Pazaryeri modeline özel ödeme çözümlerinde yarışa PayU da dahil oldu
E-Ticaret

Pazaryeri modeline özel ödeme çözümlerinde yarışa PayU da dahil oldu

Ödeme çözümleri hizmeti sağlayıcıları için başlıca risklerden biri de düzenlemeler. Değişen regülasyonlar hizmet alan ve verenler için belirsizlikler yarattığı gibi, fırsatları da beraberinde getirebiliyor. Türkiye'de 2013 yılının Haziran ayında yürürlüğe giren  6493 nolu Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Kanunu ödeme sistemleri alanında hizmet veren şirketleri için yeni bir fırsatı da beraberinde getirmişti. Zira yasa ile pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerinin ödeme alabilemeleri için BDDK tarafından verilmiş ödeme kuruluşu lisansına sahip olmaları zorunlu hale geldi.

E-ticaret şirketlerinin ilgili lisansı almak yerine halihazırda bu lisansa sahip üçüncü parti hizmet sağlayıcılara yönelmesi de böylelikle bir alternatif haline geldi. Düzenlemeyle birlikte PayU da pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerine özel çözümünü Türkiye'ye getirdi. PayU Pazaryeri (Marketplace) isimli çözüm, halihazırda şirketin hizmet verdiği diğer pazarlarda kullanılıyor. Allegro, eMAG ve Flipcard gibi tanınmış pazaryerleriyle çalışan şirketin kendi verilerine göre PayU Pazaryeri altyapısı üzerinde yılda 6 milyar dolardan fazla işlem gerçekleştiriliyor.

payU pazaryeri

Çözüm, ilgili e-ticaret sitesinde yapılan alışverişlerin doğrudan PayU ödeme sistemi üzerinden yapılmasını sağlıyor. Alıcının ilgili e-ticaret sitesinden yaptığı alışveriş sonrasından teslim aldığı ürünleri onaylamasıyla satış işlemi gerçekleşiyor. PayU tarafından ilgili komisyon oranları kesildikten sonra tutarın dağıtımı gerçekleştiriliyor. PayU'nun komisyon oranları e-ticaret sitesinin hacmine göre değişiyor ve minimum yüzde 1,5'tan başlıyor.

Ödeme sistemleri alanında hizmet veren bir diğer şirket olan İyzico da Platform isimli ürünüyle, pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerini hedefleyen çözümünü tanıtmıştı. İyzico'nun çözümünde de benzer şekilde yapılan ödemeler belirli bir komisyon karşılığında alıcı ve satıcının hesaplarına İyzico tarafından yansıtılıyor. İyzico işlemlerinde tutarın yüzde 2,5'i ile birlikte 25 kuruşluk sabit ücret alınıyor.

Yunus Emre Güzer - PayU Türkiye
Yunus Emre Güzer - PayU Türkiye

Pazaryeri çözümünde diğer ülkelerdeki deneyimiyle bir adım öne çıkmak isteyen PayU'nun Türkiye Ülke Direktörü Yunus Emre Güzer basın açıklamasında, " PayU Pazaryeri altyapısı üzerinde yılda 6 milyar dolardan fazla işlem başarıyla gerçekleştiriliyor. Daha önce birçok ülkede aldığımız bu lisans için Türkiye’de gerekli hazırlıklarımıza çok önceden başladık. Bu kapsamda yurtdışındaki yerleşik sunucularımızı Türkiye’ye taşımak üzereyiz" diyor

Yorumlar (8)
 1. müşterilerimiz arasında PayU nun olumsuz bir imajı var. Bunu değiştirmesi gerekiyor....

 2. Ozan Tatar Ozan Tatar

  Merhaba,

  Müşterilerinizle tanışıp, PayU ile ilgili onları bilgilendirmekten ve onlarla sohbet etmekten mutluluk duyarız.

  E-posta adresim [email protected]

  Benimle ile iletişime geçebilirseniz mutlu olurum.

  İyi günler dilerim.

  Ozan Tatar

  PayU Türkiye Pazarlama Müdürü

 3. Aristo-Z Aristo-Z

  PAYU;

  SANAL POS

  Çalışma Şartları: %1,5"DAN "BAŞLAYAN"

  Yıllık sabit hizmet bedelimiz 708 TL (600 TL + KDV)'dir.

  IYZICO;

  1,5 %

  Komisyon

  ÜCRETSİZ KAYIT

  ..........................................

  WRAZZİ; "İyzico işlemlerinde tutarın yüzde 2,5’i ile birlikte 25 kuruşluk sabit ücret alınıyor." konusu ayrı...

  https://www.iyzico.com/

  http://www.payu.com.tr/sanal-pos-komisyon-oranlari

  NOT: ikisini de tanımıyorum,kullanmıyorum...

 4. Gizem Gizem

  Firsat kesinlikle pazaryeri girisimcisi icin degil, odeme sistemlerinde koseyi tutan buyukler icin. Lutfen sapla samani karistirmayalim.

 5. Ziyaretçi Ziyaretçi

  Pazaryeri modeli ile çalışan heryer bu kanun kapsamına mı giriyor? Örneğin gittigidiyor, sahibinden, armut.com, vb. sistemler bu kapsam mı ?

 6. merhaba

  bir sorum olacak

  (A) firması pazaryeri sahibi alıcının ödemesi ödeme kanalına ulaştıktan sonra ödeme kanalı bu ödemeyi (A) firmasına belirlenen komisyon oranını kestikten sonra hesabına iletiyor (A) firmasıda kendi komsiyonunu kestikten sonra kendi platformunu kullanan Satıcının hesbına ödemeyi iletiyor

  sorum şu bu durumda nasıl ki ödeme kanalı para toplayıcı konumundaysa ve ödeme kuruluşu lisansına sahip olması gerekiyorsa (A) firmasıda aynı şekilde ödeme kanalından parayı kendi hesabında toplayıp platformun satıcılarına dağıtıyor olması (A) firmasının da ödeme kuruluşu lisansına sahip olması zorunluluğunu doğuruyormu ?

 7. Leslie Mori Leslie Mori

  "Yasa ile pazaryeri modeliyle çalışan e-ticaret sitelerinin ödeme alabilemeleri için BDDK tarafından verilmiş ödeme kuruluşu lisansına sahip olmaları zorunlu hale geldi." ifadesi hatalı, pazaryerlerini yanlış yönlendiriyor. Pek çok pazaryeri BBDK'dan görüş alarak muafiyet aldı. (idemama.com)

  1. Derya Akpınar Derya Akpınar

   Ama hala konuyla ilgili bir düzeltme olmamış yazıda.. Biz de kanunu incelediğimiz kadarıyla böyle bir zorunluluk göremedik. Konuyla ilgili daha detaylı bilgi bekliyoruz Webrazzi editörlerinden.