Adobe yazılımcılar için ücretsiz ve açık kaynak kodlu editör Brackets'i yayınladı
Teknoloji

Adobe yazılımcılar için ücretsiz ve açık kaynak kodlu editör Brackets'i yayınladı

Adobe denilince şüphesiz akla ilk gelen ürün Photoshop ancak şirket diğer ürünleriyle tasarım sektörünü uzun yıllardır domine ediyor. Photoshop fotoğrafçılık, basım gibi alanlarda kullanılmakla birlikte internet sitelerinin tasarımınında da yaygın olarak kullanılıyor.

Adobe uygulamalarının kullanıcı kitlesini düşünerek bir bütünlük yaratmak ve entegrasyonu sağlamak için özellikle arayüz geliştiricileri hedeflediği editörü Bracket'in ilk versiyonunu yayınladı.

Screen Shot 2014-11-05 at 16.03.52

Bracket'e ilk olarak baktığımızda oldukça sade olarak tasarlandığını söyleyebilirim. Uygulama API'a sahip ve ücretsiz. Adobe Bracket'i geliştirirken öncelikli olarak HTML, CSS ve JavaScript dilleri üzerine odaklanmış bununla birlikte düşündüğü mantığın Photoshop'ta veya diğer ürünlerinde tasarlanan internet sitelerinin veya bölümlerinin kesildikten sonra kendi editörü üzerinden kodlanması olabilir. Aynı zamanda uygulamanın ücretsiz olmasıylada kısa süre içerisinde kendi kitlesini oluşturabilir.

Bracket yüklendikten sonra eklentilerlede geliştirilebiliniyor. Hali hazırda Git ve JSHint entegrasyonuna sahip. Bu şekilde yazılım geliştiriciler Git eklentisiyle editör üzerinden direk Git projelerine bağlanabiliyorlar. Editör ayrıca özel bir PSD entegrasyonuna sahip ve PSD içerisinde kullanılan renkleri, fontları geliştiriciye direk göstererek CSS'in oluşturulmasını kolaylaştırıyor.

Windows, Mac ve Linux ile çalışabilen editör esasında 3 yıl önce GitHub üzerinde geliştirilen açık kaynak kodlu bir proje ve gönüllü yazılımcıların desteğiyle yeni özellikler eklenebiliyor. Dilerseniz siz de GitHub sayfasından uygulamanın kodlarına erişebilir ve kendi istediğiniz düzenlemeleri yapabilirsiniz. Uygulamayı ise buradan indirebilirsiniz.

Yorumlar (7)
 1. Oğuzcan Oğuzcan

  Sketch 3'ün inanılmaz yükselişi Adobe'u bunları yapmaya zorluyor. :D

 2. Mettini Mettini

  Bu editör mü yavaş, ben mi hızlıyım?

 3. yeni bir şey değil ki bu... versiyon numarasının 1 olması ilk versiyon olduğu anlamına gelmiyor malesef yazılım dünyasında. 1 yılı aşkındır dneiyorum zaman zaman ben bu arkadaşı.

  1. Aynen oyle.. Bizde 1 yılı aşkındır kullanıyoruz.

 4. Muhammedozgur Muhammedozgur

  Sizin yeni haberiniz olmuş Webrazzi :)

 5. Enver Gökmen Enver Gökmen

  Yıllardır dreamweaver'da seçtiğin tag'i highlight ettiremeyen firmadan ne beklersin. cs4,5,6'sı yok. Hala berbat. Gerçek açık kodlu editörler varken çok tutulacağını sanmam.

 6. Windowsu çift ekran kullanan biri olarak bana güzel geldi. Normalde sublime text kullanıyordum. Ctrl+s f5 olayından kurtulmuş oldum. Ayrıca eklenti olaylarıda çok iyi. İnanıyorum bu programı geliştiriciler süper bir hale getirecek. Ben beğendim gideri var.