Türkiye'de birinci yılını dolduran Zomato 60 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Türkiye'de birinci yılını dolduran Zomato 60 milyon dolar yatırım aldı

Türkiye'de geçirdiği birinci yılında İstanbul ve Ankara'ya açılan ve ülke genelinde 26 binin üzerinde restoran ve diğer yeme içme mekanlarına ulaşan popüler restoran arama ve keşif rehberi Zomato, 60 milyon dolar yatırım aldı. Yeni Delhi merkezli girişimin değerini yatırım sonrası 660 milyon dolar değerlemeye çıkaran tura, Hindistan'dan Vy Capital ile birlikte Zomato'nun halihazırda destekçisi olan Sequoia Capital ve Hindistan'dan Info Edge katıldı.

Geçtiğimiz yıl Eylül ayında aldığı 37 milyon dolarlık yatırımın ardından Türkiye, Brezilya ve Endonezya'ya açılan Zomato, bu yatırımla birlikte küresel yayılımını sürdürmeyi ve yeni ürünler geliştirmeyi planlıyor. Halihazırda bugün 18 ülkeden 100 şehirde, 300 binden fazla restoranla hizmet veren Zomato'nun radarından yeni satın almalar da var.  Yakın zamanda restoran sahiplerine özel Zomato for Business'i (İşletmeler İçin Zomato) yayına alınan girişim, uygulamasıyla restoranların müşterileriyle iletişim kurup ilişkilerini geliştirerek işletmelerini büyütmesini amaçlıyor.

zomato-yeni-guncelleme

Zomato kurucu ortağı ve CEO'su Deepinder Goyal, açıklamasında Zomato'nun geçtiğimiz yıl sekiz yeni ülkeye açıldığını ve Zomato'nun sadece bir restoran keşif platformuyken artık sosyal etkileşimler tarafından yönlendirilen geniş bir küresel topluluk haline geldiğini vurguluyor. Geçtiğimiz Nisan ayında küresel ölçekte yeni bir güncellemeye giden Zomato, web ve mobilde kullanıcıların restoran deneyimini sosyalleştirmiş ve yakın zamanda yeni logosuyla bu dönüşümü pekiştirmişti.

Önümüzdeki çeyrekte Malezya, Avustralya ve İrlanda'ya adım atmayı planlayan Zomato, Avrupa ve Güney Asya'da yeni pazarlara açılmayı sürdürecek. Bununla birlikte rekabetin yoğun olduğu Amerika pazarındaki yerini güçlendirmeye çalışacak.

Yatırım haberiyle birlikte Zomato tarafından paylaşılan figürleri de aşağıda görebilirsiniz:

 • 2008 yılında kurulan Zomato, 900'ü aşkın çalışanıyla 18 ülkede, 100'den fazla şehirde faaliyet gösteriyor
 • Hem web hem de mobil platformlarda bulunan Zomato, 300 binden fazla restoranın menülerini, iletişim bilgilerini, resimlerini, haritalarını ve yorumlarını kullanıcılarına sunuyor
 • Zomato web ve mobil platformlar üzerinden aylık 30 milyonu aşkın ziyaret almakta ve bu trafiğin yarısından fazlası mobilden geliyor
 • Zomato'nun elde ettiği gelir geçtiğimiz yıla oranla yüzde 300 artış gösterdi.
 • Yakın geçmişte Zomato 4 firmayı satın alarak bünyesine kattı. Bu satın alımlar Yeni Zelanda'da MenuMania, Çek Cumhuriyetinde Lunchtime, Slovakya'da Obedovat ve Polonya'da Gastronauci olarak gerçekleşti..
 • Zomato önümüzdeki sene Avrupa, Güney Doğu Asya, Avustralya ve Amerika kıtası boyunca toplam 14 ülkede daha hizmet vermeyi planlıyor.
Yorumlar (17)
  1. Country manager :" Yakinda insallah." diyor.

  2. İzmir lokasyonla başlayanda www.viarea.com sistemi var.

   https://play.google.com/store/apps/details?id=com.viarea.viarea incelemenizi tavsiye ederim. Sadece yemek üzerine değil A-Z'ye tüm işletmeler için..

 1. 1)Zomato'nun $60M yatırım alması Mekanist.com u nasıl etkiler?

  2)Mekanist ve Zomato ikisi de 2008 de kurulmuş, zomato 15 ülke 122 şehirde,mekanist hala Türkiyede.BU NASIL BİR İŞTİR?

