölgesi olarak da adlandırılan Khumbu'nun rakımı, 3300 metre ile 8848 metre (Everest'in zirvesi) arasında değişiyor. Khumbu'daki manastırlar, localar, okullar ve Tibet öküzleri (yak) arasında bir gezintiye çıkmak isterseniz Apa Sherpa Foundation'nın desteğiyle güzel bir gezinti yapan Google Street View kameralarını takip edebilirsiniz.

Son olarak Şerpa'nın dağcılıkta usta olan bir Himalaya halkına ve bu halkın mensuplarına verilen bir isim olduğunu da paylaşalım.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.