Microsoft, Windows 10 ile birlikte Spartan kod adlı yeni bir web tarayıcısı sunmaya hazırlanıyor

Microsoft, Windows 10 ile birlikte Spartan kod adlı yeni bir web tarayıcısı sunmaya hazırlanıyor

Eylül ayında Windows 10 için perdeyi aralayan Microsoft, yeni internet tarayıcısını piyasaya sunmaya hazırlanıyor. Windows 10'un yeni özelliklerini yakın zamanda tanıtacak olan şirketin, bununla birlikte Internet Explorer'ın yeni versiyonu IE 12 yerine "Spartan" kod adıyla anılan yeni internet tarayıcısının lansmanını yapması bekleniyor.

Yeni tarayıcının Internet Explorer'ın kapsamlı bir güncellemeyle gelecek bir sonraki versiyonu IE 12 olacağını bildiren haberlerin aksine, ZDNet'e göre, Microsoft piyasaya yeni bir internet tarayıcısı sunacak. Chakra JavaScript ve Trident rendering motorlarını kullanacak olan yeni tarayıcı, deneyim ve görünüş açısından Chrome ve Firefox'a benzeyecek. Bugün "Spartan" kod adıyla çalışmaları devam eden tarayıcının radikal bir değişiklikle, diğer tarayıcıların popüler eklentilerini desteklemesi bekleniyor.

Habere göre Microsoft, Internet Explorer ile yolları tamamen ayırmıyor. Microsoft'un yeni işletim sistemi Windows 10'un - en azından masaüstü versiyonunun- hem Spartan hem de IE 11 ile gelmesi bekleniyor. IE 11'in Windows 10'da uyumluluk desteği sağlarken, Spartan'ın Windows 10'un hem masaüstü hem de mobil versiyonlarında yer alacağı da haberdeki notlar arasında.

Microsoft'un, Windows 10'un yeni özelliklerini tanıtması beklenen 21 Ocak 2015 tarihinde "Spartan"ın da lansmanını yapabileceği belirtiliyor. Ancak ürünün teknik inceleme için hazır olmaması durumunda 2015 sonuna kalması da olasılıklar arasında.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.