Armut.com'a Hummingbird Ventures'tan yatırım geldi
Genel

Armut.com'a Hummingbird Ventures'tan yatırım geldi

Hizmet sektörü için bir pazaryeri niteliğindeki girişim Armut.com'a Hummingbird Ventures'ın yatırım yaptığını öğrendik.

2011'de Başak Taşpınar Değim tarafından kurulan Armut.com, bu alandaki boşluğu farkederek pazara erken giriş yapmıştı. Hummingbird Ventures'ün yaptığı yatırım miktarı açıklanmazken, girişimin aldığı yatırımı ekibini genişletmekte kullanacağı bilgisi paylaşıldı.

Şimdiye kadar oldukça sessiz ilerleyen Armut.com, aldığı yatırımla beraber hizmet kalitesini artırarak kulaktan kulağa yayılmaya devam etmeye çalışacak. 

armut-com-ekran-goruntusu

Armut.com'un nasıl çalıştığına kısaca yer verecek olursak, kullanıcı ihtiyacını açıkladığı bir ilanı siteye ücretsiz olarak ekliyor. Sonrasında bu hizmeti sunan kişi veya şirketler yapılacak iş için tekliflerini veriyor. Kullanıcı gelen teklifler arasından fiyat, tecrübe ve performans gibi kriterlere de bakarak hizmet vereni değerlendirerek istediğini kişiyle veya kurumla çalışıyor. Hizmet sonrasında ise hizmet veren için iyi veya kötü yorumunu yine Armut.com üzerinden verebiliyor.

Yirmi binden fazla profesyoneli bünyesinde toplamayı başarmış olan Armut.com, hizmet bedeline bağlı olarak yüzde 1 ile yüzde 10 arasında değişen komisyonlarla çalışıyor. Bu komisyonu hizmet veren taraftan alan şirket, 2013 yılında toplam 248 milyon TL değerinde hizmet alım talebini tekliflerle buluşturmuş. Ancak kabul edilen teklif sayısı ile ilgili bilgi paylaşılmıyor.

ArmutcomHBV Armut.com ve Hummingbird Ventures anlaşma masasından bir fotoğraf

Armut.com kurucusu Başak Taşpınar Değim, yatırım sürecini ve neden Hummingbird ile ortak olduklarını şöyle anlatıyor.

Hizmet teklif pazarı modelimiz ilk bakışta dünyada başka sitelere benziyor olsa da, arka planda tamamen kendimize özgü ve dünyada benzeri olmayan bir iş modeli ve teknoloji oluşturduk. Bu sayede değeri 1.000 TL’nin altındaki taleplerinizde artık saatler değil dakikalar içerisinde ilk teklifinizi ulaştırıyoruz. 

Bu nedenlerden dolayı artık yatırım alma zamanının geldiğine karar verdik. Yaptığımız  yatırımcı görüşmeleri sırasında ülkemizde yatırımcıların sayı ve kalite olarak artmakta olduğunu görmek bizi çok memnun etti. Bu ilk yatırımımızda Hummingbird ile bir ortaklık kurmayı tercih ettik, çünkü görüştüğümüz yatırım sermayesi şirketleri içerisinde bize en çok katkı sağlayacağını hissettiğimiz ve bize karşı en girişimci dostu yaklaşımı olan ekip onlardı.

Türk internet kullanıcısının alışık olduğu pazaryeri/ilan modeliyle hizmet sektörünü buluşturan Armut.com, pazarda yatırım almış rakipleri karşısında Hummingbird'den aldığı destekle daha güçlü şekilde mücadele edecek. Umarız iki taraf için de başarılı bir ortaklık olur.

Yorumlar (21)
 1. Emek Kirbiyik Emek Kirbiyik

  Başak Armut.com'da harika bir iş çıkarmış. Eminim Hummingbird ile daha da güzel işler yapacaklar. İki tarafı da tebrik ediyorum.

  1. Başak Taşpınar Değim Başak Taşpınar Değim

   Çok teşekkürler Emek. Ekibe yeni katılacak arkadaşlar ile birlikte daha da güzel bir yere gelmeyi istiyoruz. Sevgiler,

   Başak

   1. merhaba, bu şireketin hisselerinden alabiliyor muyuz? ortak olabiliyor muyuz?

 2. Ihüseyin Ihüseyin

  Duyduğuma göre %20'sine 4 milyon TL almışlar. Hayırlı olsun.

