Aslanoba Capital'den ABD'de çevrimiçi eğitim ve mobil mesajlaşma girişimlerine yatırım geldi
Mobil

Aslanoba Capital'den ABD'de çevrimiçi eğitim ve mobil mesajlaşma girişimlerine yatırım geldi

Aslaboba Capital Yeni YatirimAslanoba Capital, yabancı girişimlere yatırım yapmaya devam ediyor. Bu kez Onemonth.com ve Five.com Aslanoba Capital'in portfolyosuna eklediği girişimler oldu.

Yatırım tutarları hakkında bir açıklama yok ama bilmeyenler için Aslanoba Capital'in yurtdışında bir kaç yüz bin dolar seviyesinde yatırımlar yaptığını hatırlatalım ve hemen yeni girişimlere yakından bakalım.

Geçen yıl sizlere bahsettiğimiz Onemonth.com, günde 30 dakika eğitimle, 1 ay içinde yeni yetenekler kazanmanıza aracılık eden yenilikçi bir çevrimiçi eğitim girişimi. Newyork merkezli girişim 2013'te Y Combinator’dan 14 bin dolar yatırım, 2014'te de Y Combinator, Andreessen Horowitz, Winklevoss Capital, FundersClub gibi önemli yatırımcılardan 770 bin dolar toplamayı başarmıştı.

Five.com ise bir mobil mesajlaşma uygulaması. Sitesine baktığınızda henüz geliştirme aşamasında olduğunu göreceksiniz ama farklı pazarlarda farklı bir isimle Appstore'da 2. sıraya kadar yükselme başarısı göstermiş.

Redpoint Ventures, Greylock Partners ve Techstars, başta olmak üzere bir çok yatırımcıyı arkasına alan Five.com'a Aslanoba Capital de yatırım yapmış. Five.com, Berkeley'in CET kuluçka programına da kabul edilmiş bir girişim.

Son olarak Card.com'a yatırım yapan Aslanoba Capital'in yurtdışı portfolyosu giderek genişliyor ve bu durum Türkiye ile ABD arasındaki girişim-yatırım köprüsünü giderek güçlendiriyor.

Yorumlar (11)
 1. Ibrahim Ibrahim

  Türkiyedeki girişimciler dururken yabancılara ne diye yatırım yapıyosun asalanoba?

 2. Fatih Fatih

  Ne para varmış adamda bee valla billa tükenmedi gitti :)

 3. Bize ne?

  Türkiye'de bir girişime yatırım yapılmadıktan sonra dünya'nın herhangi bir yerindeki birinin dünyanın herhangi bir yerindeki girişme yatırım yapmasını haber yapacak mısın? Bunun özelliği nedir?

  1. Ersinweb Ersinweb

   Bu tarz yorum yapan arkadaşlar siz iyimisiniz? Türk bir yatırım şirketi yabancı bir servise yatırım yapıyor. Tabiki bunun haberi yapılacak .

   Aslanoba'nın her haberinde bu tarz yorumlar. Birilerini eleştirmeden önce kendinize bakın da birşeyler yapmaya çalışın.

   5 yılda yazdığım ilk yorum (sinirlendiğim için) 5 yıl sonra görüşürüz.

   1. Aristo-Z Aristo-Z

    Arkadaşımız "biz de hak ediyoruz" "kimse bizi görmüyor" serzeniştini kendi mealince söylemek istiyor.. Yoksa tabi ki olumlu ama bir başkası da çıkıp "her kuşu sevdik martı mı kaldı diyebilir, hadi albatros olsa şöyle 5-10 mio USD olsa anlarız" da diyebilir...

 4. Bulut Sunucu Bulut Sunucu

  Helal Olsun darısı bizim girişimlerimize destek bulmaya :)

 5. Mert Meriç Mert Meriç

  Aslanoba güzel örnek olacak dedik, sanayiciler bu alana girecek, Türk girişimlerine fon sağlanacak diye düşündük. Olmadı, kimse onu örnek alıp gelmedi. Ama görünen o ki Aslanoba daha çok yurtdışı ile ilgilenmeye başlamış, daha da girmeyi düşünenleri caydıracak hareketler bunlar. Kötü örnek olmaya başlamış...

