Yeni girişimcinin maaşı ne kadar olmalı? [Anket]

Yeni girişimcinin maaşı ne kadar olmalı? [Anket]

Dollar growth chartPeter Thiel, 2008 yılında CEO maaşıyla girişimlerin başarısı arasında bir ters orantı olduğunu söylemişti. Maaş aralığının da 100-125 bin dolar olabileceğini. Bu konuyu ele alan başka bir yazıyı Twitter'da biraz tartıştık ve Webrazzi üzerinden ortak aklın gücüne başvurmamız gerektiğini düşündüm.

Sizlerden cevap almadan önce bir kaç detayı belirtmeme izin verin. Peter Thiel'ın tavsiyesindeki maaşın yıllık brüt olduğunu ve ABD standartlarında olduğunu kabul edelim. Tartıştığımız yazıda söz konusu rakam 60-150 bin dolar arasında gösterilirken, ön protokole (term sheet) 225 bin dolar yazdırmak gibi seçenekler de var.

Ama bunlar hep ABD standartları. Biz Türkiye ve İstanbul için bir ortalama belirlemeye çalışalım.

Bu noktada 'CEO' ve maaş deyince akla gelen 'yıllık 1 dolar maaş alan CEO'lar' listesini unutalım. 2013'te Mark Zuckerberg'in maaşını 1 dolara düşürmesi veya Twitter CEO'sunun ayda 14 bin dolar maaş alması da örnek alabileceğimiz bir durum değil. Bu konudaki yasal boşlukları ve vergi tartışmalarına da takılmayalım. Yılda 80 milyon dolar kazananlar da bizi ilgilendirmiyor.

Şu soruya cevap arayalım;

Öğrenciyken veya çalışırken, elindeki imkanlarla bir girişime imza atan kurucular, tohum yatırıma kavuştuğunda ne kadar düzenli maaş almalı?

Şahsen yüksek maaş beklentisinin girişimcilik hayalleriyle çok uyuşmadığını ama bir yandan da düzenli maaş beklentisinin girişimcinin stres altında olmaması için gerekli olduğuna inanıyorum. İstisnalar dışında sizlerin de benzer şekilde düşündüğünü ve oyunuzu 'işinize geldiği gibi' vermeyeceğinizi inanıyorum. ;)

Güncelleme: Anket sonuçları için tıklayın.

Görsel kaynak: istockphoto/andreypopov

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.