  1. Bir Bilen Bir Bilen

   20%'lik bir hisse icin 4 milyon vereceklerini sanmiyorum. Ayrica başak hanim yaptigi aciklamada aldigi yatirimi ekibi genisletmekte kullanacagini belirtmis. Hizmet alinmak istenen rakam 248 milyon ama hizmete donusmus rakam ortada olmamasi girisimin hala taze oldugunu gosteriyor. Yatirim buyuk olsaydi rakam belirtilirdi..ben 300 bin civarında oldugunu dusunuyorum. Başak hanima ve armut.com ailesini basarilar diliyorum. Yazdiklarim eleştiri gibi algilanmasin. Gercekci olmak her zaman iyidir. Sonuçta hicbirimiz milyon dolarlarla dans etmiyoruz.

   1. Ihüseyin Ihüseyin

    Bir girişimin 300-500 binlerle yapabileceği pek bir şey yoktur. Hele Armut gibi çok kapsamlı bir pazara talip olan bir girişim için 4 Milyon bile yetersizdir Bir Bilen arkadaş :)

 3. Umit Yilmaz Gunes Umit Yilmaz Gunes

  Evimde temizlik yapilmasi icin denedim. Normalde calistigim birisi rahatsizlanmisti ve "X" lira istiyordu, gecici olarak armut.com dan birini bulmaya karar verdim. Gelen en ucuz teklif "3X" liraydi.

  Olabilir sorun da degil tabi, ama her teklif geldiginde SMS + Email almak, ardindan surekli "Y teklifin var artik birini secme zamani", "Tekliflerin suresi doluyor acele et" diye zirt pirt SMS + Email almak sinir bozucuydu. Uye oldugum saat icerisinde sanirim 5-6 tane SMS aldim + emailler.

  Diyebilirsinizki SMS almamak icin telefon girmeyin, olabilir, sonucta emailler de yeterince sinir bozucu. Sonuc olarak uyeligimin iptalini istedim. Hicbir hizmette almadim, yine isimi "X" liraya halledebilecek birini tanidik vasitasiyla hallettim.

  1. Ümit Bey, görüşleriniz için çok teşekürler. Haklısınız, geçmişte fazla bilgilendirmekten zarar gelmez düşüncesiyle fazla mesaj göndermekteydik. Bu konuda sizinkine benzer başka yorumlar da aldık. Ancak son altı ay içinde bu konu üzerinde çalıştık ve iş takibi amaçlı bu mesajlarımızı yarı yarıya azalttık. Halen de azaltmaya devam ediyoruz. Ayrıca, SMS almak zaten opsiyonel ve ayarlarınızdan kapatabilirsiniz. Umarız tekrar Armut'u dener ve bizimle tekrar görüşlerinizi paylaşırsınız.

  2. Başak Taşpınar Değim Başak Taşpınar Değim

   Merhaba Ümit Bey,

   Ben de size fiyat konusunda cevap vermek istedim. Biz hizmet pazaryeri olarak hizmet alanlarla hizmet verenleri buluşturup aralarında anlaşmaları için yardımcı olmaya çalışıyoruz. Bazen karşılıklı beklentiler uyuşmayabiliyor. Ama bu bir eğitim ve geçiş süreci. Her geçen gün, hem hizmet alanların hem de hizmet verenlerin daha realistik fiyatlar üzerinde anlaştıklarını görüyoruz. Ancak anlaşmasanız da sorun yok, fiyatlar konusunda fikir almış oluyorsunuz. Bugün geldiğimiz noktada temizlik pazaryerimizin likiditesi arttı ve fiyatlar oturmaya başladı. Zaman içinde daha da avantajlı bir noktaya geleceğimizi düşünüyorum. Fikir almak isterseniz diye şu sayfayı sizinle paylaşıyorum: http://armut.com/fiyatlari/ev-temizligi_191

   Başak

   1. Atay Kula Atay Kula

    Merhaba Başak hanım ,

    Hizmet sektörün açığını başarılı bir girişime dönüştürdüğünüz için tebrik ederim. Pazarın yeni şekilenmesinden dolayı bazı sıkıntılar olması son derece normaldir. Aldığınız geri bildirimler ile eksikliklerinizi zaman içerisinde gidereceğinizi düşünüyorum.