 6. Bunun sebebi şu olabilir, Türkiye'de kimse kimseyle ilgili değil. Bizim de bir online eğitim işimiz var, şu an 5. yaşında. Birkaç yatırımcı ile görüştük, öyle bir iki görüşme falan da değil. %65'den aşağı hisse isteyen yok, önerdikleri para da para değil. Haliyle vazgeçtik. Ha kurumlar kim dersen, inanın ki Türkiye'nin en büyükleri. Sonra bir gün Aslanoba'ya mektup yazdım, kendisi değil de Cankut Bey cevap verdi.Hızlarına saygı duydum, bizim birkaç yılda yaptığımız değeri çok hızlı değerlendirip (1 gün sürmemişti sanırım) fizibl bulmamışlardı. Neyse sonunda ben kendim yatırımcı oldum, çok şükür dükkan işliyor, her sene vergi veriyor, hatta çıkan vergilerden dolayı birikmiş vergi borçları var, yapılandırdık vs:) Ancak şunu bilir şunu söylerim, memlekette iş yapmak zor, ya kendin yaparsın ya kendin yaparsın. Ha bunun sonucu ne oluyor, sen bir hevesle başlıyorsun, diyelim ki gençsin, bir boşluk görüyorsun(misal biz başlarken coursera, udemy vs yok) , yaptığın işi bilen yok, pazar yok, müşteri yok, önce anlatıyorsun, pazarı olgunlaştırıyorsun,müşteri buluyorsun, her seferinde aynı heyecanla anlatıyorsun. Bu arada sen yaşlanıyorsun, bankada kredin birikiyor, birlikte çalıştığın maaş verdiğin elemanların şevki kırılıyor, iş olmuyor,para alamıyorsun, zorlanıyorsun. Nereye nasıl gidilir bilmiyorsun,bilsen de avukat tutamıyorsun, bankaya gidiyorsun şirkete kredi vermiyor, kişisel borçlanıyorsun, onu deftere yazamıyorsun, kız arkadaşın,sevgilin seni uçarı bir adam zannediyor, uçan adam bir süre sonra boşluğa bırakılıyor haliyle velhasılı, giriyorsun kısır döngüye.

  Ama kardeşim sen işe inanıyorsun, bakıyorsun gelecek var diyorsun.Ama gücün belli. Sonra günün birinde burada ya da birtakım dergilerde benzer girişimler okuyorsun, 30 yatırımcı, 50 yatırımcı, ünlüler büyük şirketler falan... E bu kadar yatırımcı olunca o işi sahiplenen olmuyor. Zaten o fikri üreten biri varsa, hisse olarak da moral olarak en dipte oluyor, e ben mi kurtacam diyor, bırakıyor. Sonra iş başarısız oluyor. Bir büyüğün başarısızlığı en çok butik iş yapan inananları vuruyor.

  Velhasılı, sen inanırsan olur, misal benim hakketen inandığım bir işti, para kazanmak için de başlamadım, beni de hiç yormuyor, çok şükür, kirasını ödüyor, maaşları veriyor, ekmek yiyen insanlar var. Ben de uzaktan keyifle izliyorum.

  Bu bağlamda Aslanoba'yı takdir ediyorum ama en çok farklı memleketlerden bile yatırım bulabilen Amerikan çocuklarını takdir ediyorum, hakikaten doğduğun coğrafya kaderin oluyormuş, sen ne kadar farklı olursan ol, şanstan öte yardımcın olmayabiliyor bizim gibi topraklarda doğanların.

  Girişimci arkadaşlara tavsiyem, yol yakınken bırakın, KPSS'ye falan hazırlanın, SGK'lı bordrolu bir işiniz olsun. Azdır, ama garantidir:) Ötesi sağlam kumardır:)

  1. Adminbey Adminbey

   Size 1 gün iyi bana 45 dakikada olumsuz dönüş yapıldı. Cankut Bey çok iyi analiz yapıyor sanırım :))

   Aslanoba takdir etmemek mümkün değil. 1 tane daha çıkmadı onun gibi. Nerede hisselerini, şirketlerini milyon$ lara satanlar? Türkiye'de açken laf çok, durumu düzeltince direk arazi, yada ince ince eleyip sık doku...

   Son cümlenizin nokta olmuş zaten, tebrikler.

 7. Gizem Gizem

  Onemonth'dan Mattan Griffel, Master in Growth etkinliğinde konuşmacı idi. En iyi konuşmalardan birisini yaptı, "growth hacking" konusunda madde madde bir çok bilgi ve püf nokta paylaştı.

  Kendisini dinlemiştim, onemonth'ın çok daha büyüyeceğine eminim. Yatırıma çok sevindim.

 8. Ozgur Ozgur

  Türkiye de de benzer girişimler olmasına rağmen sosyal ağların ve chatleşme uygulamalarının TR den Dünya'ya yayılma şansının olmadığına inanıyorlar. Bunun en güzel örneği connected2me. 3 yıl boyunca TR den hiç yatırım bulamadı, 500 startup yatırım yaptı, bizim Yatırımcılar kuyruğa girdi, sanırım 10-15 tanesi toplanıp yatırım yaptı.

  Bence girişimciler radarını TR ye çevirmiş yabancı yatırımcılara odaklanmalı, yoksa işimiz zor.

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri