Türkiye'den hala erişilemeyen Scribd, 22 milyon dolar yatırım aldı [Güncellendi]

Türkiye'den hala erişilemeyen Scribd, 22 milyon dolar yatırım aldı [Güncellendi]

2007 yılında bir belge depolama ve paylaşım hizmeti olarak başlayan, bugün online bir kütüphane haline gelen Scribd 22 milyon dolar yatırım aldı. Khosla Ventures liderliğindeki yatırım turuyla bugüne kadar aldığı yatırım miktarını 48 milyon dolara çıkaran Scribd'in planı, öneri algoritmalarında ve okuma deneyiminde iyileştirmeler sağlayacak şekilde ürününü geliştirmek.

Geçtiğimiz yıldan itibaren e-kitap aboneliğine yönelen Scribd'in kütüphanesinde bugün 900 yayıncıdan 500 bin kitap olduğu belirtiliyor. Aylık 9 dolardan sunulan üyelik servisiyle Scribd, iOS, Android, Kindle Fire ve Nook gibi farklı platformlara uyumlu olarak kullanılabiliyor.

Bugün aylık 80 milyon tekil ziyaretçiye ulaştığı belirtilen Scribd, geçtiğimiz Kasım ayında sesli kitap formatını da sunmaya başlamıştı. 30 bin sesli kitapla açılış yapan Scribd'in kullanıcılarının 180 bin saatlik içerik tükettiği de notlar arasında.

Scribd; Oyster ve geçtiğimiz Temmuz ayında e-kitap ve sesli kitap abonelik servisi Kindle Unlimited'ı sunmaya başlayan Amazon ile rekabet halinde. Her iki servisin de aylık ücreti 10 dolar.

SCRİBD.COM SORGU

Türkiye'de 8 Mart 2013 tarihinden itibaren erişimi engellenen Scribd.com'a VPN'siz bağlanmak hala mümkün değil. Buna karşılık sitenin engellenmesine ilişkin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) sorgu ekranında listelenen bir karar bulmak mümkün değil. Bu, engelleme kararının hala geçerli olması ancak siteye yüklenmemiş olmamasından kaynaklanıyor olabilir. Diğer bir olasılıksa kararın kalkmış ancak uygulamanın genele yayılmamış olması. Tatil nedeniyle ulaşamadığımız TİB'den bilgi alır almaz sizinle paylaşmaya devam edeceğiz.

scribd sorgu

Güncelleme: Yazıyı yayınlamamızdan kısa bir süre sonra, Scribd.com ana sayfasında mahkeme kararı tekrar görünmeye başladı. TİB'in ilgili sorgulama sayfalarında ise karar hala bulunamıyor, şimdilik. 

Screen Shot 2015-01-02 at 18.18.25

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.