Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10'u duyurdu
Teknoloji

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10'u duyurdu

Microsoft, düzenlediği etkinlikle birlikte yeni Windows işletim sistemini resmi olarak tanıttı. Belki hepimizin adının Windows 9 olmasını beklediğimiz ve pek çok yeni özellik umduğumuz yeni Windows'ın adı, Windows 10 oldu. Windows TH, Windows X ve Windows One gibi isimlendirmeler de beklenenler arasındaydı ancak Microsoft, yeni işletim sistemini Windows 10 olarak adlandırdı.

Microsoft, Windows 10'u "bugüne kadarki en kapsamlı Microsoft platformu" olarak lanse etti. Windows 10 ile gelen en önemli yeniliklerden bir tanesi, Başlat menüsünün geri dönmesinin artık kesinleşmesi. Pek çok Windows kullanıcısı, Windows 8 ile yok olan başlat çubuğuyla ilgili Microsoft'u eleştiri yağmuruna tutmuştu. Windows 10 ise Başlat menüsünü hem kullanıcı isteklerini gözeterek, hem de oldukça sağlam geliştirmelerle kullanıcıların beğenisine sunacak.

Windows 10, Microsoft yetkililerine göre mobil ve bulut öncelikli olarak tasarlanmış. Yeni jenerasyon Windows'da bazı tasarımsal değişiklikler de göze çarpıyor ve Microsoft uygulamalarını daha da öne çıkartıyor.

Windows 10'un şimdilik Tech Preview versiyonu tanıtıldı ve tabii ki Windows 10'un karşımıza çıkmasına belli bir süre var. Bu sırada beta kullanıcıları, Windows 10'u deneyecek ve tüm geribildirimlerini Microsoft ile paylaşacaklar. Bu süre içinde Microsoft, Windows 10'u sürekli olarak güncelleyecek ve son hale getirecek.

Windows 10'un 2015 yılının ilk çeyreğinde piyasada olması bekleniyor. Bazı söylentilere göre Windows 8 kullanıcıları Windows 10'a ücretsiz olarak geçiş yapabilecek. Bu da Windows 10'un çok hızlı yayılmasına ve pazar payını hızlı şekilde artırmasına yardımcı olabilir. Windows 10'un, Microsoft'un en başarılı işletim sistemlerinden biri olup olamayacağını ise kısa süre içinde görmüş olacağız.

Yorumlar (8)
 1. Mehmet Emre Doğan Mehmet Emre Doğan

  deneyip adam akıllı geri bildirim yapanlara win 10 bedava olsun :D

 2. Muhammed Muhammed

  Bırakdınlar tasarım ile oyalanmayı hala bir ton problem ve performans düşüklüğü var...

 3. Gökhan Yildiz Gökhan Yildiz

  multidesktop olayını yeni birşey keşfetmiş gibi sunuyorlar ya delirtiyorlar beni. Senin çöp dediğin linux işletim sistemlerinde yıllardır var bu olay. Windows 7 ilk çıktığında otomatik driver tanıma muhabbetine de gülmüştüm gerçi. Herneyse. Microsoft kandırmaya devam ediyor diyelim biz :)

 4. Hala radikal inovasyon yok. Derme çatma..onu değiştir onu bunu buraya koy.Hala performans çözülemedi. Stabil değil. Orası burası patlıyo.mobilmiş bulutmuş..kardeşim adam gibi taş gibi çalışan yazılım istiyoruz ya..

 5. Mehmet Mehmet

  türklerin teknoloji / yazılım kıyaslaması bu kadar olur işte. 15 inç macbook pro alıyosun 5.399,00 TL, sonra gidip 1.500 TL ye windows laptop alıyorsun ve bu ikisini kıyaslıyorsun bu nasıl bir mantıktır allah aşkına ya. aynı özellikli bir makineye kur bakalım windowsu gör o zaman hangisi daha stabil. yada hangisi daha çabuk boot oluyor. siz sanıyomusunuz ki macos söylendiği kadar stabil ? kıyaslamadan önce donanım özelliklerine bakın bana göre imac'ler o donanımın hakkını vermiyor abi bunu neden anlamıyorsunuz ki hala ? şunuda dip not olarak düşeyim 1900 TL'ye aldığım asus laptopum ile imac'in boot olma sürelerini kıyasladım tabiri caizse asus imac'i yedi bitirdi. stabilite konusuna gelince windowsu cracklemek yerine orjinal kullandınız mı hiç ? gözle görülür bi fark var arada deneyin göreceksiniz. umarım ilerde birgün microsoft kendi donanımını düzdüğü laptopları satışa çıkarır işte o zaman kıyaslama yapabilirsiniz.

  birde linuxcular var tabiki "linux ıçık kıynık yhıı" arkadaşım açık kaynak eyvallah da sen napıyorsun linux mu geliştiriyosun ki ? ubuntu yu sadece merak ettiğim için windowsu sildim kurdum ( sanal makine demiyorum bak direkt hdd'yi silip kurdum) application gibi exception fırlattı sistemden attı nerde stabillik ?

  1. Deniz Deniz

   Asus laptonun Boot süresini 1900 tl lik MacBook air ,MacBook Pro, yada macpower ile kıyasla bakalım n oluyor. Imac lerde ssd yok. Eşit donanımdan bahsediyorsun. Ayrıca 3 yıldır aynı mac'i kullanıyorum ve bugüne kadar hiç format atmadığım halde ilkgün ki performansla kullanıyorum. Bugüne kadar hiç bir windowslu desktop ve laptopdan böyle performans almadım(hepside kullanıldıkları tarihe göre iyi donanıma sahipti). Windows 8 de başlatı kaldırıp mac teki launch ı kullanmaya çalıştılar ama beceremediler. Yani kötü kopya aslının değerini arttırdı. Sonuç olarak macos önceden belirlenmiş donanımla çalışmak üzere üretilmiş, Windows ise herhangi bir donanımla. Ihtiyaca göre ikisini de kullanmak mantıklı olabilir

 6. Muammer Muammer

  windows tanıtımda çağ atlamış! Apple gibi bembeyaz bir fon yerine, belediyelerin üstgeçitlerde kullandığı renk geçişli ledi tercih etmiş. Bir de sunuşu yapan yönetici, sırf windowstan soğumamız için herhalde saç modelini itici hale getirmiş. Laptop'un üstünde uyuyakalmış da "kalk haydi çekim yapıyoruz" denmiş gibi! Apaçimsi duruyor biraz.Sanki yetenek sizsiniz'e çıkıp isyankar rapimsi söyleyecek gibi..

 7. Adam win 10 kurmuş etkinleştirme yapmamış ama microsoft böyleyse biz napalımm :D :D