Hindistan hükümeti aralarında Vimeo ve GitHub'ın da bulunduğu 32 siteyi blokladı [Güncellendi]

Hindistan hükümeti aralarında Vimeo ve GitHub'ın da bulunduğu 32 siteyi blokladı [Güncellendi]

Hindistan hükümeti, aldığı kararla internet servis sağlayıcılarına tam 32 adet web sitesinin bloklanması kararını bildirdi. Henüz birkaç gün önce Çin de Gmail'i engellemişti, Hindistan hükümetinin internet servis sağlayıcılarına ilettiği bloklamanın gerekçeli kararı ise ilgili web sitelerinde, bazı terör örgütleriyle ilgili olarak verilerin yer almasıydı.

Aralarında Vimeo, GitHub, Dailymotion, Internet Archive gibi web sitelerinin yer aldığı 32 web sitesi Hindistan'da yasaklandı ve bu durum ülkede internet servis sağlayıcılarına da bildirildi. Bharatiya Janata Partisi'nden Arvind Gupta ise Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, kararın ülkede faaliyet gösteren Terörle Mücadele Ekibi'nin tavsiyesiyle verildiğini bildirdi.

Gupta, yaptığı açıklamalarda terör örgütleriyle ilgili içeriklerin kaldırılması halinde söz konusu web sitelerine erişimin yeniden açılacağı bilgisini de paylaştı. İnternet servis sağlayıcılarının kararı hızla uygulamaya başladığı görülürken, karar hızlı şekilde değiştirildi ve aralarında weebly.com, vimeo.com, dailymotion.com ve gist.github.com adreslerinin bulunduğu web siteleri blok kaldırma işlemlerine tabi tutuldu. Yani ilgili 32 web sitesinden 4 tanesinin bloklama kararı iptal edildi.

İlk kararda yayınlanan 32 web sitesinin listesi aşağıdaki gibi:

hindistan-bloklanan-siteler

Güncelleme: Engellenen 32 siteden 4'ü (github, Vimeo, Weebly ve Dailymotion) erişime yeniden açıldı.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.