Türkiye'de birinci yılını dolduran Zomato 60 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'de birinci yılını dolduran Zomato 60 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'de geçirdiği birinci yılında İstanbul ve Ankara'ya açılan ve ülke genelinde 26 binin üzerinde restoran ve diğer yeme içme mekanlarına ulaşan popüler restoran arama ve keşif rehberi Zomato, 60 milyon dolar yatırım aldı. Yeni Delhi merkezli girişimin değerini yatırım sonrası 660 milyon dolar değerlemeye çıkaran tura, Hindistan'dan Vy Capital ile birlikte Zomato'nun halihazırda destekçisi olan Sequoia Capital ve Hindistan'dan Info Edge katıldı.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında aldığı 37 milyon dolarlık yatırımın ardından Türkiye, Brezilya ve Endonezya'ya açılan Zomato, bu yatırımla birlikte küresel yayılımını sürdürmeyi ve yeni ürünler geliştirmeyi planlıyor. Halihazırda bugün 18 ülkeden 100 şehirde, 300 binden fazla restoranla hizmet veren Zomato'nun radarından yeni satın almalar da var.  Yakın zamanda restoran sahiplerine özel Zomato for Business'i (İşletmeler İçin Zomato) yayına alınan girişim, uygulamasıyla restoranların müşterileriyle iletişim kurup ilişkilerini geliştirerek işletmelerini büyütmesini amaçlıyor.

zomato-yeni-guncelleme

Zomato kurucu ortağı ve CEO'su Deepinder Goyal, açıklamasında Zomato'nun geçtiğimiz yıl sekiz yeni ülkeye açıldığını ve Zomato'nun sadece bir restoran keşif platformuyken artık sosyal etkileşimler tarafından yönlendirilen geniş bir küresel topluluk haline geldiğini vurguluyor. Geçtiğimiz Nisan ayında küresel ölçekte yeni bir güncellemeye giden Zomato, web ve mobilde kullanıcıların restoran deneyimini sosyalleştirmiş ve yakın zamanda yeni logosuyla bu dönüşümü pekiştirmişti.

Önümüzdeki çeyrekte Malezya, Avustralya ve İrlanda'ya adım atmayı planlayan Zomato, Avrupa ve Güney Asya'da yeni pazarlara açılmayı sürdürecek. Bununla birlikte rekabetin yoğun olduğu Amerika pazarındaki yerini güçlendirmeye çalışacak.

Yatırım haberiyle birlikte Zomato tarafından paylaşılan figürleri de aşağıda görebilirsiniz:

  • 2008 yılında kurulan Zomato, 900'ü aşkın çalışanıyla 18 ülkede, 100'den fazla şehirde faaliyet gösteriyor
  • Hem web hem de mobil platformlarda bulunan Zomato, 300 binden fazla restoranın menülerini, iletişim bilgilerini, resimlerini, haritalarını ve yorumlarını kullanıcılarına sunuyor
  • Zomato web ve mobil platformlar üzerinden aylık 30 milyonu aşkın ziyaret almakta ve bu trafiğin yarısından fazlası mobilden geliyor
  • Zomato'nun elde ettiği gelir geçtiğimiz yıla oranla yüzde 300 artış gösterdi.
  • Yakın geçmişte Zomato 4 firmayı satın alarak bünyesine kattı. Bu satın alımlar Yeni Zelanda'da MenuMania, Çek Cumhuriyetinde Lunchtime, Slovakya'da Obedovat ve Polonya'da Gastronauci olarak gerçekleşti..
  • Zomato önümüzdeki sene Avrupa, Güney Doğu Asya, Avustralya ve Amerika kıtası boyunca toplam 14 ülkede daha hizmet vermeyi planlıyor.
Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.