Armut.com 2015'te 'hemen rezervasyon' sistemiyle büyümek istiyor
Girişim

Armut.com 2015'te 'hemen rezervasyon' sistemiyle büyümek istiyor

armut.com hizmet temizlik siparisiHizmet sektörüne özel teklifli modelle giriş yapan armut.com, ev temizliği kategorisinde denemeye başladığı 'hemen rezervasyon' sistemini devreye alarak 2015 yılında daha hızlı büyümek istiyor.

Çeşitli alanlarda hizmet almak isteyenlerle hizmet verenleri (ustaları) buluşturan armut.com, 2012 yılında ücretsiz teklif toplama modeliyle çalışmaya başlamıştı. Geçtiğimiz Nisan ayından bu yana ev temizliğinde test edilmeye başlanan "hemen rezervasyon" sistemi ise bugün itibariyle kullanıma açıldı ve temizlik kategorisinde fiyat teklifi beklemeden hızlı ve kolay bir şekilde hizmet alınmasını sağlıyor.

armut.com İş Geliştirme Müdürü Elif Baş'tan aldığımız bilgiye göre hızlı ve kesin hizmet almak isteyen kullanıcılar 'hemen rezervasyon' sistemini talep etmiş ve armut.com bu çağrıya kulak vermiş. Artık hangi sıklıkla ve kaç saat hizmet istediğini ileten kullanıcılar da saati 17 TL’den başlayan fiyatlarla temizlik hizmeti almaya başlamış.

armut.com hizmet temizlik siparisi230 bin aktif kullanıcı

Bugüne kadar armut.com üzerinden 2.700’den fazla temizlik işi tamamlandığını söyleyen Elif Baş, aktif kullanıcı sayısının 230 bin olduğunu, bunların da 40 bininin hizmet veren (usta) olduğunu ekliyor. Hemen rezervasyon sistemi şimdilik sadece temizlik kategorisinde ve İstanbul’da geçerli ama yılbaşından sonra Ankara'ya ve İzmir’e de bu özelliğin açılması planlanıyor.

Bu yılın başında Hummingbird Ventures'dan yatırım alan armut.com, işleri büyüteceğinin sinyallerini vermişti. Hızlı rezervasyon sistemi sınırlı şekilde geçerli olsa da diğer kategorilere uygulanması ve armut.com'un büyümesini hızlandırması pekâla mümkün görünüyor.

Hemen ekleyelim; bu yeni sistemden yüzde 20 indirimle faydalanmak isteyen Webrazzi okuyucuları ''wbrozel" indirim kodunu kullanabiliyor.

İnternetin hizmet sektörüne etkisi

Hizmet sektörünün internet üzerinden daha geniş kitlelere hitap etmesi son bir kaç yıla kadar her ustanın kendi sitesini oluşturması şeklinde ilerliyordu ancak son yıllarda bu durum armut.com gibi pazar yerlerine kaydı.

2012'de TC Disrupt'ın büyük ödülünü internetten oto tamircisi çağırmaya bir girişimin kazanması yeni dönemin en belirgin örneklerinden biriydi. Sahibinden.com'un da dahil olduğunu bu pazar, ülkemizde gel-gitler de yaşıyor ama ne kadar büyüyeceğini görmek için hızlı rezervasyon gibi farklı modellere ve biraz zamana ihtiyaç var.

Yorumlar (7)
 1. Yaklaşık 2 ay önce 2 saat için rezarvasyon yaptırmıştık sonra müşteri hizmetleri aradı ve iki saatlik hizmet sunulamayacağını belirtti para iadesinide kartıma yapmamışlardı yapıcaklarını belirttikleri halde...

  1. Mervegülseli Mervegülseli

   Erhan Bey merhaba, ben armut.com Müşteri İlişkileri Yöneticisi Merve. Yorumunuz üzerine işlemlerimizi kontrol ettik ve hemen rezervasyon sistemimizde 2 saat rezervasyon yapılmış sadece 1 talep bulduk, bu talep Nisan ayında ve talep sahibi kullanıcımızın ismi farklı. Kendisine hizmet vermemişiz ve iadesini sağlamışız. 2 saat rezervasyonu çok kısa bir süre test ettik ve aldığımız geri dönüşler üzerinde Mayıs ayı itibariyle minimum süreyi 3 saat olarak belirledik. Rezervasyon formumuzda da 2 saatlik bir seçenek olmadığını da görebilirsiniz. Yine de bizim gözümüzden kaçan bir durum varsa bize [email protected] adresinden ulaşırsanız yardımcı olmak isteriz. Sevgiler.

 2. Nihat Sanal Nihat Sanal

  armut bu gidişle yemeksepetinede rakip olur kapıda oto serviside yapar markafoniyede rakip çıkabilir hatta bence bide arama motoru açsınlar Google gibi bişey olcaklar zaten sonunda:) her işe atlayınca sonuç ne olur bilmiyorum ama bence belli bişlere odaklanmak daha kalıcı olmalarını sağlar.

  1. Nihat Bey, aslında 2011 yılından beri ev temizliği alanında hizmet veriyorduk ve bu alanda pazar payı lideriyiz. Sadece iş modelimizi biraz daha geliştirmiş ve kolaylık sağlamış oluyoruz böylece.

 3. Murat Aslan Murat Aslan

  230 bin aktif kullanıcı ne demek oluyor? Webrazzi'de genel olarak böyle bir durum var. Girişimlerin trafik, günlük ve aylık yapılan iş sayısında sürekli havada kalacak veya farklı algı oluşturacak açıklamalar yapılıyor. Ben normal sıradan bir vatandaşım ve benim çok gözüme batıyor bu tarz açıklamalar. CEO'lar ve sektördeki büyüklerimiz bu tarz açıklamalara nasıl bakıyor bilmiyorum ama kurumsal yalanlar ve algı çalışmaları hiç hoş durmuyor. Gönül isterdiki Armut.com, Günlük x adet ihale açılıyor ve açılan ihalelerden x ihale tamamlanıyor şeklinde açıklama yapılsın. Ne yazık ki asıl rakamlar genelde verilmiyor :)

 4. Filiz Başaran Filiz Başaran

  Rezervasyon yapmaya çalışıyorum ama yapamıyorum

 5. Armut.com da yer alan hizmetleri yapan firmaların doğru olduğu doğrudur fakat iş fırsatınız var diye armut.com size mesaj gönderir onlarında yüzde 70'i hatta daha fazlası yalandır. Armut.com kendisi oluşturuyor bu teklifleri çünkü siz oraya teklif verince armut para kazanıyor.