Türkiye Arayüz Tasarımcıları Anketi'ne göre tasarımcıların en büyük sorunu 'hız' beklentisi

Türkiye Arayüz Tasarımcıları Anketi'ne göre tasarımcıların en büyük sorunu 'hız' beklentisi

Geçtiğimiz hafta içinde oy topladığımız Türkiye Arayüz Tasarımcıları Anketi'nin sonuçlarıyla karşınızdayız. Türkiye genelinde 542 arayüz tasarımcısının katıldığı anketi, yine geçtiğimiz haftalarda düzenlediğimiz Türkiye Yazılım Geliştiricileri Anketi’nin sonuçlarıyla kıyaslayabileceğinizi hatırlatarak hemen sonuçlara geçelim.

Katılımcılardan yaşları, eğitim durumları ve çalıştıkları şirket hakkında bazı bilgiler istediğimiz ilk bölümde en çok öne çıkan rakam 'Lise ya da üniversite eğitiminizi tasarım alanında bir bölümde mi yaptınız/yapıyorsunuz?' sorusunun yanıtıydı.

Yazılım geliştiricilerin yüzde 30'u eğitimlerini yazılım ile alakası olmayan bir alanda yapıyor/tamamlamışken aynı oran arayüz tasarımcıları için yüzde 70 seviyesinde. Bir başka deyişle her 10 arayüz tasarımcısından 7'si, lise ya da üniversite eğitimini tasarım alanında bir bölümde yapmıyor/yapmamış.

Diğer yandan arayüz tasarımcılarının yaş ortalaması 27,1 olurken, kadın oranı arayüz tasarımcıları arasında da oldukça düşük, yüzde 8. Birinci bölümün diğer detaylarına hemen aşağıdan ulaşabilirsiniz.

arayuz-tasarimcilari-anketi-1

Arayüz tasarımcılarının yüzde 89'u Photoshop, yüzde 64'ü Illustrator kullanıyor

Anketin ikinci bölümünde ise katılımcılara kullandıkları araçlar, tasarım yaparkenki öncelikleri ve iş süreçleri hakkında çeşitli sorular yönelttik. Yanıtlara göre arayüz tasarımcılarının yüzde 70'i Windows tercih edirken Mac OS ise yüzde 50'de kaldı.

En çok kullanılan proje yönetim araçlarında Jira, Trello, Basecamp ve Asana'nın başı çektiği ankete göre arayüz tasarımcılarının yüzde 89'u Photoshop, yüzde 23'ü Fireworks, yüzde 16'sı da Sketch kullanıyor. Adobe Illustrator ise yüzde 64 ile Photoshop'un ardından ikinci sırada.

arayuz-tasarimcilari-anketi-2

Arayüz tasarımcılarının yüzde 96'sının web sitesi tasarımı, yüzde 70'inin de mobil uygulama tasarımı tecrübesi var

Türkiye Arayüz Tasarımcıları Anketi'ne göre arayüz tasarımcılarının yüzde 86'sı responsive yani duyarlı tasarım yaparken yüzde 76'sı da mobil uygulama tasarımı yapıyor. Arayüz tasarımcılarına kariyerleri boyunca yer aldıkları proje tiplerini sorduğumuzdaysa yüzde 96'sının web sitesi tasarımı, yüzde 81'inin logo tasarımı, yüzde 70'inin mobil uygulama tasarımı ve yüzde 65'inin de baskılı matbaacılık işlerini tecrübe ettiğini görüyoruz.

Arayüz tasarımcılarının kendilerini geliştirmek için tercih ettikleri yöntemlerin başındaysa yüzde 81 ile portfolyo sitelerini incelemek yer alıyor. Online kaynaklar yüzde 78 ile ikinci, offline yayınlar yüzde 44 ile üçüncü ve eğitim/sertifika programlarıysa yüzde 25 ile dördüncü sırada.

Gelelim arayüz tasarımcılarının yeni bir işe başlamadan önceki ruh hallerine. Yeni bir işe başlamadan önce brief'te yer alan maddelerin gerekliği ve hedef kitleyle uyumluluğunu sorgulayan arayüz tasarımcıları, yüzde 85 gibi bir çoğunluğa sahip olurken yeni bir işe başlamadan önce mockup veya wireframe hazırlanmış olmasını 'önemli' olarak görenleri oranı da yüzde 52.

arayuz-tasarimcilari-anketi-3

Arayüz tasarımcıları en çok hızlı olmalarının beklenmesi ve çok sık gelen revizyonlar rahatsız ediyor

Anketin üçüncü bölümünde arayüz tasarımcılarına çalıştıkları ekip ya da proje hakkında bir takım sorular yönelttik. Yanıtlara göre arayüz tasarımcılarının yüzde 74'ü bir veya daha fazla yazılım geliştiriciyle beraber çalışıyor.

Türkiye Arayüz Tasarımcıları Anketi'nin en çok dikkat çeken sonuçkarından biri, 'Çalıştığınız ekipte ya da projede sizi en çok rahatsız eden konu(lar)?' soruna geldi. Arayüz tasarımcıların yüzde 59'u hızlı olmalarının beklenmesinden rahatsız olurken 'çok sık revizyon gelmesi' yüzde 54 ile ikinci, departmanlar arası iletişim eksikliği de yüzde 49 ile üçüncü oldu.

arayuz-tasarimcilari-anketi-4

Anketin son bölümündeyse arayüz tasarımcılarının yüzde 70'inin düzenli olarak bir şirket ya da proje için çalışıyor olmalarına rağmen freelance iş yaptığını görüyoruz. Tasarım ekipleri yüzde 59 ile en çok 1-3 kişiden oluşurken dilediği zaman evden çalışmasına izin verilen arayüz tasarımcılarının oranı da yüzde 55.

arayuz-tasarimcilari-anketi-5

Son olarak toplam oranı yüzde 100’ü geçen konu başlıklarında, katılımcıların birden çok seçeneği işaretleyebildiğini belirtelim. Anketimize gösterdiğiniz ilgi için çok teşekkürler.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.