  1. Yilmaz Kacmaz Yilmaz Kacmaz

   Mekanist in hala ayakta kalmasi bence basli basina bir basari. Turkiye de devletin startup sirketlere tesvik, yardim vs. gibi bir politikaya sahip olmamasi ve turk kullanicilarin yerli herhangi bir markayi sahiplenme, degerini yukseltme anlayisi olmadigi goz onune alinirsa.

  2. Bu sektörün az-çok içinde olan biri olarak zomato sürekli kendini yenileyen ve hemen hemen her yıl yeni bir özellik çıkaran, kısaca yenilikçi ve en önemlisi global düşünen bir firma. Mekanist ise zarar eden, kendini geliştiremeyen ve aynı zamanda global düşünmeyen bir firma.

   Firmalar arasındaki farkı anlatmak içinde başımdan geçen bir olayı kısaca anlatayım. Bir iş fikrini hayata geçirdik restoranlarla ilgili. İş birliği yapmak içinde bu iki firmaya mail attım. Her iki taraf açısından da artı değer oluşturan bir durum.. Zomato geri dönüş yapıp hayata geçirdi, Mekanist cevap bile vermedi. Birkaç defa mail atmama rağmen en azından düşünmüyoruz diye bir cevap bile .. Iki firma arasındaki fark bu bence ..

 2. Zomato'nun çok agresif bir ilerleme politikası var.Aslında bakarsak onlarda Hindistan'da kalabilirdi, hiç büyümeyebilirlerdi ama aradaki fark onların yurtdışı açılımı stratejileri.Aynı yılda kurulduklarında Mekanist ben Türkiye'de bir numara olucam derken Zomato tahminimce işin başında yurtdışı açılımı planını kurmuştu.

  Yerel testlerini bitirdikten sonra yatırımcıya gitmiş, yatırımını almış ve yurtdışı açılımını başlatmış.Aradaki fark açık.Birisi lokali düşünürken diğeri globali düşünüyor.

 3. O degil de Menu Burada vardi, onlar ne yapiyorlar?

 4. Kesinlikle katılıyorum. Canavar gibi Mekanist varken bu nedir ya? Evet güzeldir ama yerli malı yurdun girişimcisine yazık değil midir? Hakikaten TR'de iş kurmak da büyütmek de yatırım almak da çok zor..

  1. Diger yorumda yazdim. Zomato'yu Mekanist degil Menu Burada zorlar. Zomato ve Mekanist gibi zor isimler yerine anlasilir bir ismi var.

   Dogrudan da Zomato rakibiler. Kendilerini gelistirseler zaten site trafikleti iyi, dsha da buyurler.

 5. Ülkemizde yatırım gerçekten dar boğaz bu doğru ama Mekanist in böyle bir sıkıntısı yoktu. Pond ventures dan 2 turda toplam 2,5 + 1,6 =4,1 milyon euro yatırım aldı. Bence ekiple ilgili

  1. Eger Menu Burada girisimcileri bu yatirimlari alsa Zomato'nun Turkiye'de sansi olmazdi. Hic yatirim almadan ulastiklari yarim milyonluk aylik trafigi ben Tobb Etu Garaj'dan sahsen biliyorum.

   Mekanist kullanici trafigi ve topluluk olusturmaktan anlamiyor.

 6. Mertcan Mertcan

  Osman bey, Mekanist'e özel bir gareziniz var sanırım. Eski çalışanlarındansınız diye tahmin ediyorum :)

 7. La bu mekanist size ne etti gardasim :)

 8. Pashazade Ragıp Pashazade Ragıp

  Mekanist güzel bir proje fakat Türkiye'de iş yapmak hele kaliteli bir iş için zor bir ülke...Zomato ne bileyim mekanist varken. Ama en azından Zomato'nun teklif yapabilirdi diye düşünüyorum yok düşünmedilerse kötü...O zaman kötü:)

  1. Mekanist guzellik merkezleri, oteller, berberler, avmler vb. yerler hakkinda da yorum yapilabilen bir yer. Sadece trstoranlar yok.

   Zomato sadece restoranlarla ilgili.

   1. Pashazade Ragıp Pashazade Ragıp

    Mekanist'i biliyorum, ama ilgi alanım değil bu yüzden eksik bilgim varmış..:) Sonuçta güzel çalışma...zomato konusunda işe ve emeğe saygı ama şişirilmiş bir balon gibi duruyor.