    Benim merak ettiğim müşterinin pazar yerinden bulduğu hizmetçi firma ile ilişkisi sonucunda memnun kalması durumunda bir dahaki aynı hizmette armut platformunda nasıl bir süreklilik sağlayacak? Bunun bir araştırmasını yaptınız mı? Memnun kalan müşteriler için konuşursak yeni firmalar ile görüşmek bir risk oluşturabilir ancak yeni hizmetlerde armut platformunu kullanması muhtemel gibi gözüküyor.

   2. Başak Taşpınar Değim Başak Taşpınar Değim

    Atay Bey,

    Sorduğunuz konuya çok önem veriyor ve üzerinde çok çalışıyoruz. Kullanıcıların davranışlarını incelediğimizde, kullanıcı tecrübesini kolaylaştırdıkça tekrar kullanım oranlarının arttığını görüyoruz.

    Burada yemeksepeti bizim için güzel bir örnek. Sipariş verirken kimi zaman sipariş vereceğiniz restorana karar vermiş olsanız dahi yemeksepeti üzerinden sipariş verebiliyorsunuz. Çünkü yemeksepeti kullanım tecrübesini biliyorsunuz ve size kolay geliyor. Bizim gelmeyi hedeflediğimiz nokta da bu. Bu nedenle ekibimize katılacak Front-End Developer arkadaşlar arıyoruz.

    Güzel dilekleriniz için teşekkürler : )

    Başak

 4. Bende verdiğiniz iş ilanlarına değinmek istiyorum.

  Tamam yaptığınız iş "kategorisi" bazında katma değere sahip bir iş. Ama siteniz bir roket bilimi değil. İşe alacağınız Front-end developer mvc javascript framework u neden bilmek zorunda. Neden less bilmek zorunda. Html5 dahil yukarıda yazdığınız teknolojileri sitenizde nerede kullanıyorsunuz ki ben göremedim.

  İhtiyacı için kaynak arayanları, doğru kişilerle buluşturma misyonu olan site kendi ihtiyaçlarını tespit edemiyor bence.

 5. Hande Hande

  Armut.com tek başına ilerlese çok daha iyi olurdu, bu yatırım daha çok zarar getirir.

 6. Ahmet Ahmet

  Tebrikler.fikir çok güzel.Başarılar dilerim:)

 7. Nurettin Nurettin

  Emin adımlarla ilerleyen bir girişim. Başarılı buluyorum. son bir yıl içerisinde rakipleride boş durmadı.Çok küçük ama iyi bir ekiple ilerlediğini biliyorum. Ancak yine de ekibi büyüterek ilerlemeleri isabetli bir karar olmuş.Bir kaç ufak tavsiyem olabilir.Bir tanesi blogunuzu biraz daha canlı tutarsanız geri dönüşü daha büyük olacaktır. İkincisi ufak reklam çalışmaları yapmakta fayda görüyorum. En azından iyi planlanmış düşük bütçeli bir reklamın hedefini bulduğunda çok daha iyi kazanç sağlayabilirsiniz. Başarılar diliyorum.

 8. Murat Murat

  Uzmek istemem ama;

  TR'de asla az yatirimla dev bir boyuta ulasamayacak, kendi yaginda kavrulacak bir proje. Malesef henuz cok detayli processleri dusunulmemis gibi duruyor. Sitenin buyumesini engelleyecek en onemli seye care yok, Turk insanini tanimayanlar kurmus heralde.

  1. Ulkemizde herkesin mahallesinde, apartmaninda, sitesinde sitenin en onemli kategorileri olarak one cikacak tamir, dekorasyon vs icin kullandiklari ustalari var. Onun disindaki kategorilerde de referansla decision making yapiliyor.

  2.Disintermediation, hele TR'de, sonuna kadar olur, bir kere fotografci bulan bir daha siteden gelip ayni fotografciyi aramaz.

  Dahasi sitede cikan firmalar isimleriyle googleda aratsam zaten istedigime ulasabiliyorum. Buraya uye olacagim, detayli teklif formunu doldurucam vs diyene dek organizasyonda aradim mesela, kurabia cikti, teklif al diyor, www.kurabia.com googledan cikiyor, 3 dk da telefonda istedigimi sorup teklif alirim zaten. Sitenin kullaniciya tek avantaji toplu halde teklif almak olmamali, 3. madde bahsettigim feedbacklerin her zaman cikmasi sart.

