Derin web'e büyük darbe: Dağıtılan İpek Yolu'nun kurucusu Ross Ulbricht suçlu bulundu
Teknoloji

Derin web'e büyük darbe: Dağıtılan İpek Yolu'nun kurucusu Ross Ulbricht suçlu bulundu

"Silk Road (İpek Yolu) internette bugüne kadar görülen en büyük ve en karmaşık illegal pazar yeri olarak ortaya çıktı, uyuşturucu gibi yasadışı ürün ve hizmetlerin sitenin kullanıcıları arasında alınıp satıldığı bir karaborsa haline geldi. Kullanıldığı süre içinde binlerce kaçakçı tarafından yüzlerce kilogramlık uyuşturucunun dağıtımı için kullanıldı..."

"Dread Pirate Roberts" takma adıyla 2011 yılında The Silk Road yani İpek Yolu'nu kurmak ve başta uyuşturucu kaçakçılığı olmak üzere yedi farklı suçtan yargılanan Ross Ulbricht dün Manhattan'da görülen davada suçlu bulundu. Ömür boyu hapis cezasıyla yüzleşen Ulbricht'in alacağı cezanın minimum 30 yıldan başlayacağı belirtiliyor.

ulbricht

Yukarıda gördüğünüz not, FBI tarafından kararın duyurulduğu resmi açıklamadan bir alıntı ve aslında önemli bir zafer mesajı iletiyor. Duruşma sırasında bir jüri üyesinin söylediği gibi, yürütülen iki yıllık çalışmanın sonucunda FBI ve DHS başta olmak üzere güçlü istihbarat ağları tarafından Ulbricht'in "Maskesi düşürüldü".

silk roadDerin web'e aşina olmayanlar için, orijinali İngilizce "deep web" olan terim, web'in arama motorlarıyla endekslenmeyen kısmına işaret ediyor. Birçoğu gizli / anonim ağlardan erişilen derin web'in büyüklüğünü ölçmek mümkün değil ancak yüzdeydeki yani endekslenen web'den 500-600 kat daha büyük olduğu tahmin ediliyor. Adından "karanlık işlerin döndüğü bir yer" çağrışımı verse de aslında derin web'in tek amacı bu değil. Birçok büyük üniversite kütüphanesi derin web'i arşivlerini saklamak vs gibi amaçlarla kullanabiliyor.

Ocak 2011'de açıldığı belirtilen İpek Yolu ise Derin Web'in "karanlık" yüzünü temsil eden oluşumların belki en çok bilineni.İpek Yolu'nun kuruluşundan FBI'ın Ulbricht'i tutuklayıp, ağı kapattığı tarihe kadar geçen süre içinde platform üzerinden yaklaşık 1,2 milyar dolar tutarında satış gerçekleştiği belirtiliyor. Dün görülen davada Ulbricht'in bu yolla 18 milyon dolar değerinde Bitcoin kazancı sağlığı belirtiliyordu.

Dava ve Ulbricht'in cezalandırılması, dijital suçlar tarihine geçecek bir gelişme. Ancak İpek Yolu dışında belki İpek Yolu'ndan daha büyük, bilindik illegal pazar yerlerinin hala çalışır durumda olması, hikayenin başka biçimlerde, evrilerek ve daha karmaşık hale gelerek devam edeceğini gösteriyor.

Yorumlar (9)
 1. biraz imla ve yazımlara dikkat etseniz?

 2. Kartal Yağız Akdil Kartal Yağız Akdil

  Eski Mt.Gox CEO'su Mark Karpeles'in de "Dread Pirate Roberts" olmakla itham edildiğini ve duruşmada yer aldığını belirtmekte fayda var. Hatta kendisi bu durumu takipçileri ile çok ilginç bir şekilde paylaşıyor. :)

  İlgili haber: http://www.coinkolik.com/ross-ulbricht-silk-road-davasinda-suclu-bulundu/

 3. YaZi dogru olmayan bircok bilgi iceriyor. 500-600 kat ve 18milyon bitcoin soylemleri kulliyej yalan

  1. Celal Gözükızıl Celal Gözükızıl

   18 milyon dolar degerinde diyor oku önce yazıyı

 4. Derin Web'i Silk Road'dan ibaret sanmak........

 5. Sadece başlığa bakıp yorum yazmak..

 6. Enver Gökmen Enver Gökmen

  başlık oldukça yanıltıcı petabyte'larca veriyi içeren derin web silkroad'a resmen indirgenmiş. Bir de sanki silkroad bunun temsilcisi derinweb = silkroad anlamı çıkıyor. Editörleriniz daha dikkatli olmalı.

  1. Doğru söze ne denir....

 7. Filmini izleyip ve ardından hakkında yerli yabancı birçok kaynaktan araştırma yaptıktan sonra bu adama içten içe sempati duymaya başladım, ayrıca editörlerinizin bence bu kadar büyüleyici olan bir şeyi sadece Silk Road'a idirgemesi pekte hoş değil.