İzmir merkezli Formetre giyilebilir ürünleriyle form tutmanıza yardımcı olacak
Teknoloji

İzmir merkezli Formetre giyilebilir ürünleriyle form tutmanıza yardımcı olacak

formetre akilli giyilebilir cihaz 2Akıllı giyilebilir ürünler geliştirmeye başlayan Formetre.com İzmir merkezli yeni bir girişim. Doktora eğitimini tamamlayan iki mühendisin öncülüğünde geliştirilen Formetre, pazara aktivite ölçer cihazıyla giriş yapıyor ve akıllı bilekliğini sunmaya hazırlanıyor.

Kağan Bakanoğlu ve Gürkan Üstünkar tarafından 2013 yılında kurulan Formetre, kullanıcılarına sağlıklı bir gelecek hazırlamak isteyen bir girişim. Formetre'nin ik ürünü olan aktivite ölçer de kullanıcılarının çeşitli fiziksel aktivitelerini ölçmesine imkan tanıyor.

15 güne kadar kayıt yapabiliyor

Küçük bir OLED ekrana sahip 11.5 gr ağırlığındaki Formetre Aktivite Gözlemcisi, yapılan ölçümleri 15 gün içinde web sitesi ve masaüstü uygulaması ile Formetre sistemine aktararak ilerlemesini görebiliyor.

Güzel bir tasarıma sahip cihaz, telekom operatörlerinin pazara sunduğu akıllı bilekliklere denk özellikler (adım sayısı, yakılan kalori miktarı, katedilen mesafe ve uyku kalitesi) sunarken daha uygun bir fiyata (80 TL) satışa sunuluyor.

formetre aktivite gozlemcisi akilli giyilebilir cihaz 5-7 gün şarj süresi

5-7 günlük bir şarj süresi olan Formetre Aktivite Gözlemcisi, 58 x 21.5 x 15 mm boyutlarında ve cepte, kemerde veya özellikle bayanlar için iç çamaşıra takılı olarak taşınabiliyor. Gürkan Üstünkar, ayak, kol gibi çok hareketli noktalardan uzak, daha çok yürüyüş esnasında sabit noktaların tercih edilmesi gerektiğini söylüyor.

Satışa 4 ay önce başlayan ve şu anda 400 aktif üyesi bulunan Formetre, bir sağlık platformu olmak istiyor ve bu amaçla Bfit, Rafinera gibi sağlıklı yaşam girişimleriyle işbirlikleri yapıyor.

formetre akilli giyilebilir cihaz

Akıllı bileklik yolda

Bizzat görüştüğüm Gürkan Üstünkar, Formetre Aktivite Gözlemcisi'ni takiben yeni bir akıllı bileklik ürettiklerinden bahsetti ve bu ürünü kısa süreli inceleme şansı yakaladım. Kolayca değiştirilebilir kordonu ve su geçirmez yapısı ile sporcular için ideal bir ürün olacağını söyleyebilirim.

Formetre akıllı bilekliği mobil uygulamaların tamamlanmasıyla piyasaya sunulacak ve farklı gelir modelleri de mobil uygulamlarla beraber hayata geçirilecek. Diğer (yerli/yabancı) akıllı bilekliklerle kıyaslamalar yapılarak geliştirilen bilekliğin rakiplerine nazaran çok daha uygun bir fiyata satışa sunulması planlanıyor.

Formetre Aktivite Gözlemcisi şu anda 80 TL'ye satışa sunuluyor. Eğer sahip olmak isterseniz formetre.com üzerinden webrazzi15 indirim kodunu kullanarak yüzde 10 indirim'den faydalanabilirsiniz.

Akıllı termostat Cosa'dan sonra giyilebilir ürünlerde de Türkiye'de geliştirilen ürünler görmek gelecek için ümit verici. Umarım donanım alanındaki girişimler artarak devam eder ve yurdışı ile aramızdaki mesafenin fazla açılmasına izin vermeyiz.

Yorumlar (5)
 1. Hamdi Kalan Hamdi Kalan

  Takdir ettim.Ayakta alkışladım.Başarılarınızın devamını dilerim.En azından iyi niyetle , dualarla arkanızdayız.

 2. Bir İzmir'li olarak haberi büyük bir heyecanla okudum. Umarım başarılı olurlar ve ürünlerini daha da geliştirebilirler. Hemen bir sipariş veriyorum :)

 3. Bu arada birkaç eleştirim var. Sipariş formu ve web siteleri oldukça kullanışsız. 2015 yılında böylesi bir site gerçekten vasat. Sipariş sonrasında sipariş özeti yeteri kadar bilgilendirici değil. Kargo işlemi ne zaman yapılacak vs hiç bir bilgilendirme yok. Benzer şekilde e-posta adresimize sipariş sonrası sipariş özeti gibisinden bir mail gelseydi güzel olurdu. Son olarak siteye üye olmak için ilgili yazılımı indirdim; ama norton 2015 kullanıyorum, zararlı yazılım olarak setup dosyasını direkt sildi, kuramıyorum. Setup dosyasını zararlı olarak görmesi oldukça düşündürücü.. Açıklama yapılırsa sevinirim..

 4. Formetre Formetre

  Uğur Bey merhaba,

  Yapıcı eleştirileriniz için teşekkür ederiz. Konuyu ivedilikle gündemimize aldık, gerekli iyileştirmeleri yapıyor olacağız.

  Yaşadığınız teknik problemle ilgili bilgilendirme e-posta adresinize yapılmıştır.

  Saygılarımızla

 5. Aristo-Z Aristo-Z

  Akıllı bileklik üretim tesislerini de görsellemek keyifli olurdu.

  Başarılar dileriz.

  Daha önce bunu denedim, orta kalite.. yukarıdaki daha iyiyimiş..

  http://www.alibaba.com/product-detail/2014-Newest-Healthy-Bluetooth-4-0_1900704634.html?s=p