Çin'de Gmail'e erişmenin tek bir yolu kaldı: VPN kullanmak
Genel

Çin'de Gmail'e erişmenin tek bir yolu kaldı: VPN kullanmak

gmail google cin sansurÇin'in dev sansür kalkanı yeniden devrede. Google servislerinin çoğunun engelli olduğu Çin'de artık Gmail'e erişmenin tek yolu VPN kullanmak.

Google gibi Gmail de Çin Hükümeti tarafından erişime engellenen Google servislerinden biri. Bu engel nedeniyle Çindeki internet kullanıcıları Gmail.com'a erişemezken Microsoft Outlook gibi 3. parti hizmetler üzerinden e-postalarına erişebiliyordu.

Ancak Çin'in son müdahalesi bu yolu da tıkadı ve VPN kullanmaktan başka çözüm yolu kalmadı. Google sözcüsü kendi taraflarında yanlış bir şey olmadığını belirtirken Gmail'in Çin'den aldığı trafiğin düşüşü açıkça görülüyor.

gmail google

Çin'in engellemelerine takılan elbette sadece Google değil. Kişisel gizliliğe önem veren arama motoru duckduckgo.com da Çin'in engellemelerinden nasibini almıştı. Diğer yandan Rusya'nın bazı engellemelere hazırlanması da internetin yeni bir soğuk savaş sahası olduğunu hissettirmeye başladı. Kuzey Koreli hacker'ların Sony'ye saldırması da bu kapsamda dikkate alınabilecek bir örnek sayılabilir.

VPN uygulamalarının giderek büyüyen bir dikey olacağı ise işin bir diğer yönü.

Yorumlar (4)
 1. Hiç merak etmeyin yakında bizde de böyle olacak. İnterneti aç kapa tuşu yapıldı ya birilerinin canı sıkıldıkça o düğmeyle pratik yapıp bizlerin sinir uçlarını iğneleyecekler

 2. Canyurdaer Canyurdaer

  Google VPNsiz kullanımı eskiden oluyordu fakat artık 2014 başlarından sonra iyice kesildi. Şimdi ise VPN de block edilmeye çalışıyor fakat yinede

  Astrill kullanan biri olarak ara sıra Çin blok koyuyor olsada dış dünyaya bağlanabiliyoruz. Yani Çin'de yaşan bir yabancı 60$ ile 120$ arası bir yıllık masraf ile VPN kullanıyor. Daha önce alışverişler sitelerinden satılan VPN şimdi hiç bir şekilde satışı yapılmıyor.

 3. Berk Deniz Berk Deniz

  PureVPN Çin güvenlik duvarı konusunda iddialı olduğunu iletiyor. Hiç Çin seyahatinde VPN kullanmış olan var mı, sıkıntısız bir şekilde çalışıyor my söyledikleri gibi? (Mart gibi işimin Çin'e düşmesi olası, derdi şimdiden tuttu.)

  1. Canyurdaer Canyurdaer

   Astrill Daha iyi diyebilirim. Çin'de benim tanıdığım tüm Türkler tandıklarım hepsi Astrill kullanıyor. Shanghai Pudong Havalimanında ve Shanghai'da bazı yerlerde The Bund, kısmında Facebook'a erişim izin veriliyor. Birde 5 yıldızlı otellerin çoğunun internetinde her yere erişim sağlıyor. Tabi gecelik 800$ dan fazla vermeyi gözden çıkarıyorsanız :) Diğer yerlerde VPN'izin açık olması lazım. Birde şu sıralar inanılmaz derece Çin hükümeti block uyguluyor. Eğer buradan hat alacak olursanız 3G yada 4G alın derim. Eğer Türkiye Operatörü ile internete bağlanacaksanız gelmeden internet paketinizi açtırın yoksa Türkiye'ye döndüğünüzde 1 yıllık fatrunızı Türkiye'ye dönüşünde 1 aylık olarak görebilirsiniz. Bura seyahat eden çoğu kişinin yaşadığı durum.