Yerli akıllı termostat Cosa, Nest'ten önce evlerimize girmek istiyor
Girişim

Yerli akıllı termostat Cosa, Nest'ten önce evlerimize girmek istiyor

cosa akilli kombi uygulamasiNest'in başını çektiği akıllı kombi/termostat uygulamalarına Türkiye'den de bir örnek çıktı. Cosa adlı akıllı kombi kiti, kombinizi akıllı cep telefonunuz sayesinde otomatik olarak veya uzaktan elle yönetmenizi sağlıyor.

Cosa, Nuvia Akıllı Enerji Teknolojileri tarafından geliştirilen yenilikçi bir kablosuz oda termostatı. Cosa'nın donanım kurulumunu kolayca yaptıktan sonra mobil uygulamasını (şimdilik Android) indiriyor ve hemen evinizin sıcaklığını uzaktan veya otomatik olarak yönetmeye başlıyorsunuz.

Nesnelerin interneti alanında konumlanan bir ürün olan Cosa, evde olup olmadığınıza göre ve siz uykudayken evin sıcaklığını otomatik olarak ayarlıyor. Sadece konum ve zaman değişkenlerini değil, dış hava koşullarını da dikkate alıyor ve enerji tüketiminizi en verimli hale getirmeye çalışıyor.

cosa akilli kombi uygulamasi nest

Yüzde 30'a kadar daha az doğalgaz tüketimi

Aldığımız bilgiye göre doğalgaz tüketiminizde yüzde 30’a kadar tasarruf etmenizi sağlayan Cosa, bu açıdan bakıldığında zaman içinde kendi masrafını çıkaran akıllı bir yatırım olarak tanımlanabilir (elektrik faturasına bir etkisi olup olmadığını bilmiyoruz.)

Evinizden uzun süreli uzaklaştığınızda da Cosa devreye giriyor ve peteklerdeki suyun donmayacak şekilde korunmasını sağlıyor. Doğu illeri için oldukça faydalı bir özellik.

Türkiye’de 10 milyon kombi kullanıcısı olduğu ve her yıl 900 bin kombi satıldığını, daha doğrusu ne kadar doğalgaz tükettiğimizi düşünürsek Cosa gibi akıllı ürünler kullanmak bir vatandaşlık görevi bile sayılabilir. :)

Nuvia neler yapıyor?

Cosa'nın geliştiricisi olan Nuvia, Türkiye'nin ilk enerji teknokenti olan İstanbul Teknik Üniversitesi Enerji Teknokenti’nde Cem Gül ve Emre Erkin tarafından kurulan bir girişim. Eylül 2013'te temelleri atılan Nuvia, enerji verimliliği üzerine ürün ve servisler geliştiriyor ve Cosa ile geniş kitlelere ulaşmak istiyor.

cosa akilli kombi uygulamasi nest nuvia Turkcell eski Genel Müdür Yardımcısı Lale Saral Develioğlu'nun melek yatırımcı olarak desteğini alan Nuvia, Yurt dışına açılmayı da hedefleri arasında tutuyor.

Son sözü söyleyecek olursak; Kasım 2014'te satışa çıkan ve Cosa Akıllı Kombi Kiti, 31 Aralık 2014'e kadar cosa.com.tr ve N11.com üzerinden 149 TL'ye (normalde 249 TL) satın alınabiliyor. Google'ın aldığı Nest'e ($249) iç çekenler için güzel bir fırsat.

Nest'in Avrupa'ya adım attığını ama henüz Türkiye pazarına giriş yapmadığını paylaşalım. Diğer yandan Almanya'da benzer bir girişimle tanışmış ve Türkiye'de bazı kombilere uygulanabileceğini öğrenmiştim.

Yorumlar (11)
 1. avrupa'da bu konuda www.tado.com onde. umarim cosa da pazarda kendine bir yer bulabilir

 2. En azından 3 iş yapmışlar (donanım, yazılım ve veri işleme). Jawbone gibi olurlar inşallah. Tebrikler.

  Buradaki diğer nokta, aslında yaptıkları işin ne kadar değerli olduğu ile ilgili. Kaba hesapla, EPDK raporuna göre Türkiye Doğalgaza 45 Milyar TL harcanmış 2012 yılında ve bunun %40'ı yani 18 Milyar TL'yi konutta ısınma için kullanılıyor. Yıllık %30 tasarrufla, 5.4 Milyar TL yapar. 10 milyon doğalgaz abonesi olan Türkiye'de 150 TL'den satılsa, 1.5 Milyar TL yapar. Yani parasını 4 ayda kurtarıyor ve her sene memlekete 5.4 Milyar TL tasarruf ettiriyor. Meşhur cari açığı tek başına 20 senede kapatıyor.

  O zaman soru şu, bu neden zorunlu değil?

 3. Mustafa Tekdemir Mustafa Tekdemir

  %100 yerli " inohom akıllı ev sistemleri " bu tarz ürünleri çok daha ucuz ve yeteneklisini yapıyor. https://www.facebook.com/inohom?ref=ts&fref=ts

  1. Alper R. Alper R.

   inohom dediğiniz firma, daha web sitesinde ürünlerini bile doğru düzgün tanıtamamış. Bir cosa'nın sitesine giriyorum, ürünle ilgili ne yapılır onu hemen öğrenebiliyorum. inohom'a giriyorum, bir sürü akıllı ev sistemi bilgisi var ama ürünler hakkında net bilgi yok. O yüzden de muhtemelen cosa burada yer alıyor, inohom'dan haberimiz yok.

