Yemek siparişi özelliğini devreye alan Mekan.com rekabette ben de varım diyor
E-Ticaret

Yemek siparişi özelliğini devreye alan Mekan.com rekabette ben de varım diyor

mekan.com yemek siparisi 3İnternetten yemek siparişi pazarında teknolojik yenilikler öne çıkarken, Türkiye pazarında iddialı bir girişim daha bu alana adım atıyor. Mekanlara sunduğu hizmetlerle güç toplayan mekan.com, kendi sitesi üzerinden de yemek siparişi özelliğini devreye alıyor.

Fırsat Bu Fırsat markası olan Mekan.com'un RestoranPaneli.com ile restoranlara sipariş sistemi dahil çeşitli hizmetler sunduğundan geçtiğimiz ay bahsetmiştik. Mekan.com'dan yemek siparişi verebilme yeniliğini ise kısa süre önce öğrenmiştik ve bu yeniliğin devreye girmesiyle detaylı bilgileri paylaşabiliyoruz.

5 ilçede 1500'e yakın mekanla açılış yapıyor

siparis.mekan.com altında hizmete giren Mekan.com yemek sipariş sistemi, tüm mekan.com müşterilerine açık. Şimdilik İstanbul'un 5 ilçesinde (Beşiktaş, Beyoğlu, Kadıköy, Kağıthane ve Şişli) semtlerindeki yaklaşık 1500'e mekandan sipariş vermek mümkün. Hep sipariş vermek diyoruz ama mekan.com bu konuda bazı yenilikler sunuyor.

mekan.com yemek siparisi 2

Paket servisten fazlası

Klasik tarzda kapıda ödeme usulüyle paket yemek siparişi verebildiğiniz gibi, 'Gel Al' sipariş tipinde yemeğinizi gidip mekandan alıyorsunuz. 'Gel Ye' sipariş tipinde ise internetten sipariş verdikten sonra yemeğinizi mekana gidip yiyebiliyorsunuz. Böylece mekan.com paket sipariş göndermeyen mekanları da potansiyel müşterileri arasına katıyor.

Komisyon yok, indirim var

Açılışa özel olarak mekanlardan bir süreliğine komisyon almayan mekan.com, bu payı müşterilere indirim olarak yansıtmayı tercih etmiş. Mekan.com'dan verilecek siparişlerde yüzde 5 indirim sunulurken, bir arkadaş davetiyle üye olduğunuzda hem sizin siparişlerinize hem de arkadaşınızın siparişlerine ekstra yüzde 5 indirim yansıtılıyor. Yani yüzde 10 indirimli sipariş verebiliyorsunuz.

mekan.com yemek siparisi

Mekan.com kurucularından Oğuz Arslan, yüzde 10 indirim için arkadaşlarını beklemeden üye olmak isteyen Webrazzi okuyucuları için kendi davet linkini paylaşıyor ve önce İstanbul'da, ardından tüm Türkiye'yi kapsamak istediklerini söylüyor.

Şu anda açık ara pazar lideri olan Yemeksepeti.com'a bugüne kadar rakip olmaya çalışanlar çıkmadı değil. Ancak son dönemde Bolbol.com'un mobil odaklı atağı ve mekan.com'un temelini atarak bu noktaya gelmesi rekabeti kızıştıracağa benziyor. Yeni girişimlerin pazarın çapını büyüterek ayakta kalabilmesi de, Yemeksepeti'nin payını daraltması da, bir süre sonra havlu atması da mümkün.

Sizce 2015'te bu ihtimallerin hangisi gerçekleşecek?

Yorumlar (7)
 1. Yemeksepetinin arayüzünü yenileyerek güzel bir atılım yapacağını düşünüyorum. Her ne kadar son zamanlarda küçük değişiklikler yapsalarda arayüzün hala yeterli olmadığını düşünüyorum.

  Özellikle son zamanlarda devreye aldıkları "Online Kredi Kartı" ile ödeme servisi ile iyi bir hamle yaptılar.

 2. Önce şaka zannettim, öte yandan ciddi ciddi yemek siparişi verilebiliyor. Hayırlısı olsun.

 3. Mekan.com pek çok hizmeti tek bir platformdan sağlamış. Organizasyonlar düzenlemek isteyenler için işletmelerden onlıne teklif almak, mekan görsellerini görmek, menü içeriklerine ulaşmak, foursquare ile bağlantılı olması ve fırsat bu fırsat projesi olması... Gümbür gümbür gelecekmiş gibi görünüyorlar. Başarılar diliyorum

 4. Rekabette ezici üstünlük var ama mekan da bu işten pay alsın pastayı büyütsün isteriz. Yurtdışından oyuncu gireceğine yerli markalar pastayı büyütsün ve pay alsın. Yanlız pastayı büyütmezseniz birbirinizi yersiniz(yenirsiniz) bunu yapmayın ve hacmi büyütün. Hayırlısı olsun.

 5. Rekabet ortamı güzeldir, son tüketiciye yarar, firmaları da geliştirir. Rekabet olmadığı için yemeksepeti arayüzünü değiştirmiyor ben ne derse o diyor ama rekabet olursa yemeksepeti'de gelişecek siz nasıl isterdiniz diye sormaya başlayacaktır.

 6. Ferhat Kiliçarslan Ferhat Kiliçarslan

  ► Mekanın cennet olsun yemeksepeti :)

 7. Mousti Mousti

  Yemeksepeti burnundan kıl aldırmıyordu. %10 komisyon sipariş veren müşteri birde yemek çeki veya kartı ile ödüyorsa birde ona %10 ee kazanç ne oldu. Bence süper oldu birinin dur demesi gerekiyordu.