Rusya verilerini ülke içinde tutmayan internet hizmetlerine erişimi engellemeye hazırlanıyor
Genel

Rusya verilerini ülke içinde tutmayan internet hizmetlerine erişimi engellemeye hazırlanıyor

Rusya'da internet tabanlı kişisel bilgilerin güvenliği konusunda yeni bir adım atmak üzere. Rusya parlamentosu State Duma, verilerini Rusya'da saklamayan internet hizmetlerine erişimi durdurabilir.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geçtiğimiz aylarda 'internet'in bir CIA projesi olduğunu söyleyerek dikkatleri üzerine çekmişti. NSA skandalı ile patlak veren takip skandalından sonra daha hassas davranan Rusya, parlemantoda tartışılan ilk yasa tasarısıyla verilerini Rusya'da saklamayan internet hizmetlerini yasaklamaya bir adım daha yaklaştı.

Eğer tasarı yasalaşırsa 2016 yılının Eylül ayından itibaren Rusya'da hizmet veren uluslararası internet hizmetleri, mesela Google, Facebook, Twitter vb., verilerini Rusya içindeki sunucularda tutmak zorunda kalacak. Ülke içinde veri saklama konusunda belli garantileri vermeyen hizmetlerin bilgileri yurtdışına gönderilmesine de izin verilmeyecek. Dahası Rusya'da bu hizmetlere erişim engeli konulacak.

Avrupa'da ve çeşitli ülkelerde yasal ayrıcalıklar sayesinde yurtdışı sunucularda veri saklanmasına izin verilirken Rusya bu konuda kendi yolunu çizmek konusunda kararlı görünüyor. Bu durum da Rusya'nın da Çin gibi kendi içine dönük bir internet dünyası kurabileceğini gösteriyor.

Hali hazırda Rusya'nın da Çin gibi sosyal ağ ve arama motoru konusunda liderliği ABD'li şirketlere bırakmadığını biliyoruz. Ancak Rusya'nın söz konusu yasal düzenlemelere imza atması dengeleri kökünden değiştiren bir adım olabilir.

Tersten bakıldığında diğer ülkelerin Rus internet hizmetlerinden aynı şeyi beklemeleri durumunda Rusya'nın bunu nasıl karşılayacağı ise merak konusu.

Yorumlar (6)
 1. Enver Gökmen Enver Gökmen

  pardon ama o günler kaldı. O savaşı kaybettiniz dünyada markanız yok. yapay ve kötü alteranatifler ile ancak kendinizi kandırabilirsiniz.

 2. Bu durumda o zaman vk.com, mail.ru falan bunlarda tüm depolama işlerini rusyada tutacaklar. O zaman çok geride kalırlar. Çünkü taa afrikada bir ülkeye rusyadan yeteri hızda nasıl hizmet verebilir. Eğer bu yasa gerçekleşirse rus siteler dünyaya açılma işinden vazgeçebilirler.

 3. Ahmet Biris Ahmet Biris

  Snowdeni spor olsun diye ülkelerine kabul etmediler herhalde. Çin gibi bir core network oluşturacaklar!

 4. Akıl akıl gel peşime takıl...

  Dünya dev iletişim ağları ile birbirine bağlandı dedik, dünya köy oldu dedik, yerel olmak eskisi gibi değil dedik filan en sonunda geldiğimiz yere bakın. Paranoyak devletlerin dikta kafaları yüzünden yine içe dönük dibine kadar yerel ve en nihayetinden devlet babanın kontrolünde bir internet çağı. Yazıklar olsun bu kafaya. Bizde de sıkı devletçiler var. Her girişimin "Devlet babaları" tarafından yapılmasını, hiç değilse kontrol edilmesi, o da olmazsa onayından geçmesini isteyen, bekleyen, dillendiren geri kafalı amcalar, teyzeler...

 5. Dünyada nelerin olduğunu takip etmeyen herkes yorum yapmış bakıyorum. Siz Amerika veya Avrupa'da tutulan veya oraya akan trafikteki verilerin online kontrol edilip işe yarayacakların değerlendirilmediğini mi sanıyorsunuz? Bu durumda örneğin yeni bazı teknolojiler üreten şirketlerin gizli olması gereken bilgileri çalınıp bu verileri veya sunucuları kontrol eden ülkelerin (daha çok Amerika tabi ki) rakip şirketlerine gitmeyecek mi? Sosyal olaylarda kitleler artık internet üzerinden daha kolay yönlendirilmiyor mu? Olmayan tartışmalar veya bilgiler varmış gibi piyasaya sürülmüyor mu? Evet, tabi ki bilginin paylaşımı önemlidir ama ülkeler kendi geleceklerini de düşünmek zorundadır, örneğin şu an google piyasadan tüm online reklamcılık paralarını toparlarken ülkemize nasıl bir katkısı var? Burada bir ofis açıp ürünlerini tanıtıp satmaktan başka bir aktivitesi var mı? Neredeyse tüm internet şirketleri kazançlarından çok daha fazlasını tanınmaya çalışalım diye kel alaka bu şirkete kaptırmıyorlar mı? İşin sonunda kumarhane sahibi kazanıyor yani. Uzun lafın kısası, bu işte birilerinin içeriği onaylaması veya sansürlemesinden sözetmiyoruz tabi ki, ama dünyada yönlendirici nitelikteki her ülke kendi dijital varlıkları ve geleceğini de düşünmek durumundadır. Aksi halde, akılsız politikalarla bugün nasıl saman ithal eden ülkeye dönüştüysek, ileride de benzer şeyler olur.

 6. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  Arkadaşlar haklı olabilirsiniz ama internetin gücü ortada bana normal geliyor...