Engellenen siteler arasına Scribd.com da eklendi
Arama
Genel

Engellenen siteler arasına Scribd.com da eklendi

Scribd_logo-engellendiNe yazık ki yine olumsuz bir haberle karşı karşıyayız. Bizim de sunum ve pdfleri paylaşmak için kullandığımız döküman paylaşım servisi Scribd.com‘a Türkiye’den ulaşım engellendi.

Bu sabah yavaş yavaş aktif olan engelleme kararı, embed edilmiş dökümanlar için de geçerli olmuş gibi görünüyor.

Dün gerçekleştirdğimiz Webrazzi Dijital konuşmacılarımızın sunumlarını biz de Scribd üzerinden sizlerle paylaşmıştık. Engelleme kararı yüzünden bu sunumlara da şu anda ulaşım mümkün değil. Ancak en kısa sürede başka bir servise taşıyıp sizlerle sunumları tekrar paylaşacağız. 

scribd-ttnet-engel-sayfasi

İstanbul 12. Sulh Ceza Mahkemesi’nin 8 Mart’ta verdiği tarihli kararıyla engellenen Scribd.com’a şu anda TTNET ve Turk.net üzerinden bağlanmak mümkün olmuyor. Tahmin ediyoruz ki diğer İSS’ler için de durum çok farklı değildir.

Büyük ihtimalle yasaya aykırı belli bir dökümanın paylaşılması yüzünden engellenen siteye erişimin en kısa sürede açılacağını umuyoruz.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (17)
 1. Oğuzhan dedi ki:

  Zaten DNSlerini değiştirmeden kullanıcı kalmadı böyleki sorun yok…

 2. Muhammed FİŞEK dedi ki:

  Kesin yine kendini büyük gören bir vatandaş açmıştır davasını. BTK’da zaten bu tür olaylara o kadar sıcak ki neye dava açılırsa engelliyorlar. Bir gün Google da engellenecek mi diye korkmuyor değilim…

 3. Ahmet Alsan dedi ki:

  Dns’ le gayet güzel çalışıyor. Saygılar 🙂

  1. hh dedi ki:

   Bu kafayı bırakın artık ya

   1. fatih dedi ki:

    Ne kafası , bu nedir biliyormusun. İnternetin özgürlüğünü hiç bir şekilde kısıtlayamazsınız demektir. Hiç tepki vermeden site kapanmamış gibi devam ediyoruz. Onlar kapattık zannetsin 🙂

 4. yorumcu dedi ki:

  Konunun BTK ile ilgisi yok. 5651 harici bir engelleme. 5651 olsaydı BTK-TİB üzerinden engellenir ve farklı bir sayfa görülürdü. Muhtemelen telif hakkıyla ilgili bir sorundan kaynaklı engelleme ve direk İnternet servis sağlayıcılar üzerinden uygulanan bir karar.

 5. hh dedi ki:

  Xhamster engellenince bişey yok, Scribd engellenince vvvaaaaavvvuu !!

 6. ahmet özkul dedi ki:

  ee bende acildi meger ben yasakli sitelere gire biliyormuşum 🙂

 7. Osman D dedi ki:

  bir AVMde bir dükkan yasadışı bişi satıyor diye AVMyi herkese kapatmak gibi bişi..

  1. Anıl Yeni dedi ki:

   ya da tehdit mektubu gönderiyolar diye PTT’yi kapatmak gibi 🙂

   bu işlerin başındaki bakanın cloud konuşmasını hatırladıkça kötü niyet aramıyorum bu site kapatmalarında; cahil, konu ile alakasız insanlarda yetki. emekli olmalarını beklemek gerekecek.

 8. mert dedi ki:

  Sunumları paylaşacakmısınız? Bekliyoruz.

 9. canoq dedi ki:

  webrazzide olmasın:)

 10. AHMETÇLEİK dedi ki:

  btk şurada 2008 den itibaren görev yapıyor ama o yetkinliği eksik insanlar görev yapıyor diye düşünüyorum. kapatma, engelleme, yetkilendirme gibi kavramlardan daha kendilerinin haberi yok, kırmızı ile maviyi, beyaz ile siyahı ayırt etmeyi ve bunun üzerine kararlar çıkarmalarını gönülden arzu ediyorum.. ve unutmadan btk kurumunun ulaştırma bakanlığından ayrılmalı, ayrı bir bilişim bakanlığı kurulmalı, sen hem kamyoncunun dilinden anlayacan, hem de bilişimci den.. kel alaka…

 11. yazarBK dedi ki:

  Bir tane içerik için büyün siteyi kapatma saçmalığından kurtulunamadı hala. Site genel olarak yasaklı bir yayın yapıyorsa site kapatılsın ama sadece bir içerikte yasaklı bir yayın söz konusu ise sadece o içerik engellensin yada site yöneticileriyle irtibata geçilip içeriğin kaldırılması istensin. Yazık, günah bir dünya emek veriliyor sitelere. Bu kadar çabuk ve kolay harcanmamalı.

 12. MEB Engeli dedi ki:

  Okullardaki MEB filtresi konusuna da bir el atsanız.

 13. merve dedi ki:

  ben ordan kitap okuyordum hep ama. kitap okuma hakkımın elimden alınması da hukuka aykırı değil mi ? istanbul 12 .sulh ceza mahkemesi sana soruyorum bu kimin suçu cezayı niye biz çekiyoruz adalet bu mu ?

 14. Deniz dedi ki:

  Dns’leri sayesinde sorun yaşamayan arkadaşlar. Adresi ne yazmak gerekiyor acaba. Kendi notlarıma ulaşmam lazım acil

Bir Yorum Yazın