ABD'de çıkış yapan en yüksek değerlemeli 20 girişim
Yatırım

ABD'de çıkış yapan en yüksek değerlemeli 20 girişim

Her yıl olduğu gibi bu yıl da ABD'de çıkış yapan bir çok teknoloji/internet girişimi oldu. 2014 sona ererken geriye dönüp baktığımızda değerleme bakımından en büyük çıkışı yapan girişimin Whatsapp olduğunu çoğu kişi tahmin edebilir. Peki ya diğerleri?

CB Insights, 2014'te yapılan en büyük yatırımlardan sonra, 2014'te çıkış yapan girişim sermayesi (VC) destekli ilk 20 girişimi de listeledi. Listede satın alınan girişimlerin yanında borsaya açılan (IPO) girişimlerin (Lending Club, Gopro vs.) sayısı da hiç az değil.

Türkiye'de ne zaman 1 milyar dolar değerlemeli bir teknoloji/internet girişiminin çıkış yapacağını beklerken, aşağıdaki listede 1 milyar doların üzerinde 15 çıkışın kaydedildiği ve şirketlerin toplam değerinin 55 milyar dolar olduğunu belirtelim.

Aşağıdaki listeye göz atarken gözden kaçırdığımız girişimlere ve önde gelen yatırımcılara da dikkat etmenizi tavsiye ederim.

cikis yapan en buyuk girisimler

Yorumlar (2)
  1. Whatsapp'ın bir numarada olmasına şaşırmamalı. Gelmiş geçmiş en iyi uygulama bana kalırsa.

  2. Kafa Tech Kafa Tech

    Türkiye'deki yatırımcılar, vizyonsuz klonlara, şişirilmiş user base'lere, farazi iş ve pazarlama planlarına yatırım yapmaya devam etsin. Hiç risk almasınlar. Hep 1 yatırıp 10 almayı hedeflesinler. Biz de Silikon Vadisi haberlerine bakıp bakıp iç geçirmeye devam edelim. Çok güzel.