x

Microsoft, Windows 10 ile birlikte Spartan kod adlı yeni bir web tarayıcısı sunmaya hazırlanıyor

internet-explorerEylül ayında Windows 10 için perdeyi aralayan Microsoft, yeni internet tarayıcısını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Windows 10’un yeni özelliklerini yakın zamanda tanıtacak olan şirketin, bununla birlikte Internet Explorer’ın yeni versiyonu IE 12 yerine “Spartan” kod adıyla anılan yeni internet tarayıcısının lansmanını yapması bekleniyor.

Yeni tarayıcının Internet Explorer’ın kapsamlı bir güncellemeyle gelecek bir sonraki versiyonu IE 12 olacağını bildiren haberlerin aksine, ZDNet’e göre, Microsoft piyasaya yeni bir internet tarayıcısı sunacak. Chakra JavaScript ve Trident rendering motorlarını kullanacak olan yeni tarayıcı, deneyim ve görünüş açısından Chrome ve Firefox’a benzeyecek. Bugün “Spartan” kod adıyla çalışmaları devam eden tarayıcının radikal bir değişiklikle, diğer tarayıcıların popüler eklentilerini desteklemesi bekleniyor.

Habere göre Microsoft, Internet Explorer ile yolları tamamen ayırmıyor. Microsoft’un yeni işletim sistemi Windows 10’un – en azından masaüstü versiyonunun- hem Spartan hem de IE 11 ile gelmesi bekleniyor. IE 11’in Windows 10’da uyumluluk desteği sağlarken, Spartan’ın Windows 10’un hem masaüstü hem de mobil versiyonlarında yer alacağı da haberdeki notlar arasında.

Microsoft’un, Windows 10’un yeni özelliklerini tanıtması beklenen 21 Ocak 2015 tarihinde “Spartan”ın da lansmanını yapabileceği belirtiliyor. Ancak ürünün teknik inceleme için hazır olmaması durumunda 2015 sonuna kalması da olasılıklar arasında.

Yorumlar (8)

 1. Hamdi Kalan |

  Doğru ama baya geç kalınmış bir hareket..!

  Cevapla
 2. Microsoft’ta ilginç bir fikir değişikliği rüzgarı dönüyor. Yararlı olup olmadığını çıkardıkları yeni ürünler de göreceğiz.

  Cevapla
 3. Enver Gökmen |

  bir bela daha geliyor. IE yetmedi

  Cevapla
 4. Umarım chrome tarzı hızlı bir tarayıcı yaparlar. Ve eklenti kullanmamıza yardımcı olur.

  Cevapla
 5. Ya arkadaş bu İE yi yapan mühendisler hiç mi kullanmıyor bu tarayıcıyı ? Ne Html de kodların çoğunu desteklemez css de desteklemez js de bile desteklemediği kod var ağırlık desen üstüne yok tasarım desen 5 para etmez. Artık çıkarsınlar adam akıllı chromeye rakip olcak tarayıcı.

  Cevapla
 6. millet chrome firefoxta sirf css ile oyun yaparken ie de birakin oyun oynamayi daha sayfayi görüntüleyemiyoruz ovallik katmak icin bile binbir takla atiyor yok iefix css vs vs umarim artik böyle bi sorun yasatmaz ama hiiiic ihtimal vermiyorum. ..

  Cevapla
 7. Microsoftun yapacağı yenilik sadece görsellikten ibarettir bence.. yıllardır ie yüzünden çekmediğimiz şey kalmadı… Kaç web tasarımcı sırf ie de web sayfası düzgün olsun diye gecelerce takla atmadı.. Az önce yeni projem için web api denen olayı arıyordum framework 4.0 da değilde 4.5 versiyonunda adam akıllı çalışıyormuş şimdi türkiyede kaç tane hosting framework 4.5 i destekliyor derseniz iki tane falandır.. Asp.net ti bırak diyor bana microsoft..

  Webform kavramını çıkardı mvc ile web formun sonunu getirmeye çalışyor ortalığı karman çorman etti.
  Silverlightı flasha rakip çıkardı tutmadı şimdi silverlight uzmanları sürünüyor.
  Linq ‘nun desteğini kesti
  Şimdi herkesi Entity Frameworke alıştırıyor yarın ne olacak göreceğiz bununda sonu gelecek..
  ve dahası sıkıldık yeter artık..

  Cevapla

Bir Cevap Yazın