Pazaryeri modeline özel ödeme çözümlerinde yarışa PayU da dahil oldu

Pazaryeri modeline özel ödeme çözümlerinde yarışa PayU da dahil oldu

Ödeme çözümleri hizmeti sağlayıcıları için başlıca risklerden biri de düzenlemeler. Değişen regülasyonlar hizmet alan ve verenler için belirsizlikler yarattığı gibi, fırsatları da beraberinde getirebiliyor. Türkiye'de 2013 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren  6493 nolu Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu ödeme sistemleri alanında hizmet veren şirketleri için yeni bir fırsatı da beraberinde getirmişti. Zira yasa ile pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerinin ödeme alabilemeleri için BDDK tarafından verilmiş ödeme kuruluşu lisansına sahip olmaları zorunlu hale geldi.

E-ticaret şirketlerinin ilgili lisansı almak yerine halihazırda bu lisansa sahip üçüncü parti hizmet sağlayıcılara yönelmesi de böylelikle bir alternatif haline geldi. Düzenlemeyle birlikte PayU da pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerine özel çözümünü Türkiye'ye getirdi. PayU Pazaryeri (Marketplace) isimli çözüm, halihazırda şirketin hizmet verdiği diğer pazarlarda kullanılıyor. Allegro, eMAG ve Flipcard gibi tanınmış pazaryerleriyle çalışan şirketin kendi verilerine göre PayU Pazaryeri altyapısı üzerinde yılda 6 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştiriliyor.

payU pazaryeri

Çözüm, ilgili e-ticaret sitesinde yapılan alışverişlerin doğrudan PayU ödeme sistemi üzerinden yapılmasını sağlıyor. Alıcının ilgili e-ticaret sitesinden yaptığı alışveriş sonrasından teslim aldığı ürünleri onaylamasıyla satış işlemi gerçekleşiyor. PayU tarafından ilgili komisyon oranları kesildikten sonra tutarın dağıtımı gerçekleştiriliyor. PayU'nun komisyon oranları e-ticaret sitesinin hacmine göre değişiyor ve minimum yüzde 1,5'tan başlıyor.

Ödeme sistemleri alanında hizmet veren bir diğer şirket olan İyzico da Platform isimli ürünüyle, pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerini hedefleyen çözümünü tanıtmıştı. İyzico'nun çözümünde de benzer şekilde yapılan ödemeler belirli bir komisyon karşılığında alıcı ve satıcının hesaplarına İyzico tarafından yansıtılıyor. İyzico işlemlerinde tutarın yüzde 2,5'i ile birlikte 25 kuruşluk sabit ücret alınıyor.

Yunus Emre Güzer - PayU Türkiye
Yunus Emre Güzer - PayU Türkiye

Pazaryeri çözümünde diğer ülkelerdeki deneyimiyle bir adım öne çıkmak isteyen PayU'nun Türkiye Ülke Direktörü Yunus Emre Güzer basın açıklamasında, " PayU Pazaryeri altyapısı üzerinde yılda 6 milyar dolardan fazla işlem başarıyla gerçekleştiriliyor. Daha önce birçok ülkede aldığımız bu lisans için Türkiye’de gerekli hazırlıklarımıza çok önceden başladık. Bu kapsamda yurtdışındaki yerleşik sunucularımızı Türkiye’ye taşımak üzereyiz" diyor

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.