   1. Mustafa Tekdemir Mustafa Tekdemir

    " inohom akıllı ev sistemleri " webrazzi'de yer alıyor bilginize. https://webrazzi.com/2017/05/09/inohom-akilli-ev-sistemi/ Kablosuz alt yapıya sahip interkom destekli,Plaka tanıma sistemi entegrasyonu ile ilkleri yaşatan sistemdir. Kablosuz klima ve kombinizi marka bağımsız olarak kontrolünü sağlar dokunmatik cam seçenekleri vardır. Ürünlerden bir kaçı http://inohom.com/akilli-ev-urunleri.php

 4. Recep Güney Recep Güney

  Bu cihazdan kullanan var mı? Varsa yorumlarını paylaşabilir mi?

  1. Cahit Cahit

   ben daha yeni aldım en kısa zamanda paylaşacağım

 5. Cahit Cahit

  Evet ürünü kullandım. Öncelikle bana gelen üründe küçük bir problem çıktı şöyle ki kombiye bağlanan aparat ile Oda içi aparat bir türlü birbirini göremedi. Cosa destek ben ürünü göndermeden hemen bana yeni bir ürün gönderdiler. Bakış açıları çok hoşuma gitti böyle firmalara ihtiyacımız var. Ürün beklediğim den de kullanışlı çıktı. Bu çok soğuk geçen haftalarda günde 15 m3 yakıyordu. Cosa yı taktıktan sonra günlük kullanımında sıcaklığı ile orantılı 6 ile 9 m3 arasında tüketim olunca acayip mutlu oluyo insan. Bir de Android telefonunuzdan kolayca her yerden her An müdahele edebilirsiniz. Kısacası kesinlikle öneriyorum.

 6. Orhanmrz Orhanmrz

  cosa akıllı kombi kitini internete gördüm ve kullanıcı yorumlarına güvenerek sipariş verdim almayı düşünen arkadaşlara fikir olması açısından cihazın artı ve eksilerini yazmak istedim

  cihaz gerçekten iş yarayan ve ödenen parayı fazlasıyla karşılayan bir cihaz cihazı hiç yardıma gerek kalmadan kendi başıma kısa bir sürede bağladım sorunsuz olarak çalışıyor program çok basit ve anlaşılır fakat internet olmadığında cihaza müdahale etmek, ayar yapmak mümkün değil keşke odada bulunan cihazda bir ekran ve kumanda etme imkanı olsaydı süper olurdu ayrıca eksi olarak birde ısı algılaması çok yavaş yani ısı değişimlerini çok geç algılıyor fakat sabit kaldığı yerde sorun yaşamazsınız bu cihazın esas görevi doğal gaz faturasında tasarruf ettirmek alış amacı bu ben bunu şu şekilde denedim ve sonuçları paylaşmak istedim her gün aynı saat de gaz saatinin sayacını okudum

  1 Gün: cosa cihazla gaz saati başlangıç 1246(113) 24 saat sonra gaz sayacı 1251(620) sarfiyat 5(507)

  2 Gün cosa cihazla gaz saati başlangıç 1251(620) 24 Saat sonra gaz saati 1258(502) sarfiyat 6(887)

  3 gün cosa cihazı kapattım kombiyi 45 ayarladım gaz saati başlangıç 1258(502) 24 saat sonra gaz saati 1269(270) sarfiyat 10(763) bu arada kombi ariston genus premium evo 24 ff

  Ayrıca müşteri hizmetleri mükemmel çalışıyor aklınıza takılan en küçük bir soru bile detaylı anlatılıyor bu cihazı yapan arkadaşları gerçekten tebrik ederim ayrıca her şeyi ile Türkiye yapımı gönül rahatlığı ile alabilirsiniz tereddüt edeceğiniz hiç bir konu yok umarım sizlere bir fikir verebilmişimdir cosa ekibine teşekkür ederim inşallah daha mükemmellerini yaparsınız

 7. Yalçın Yalçın

  Şuan 349 TL'ye satılıyor fiyatı çok artmış 1 yılda.

 8. Hbudus Hbudus

  Boşuna Para Vermeyin - cihaz çalışmıyor, donuyoruz evde ama destek alamıyoruz!

  16 şubat 2017'de aldığım cosa akıllı kombi kiti devamlı internet ile bağlantısı kesiliyor. bu çağrı ile ilgili defalarca ekran görüntüleri ile mail atmama rağmen, defalarca aramama rağmen döneceklerini söylüyorlar fakat geri dönüş yapan olmuyor.

  bu problemi her defasında cihazı resetleyerek çözmek zorunda kalıyorum. zaten cihazı dışarıdayken kombiyi yönetmek amacıyla aldım, ama ne zaman lazım olsa cihaz çalışmıyor.

  bunu geçtim, bugünden beri oda sıcaklığını 22,5 dereceye ayarlamama rağmen cihaz 5 derecede takılı kaldı ve ısıtmıyor. ev buz gibi oldu fakat hiçbir şekilde mail veya telefon yoluyla destek alamadım. karşımda bir türlü muhatap bulamıyorum.

  kesinlikle boşuna para vermeyin....