Türkiye'de mobil test yapanların neredeyse yarısı otomasyon kullanmıyor

Türkiye'de mobil test yapanların neredeyse yarısı otomasyon kullanmıyor

yazilim-bug-posterYazılım ve Test Kalite Derneği, 2014-2015 dönemi için olan Türkiye Yazılım Kalite Raporu'nu (TSQR) yayınladı. Sektör profesyonellerinin katılımıyla düzenlenen soru-cevapların sonucunda ortaya çıkan rapor, bu sene özellikle mobil platformlarda yazılım testi konusunda önemli ipuçları ortaya koyuyor. Haberimiz sonunda bulabileceğiniz raporu turkishtestingboard.org üzerinde de inceleyebilirsiniz.

Ülkemizde çalışan yazılım testi profesyonellerinin demografik bilgileriyle başlayan rapora göre yazılım testi profesyonellerinin yüzde 31,8'i 2 ile 5 yıl arasında bir tecrübeye sahip.

Yazılım testi alanında çalışanların, en çok yer aldıkları sektör ise yüzde 27,8 ile bankacılık/finans olurken yazılım ya da donanım şirketleri yüzde 21,7 ile ikinci, telekominikasyon şirketleri de yüzde 15,2 ile üçüncü sırada.

'Mobil test' alanında en büyük problem çok fazla sayıda platform/cihaz oluşu

Demografik verilerin ardından mobil platformda yazılım testiyla alakalı konularla devam eden rapora göre şirketlerin organizasyon yapısında mobil platformlarda test yüzde 62,3 ile test mühendislerinin sorumluluğunda. Şirketlerde iş analistleri yüzde 35,8 ile mobil test alanında çalışırken aynı oran yazılım geliştiriciler için yüzde 28,6.

Katılımcıların mobil platformlarda test yaparken en çok sıkıntı yaşadıkları konulara da değinen rapor, yüzde 48,8 ile birinci sıraya 'çok sayıda farklı platform oluşu'nu koyuyor. Bunun dışında test için yeterli miktarda donanım olmaması yüzde 41,9 ile ikinci büyük problemken mobil test alanındaki yetenek eksikliği de yüde 37,7 ile üçüncü sırada.

mobil-test-en-buyuk-problemler

Mobil test için yüzde 45 ile otomasyon yapılmıyor

Raporda en çok dikkat çeken rakamlardan biri de ankete katılanların yüzde 44,4'ünün mobil test için bir otomasyon aracı kullanmaması. Diğer yandan katılımcıların yüzde 26,3'ü Selenium veya APPIUM gibi bir açık kaynak araç kullanırken, yüzde 22,9'u ise şirket içinde geliştirdiği yazılımı tercih ediyor.

Yukarıda da yer verdiğimiz gibi mobil test alanında çok sayıda farklı platform ve cihaz oluşunu da dikkate alacak olursak yüzde 44,4'lük oran oldukça yüksek bir rakam. Bir anlamda ülkemizdeki yazılım testi profesyonellerinin neredeyse yarısının mobil testlerini yalnızca 'manual' olarak yaptıklarını söyleyebiriliz.

Raporun devamında mobil test konusunda şirketlerin öncelikleri ve en çok test yapılan mobil platformların dağılımı gibi değerli bilgileri bulabilirsiniz.

(Görsel kaynak: venimo/Shutterstock)

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.