  3. Googledan hizmet aramak cok daha kolay ve efficient. Zaten professional olanlar adwords yapiyor hemen kendini signal ediyor. Bu sitenin tek avantaji hizmet veren hakkinda cok detayli bir kalite kontrol veya skorlama sunmasi olabilir, onun icin de cok kullanici lazim, cok kullanici icin 200-300 bin yetmez, sadece ziyaret alanlarin artmasi yetmez, cok fazla transaction olmasi ve sonra onlarin feedback vermesi lazim. Bu is icin ya yillarca beklenir ya da 5-10 milyon dolar gibi yatirim lazim. Local services search kurmaya calisiyorsun, basit is degil.

  Biraz buyutup hurriyete falan satilabilir, onlarin tanitimiyla surekli yeni kullanici gelecegi icin disintermediationi telafi edebilirsiniz, cok buyuk yatirim almadan da onlar kendi organik trafigiyle buyutur.

  p.s: YS gibi engelleriz denmis ama oyle olmaz. YS monopoly + YS yerine restorani aramak zulum, bu sitedeyse is yerinin adini ogrenip googledan, iki dakika arayip fiyat almak 2dk , sizden form doldur, teklif bekle, tekrar yaz, customer is worse off.

  1. Ihüseyin Ihüseyin

   Murat Bey, ilk raund için %20'sine 4 milyon TL almak Türkiye şartlarında çok iyi. Yani sonraki raundlarda daha iyi rakamlar alırlar ve Türkiye'nin Local Services Search yaparlar. Think positive, thing big... :)

  2. Murat Bey,

   Sorularınız çok yerinde. Hatta biz de uzun süre benzer endişeleri taşıdık.

   Ancak eski yöntemler ile hizmet alanlar bazen tam olarak memnun olmayabiliyor veya en uygun fiyatı alamayabiliyorlar.

   Biz fiyat şeffaflığı, fiyat rekabeti, müşteri yorumları ve müşteri memnuniyetine inanıyoruz.

   Türk tüketicileri arasında da Armut'un iş modelini sevenler olsa gerek ki daha yatırım almadan önce Türkiye'nin ilk 800 sitesi arasına girdik. (Yemek Sepeti ilk 200'de) Sağolsunlar memnun kalan kullanıcılarımız desteklerini sosyal medyada da sıklıkla paylaşıyorlar:

   https://twitter.com/fatmagulguzel/status/397409126340247552

   https://twitter.com/eksisozlu/status/426791557547585536

   https://twitter.com/OsmanSoyler/status/428104278985539584

   https://twitter.com/ezgidemiroz/status/418937576469176320

   https://twitter.com/suleymankumas/status/428122419622969345

   https://twitter.com/ulkercikolata34/status/428056867202269184

 9. Başak hanım'ı taa kadınlarkulubu'nde (site buydu galiba)bu fikrini hayata geçirme aşamasındayken görmüştüm, şirket nasıl kurulur gibi bilgiler paylaşıyordu. O dönem ben de şirket kuracağım için bazı araştırmalar yapıyordum da denk gelmiştim. Geçenlerde şans eseri tekrar o forum sayfasını görüp, dur bakalım ya nerelere gelmiş acaba diye merakımdan baktım ve uzun zamandır aradığım ve bulamadığım temizlikçiye armut.com sayesinde ulaştım. Böyle bir sistemin olduğundan haberim bile yoktu. Bu tarz fikirleri hayata geçirmeye cesaret eden herkese büyük saygım var. Fikir herkese geliyor, ama hayata geçirmeye cesaret bulamıyorlar. Üstelik bunu hayata geçirenin bir bayan olması ayrıca güzel bir olay. Yatırım almalarına çok sevindim, yatırımın bedelinin ne olduğu önemli değil, birilerinin dikkatini çekebilmek bile çok güzel bir duygu olsa gerek. Daha da büyüyeceklerinden şüphem yok.

 10. Natali Yesilbahar Natali Yesilbahar

  Başak Hanım'ı ve ekibini tebrik ediyorum.

  Yatırımı aldığı andan itibaren girdiğim her sosyalmedyada iş ilanını gördüm.

  Yatırım aldım diye hava atmak yerine, işine daha da dört elle sarılıp; ekibini ve işini geliştirmeye çalışması zaten armut.com'a başarıyı getirecektir.

 11. Ahmet Gencal Ahmet Gencal

  İhuseyine katiliyorum bence de thing bik :) bu yatirimi ehil.com aldiginda herkes elestirmisti. Armutun da daha cok yolu var.. hayirli olsun..