Donanım için GitHub girişimi Wevolver ile kendi robotunuzu kendiniz yapın

Donanım için GitHub girişimi Wevolver ile kendi robotunuzu kendiniz yapın

Web Summit 2014'te en çok dikkatimizi çeken donanım girişimlerinden biri Wevolver, açık kaynaklı platform olarak kullanıcıların robotik, drone'lar ve 3D yazıcılar gibi donanım projelerini ortaklaşa yürütmesini sağlıyor. Üniversiteler ve Mozilla gibi organizasyonlarla işbirliği yaparak ileri donanım projelerini kullanıcılarına açan Wevolver ile kullanıcılar kendi Nest'lerini (akıllı termostat) bile üretebiliyor.

Wevolver ve komünitesi özellikle ileri teknolojileri herkes için erişilebilir hale getirmekle ilgileniyor. Web Summit'te sergiledikleri ve son dönemde büyük ilgi gören açık kaynaklı, 3D basılabilir insan görünümlü robot Inmoov Robot; Ultimaker'ın başlattığı açık kaynaklı 3D yazıcı; Eyewriter göz takip cihazı; GoPro kameranızı stratosfere taşıyacak 3D basılabilir bir kapsül gibi çok sayıda ilginç proje var.

IMG_1748

Founders Forum tarafından desteklenen Wevolver, Bethnal Green Ventures kuluçka merkezinden bir girişim ve Nomine Trust'ın Social Tech Challenge yarışmasını kazanarak yatırım almış. Aldığı yatırımı Openh20, Ultimaker ve Fab Labs gibi maker komünitesinin tanınan şirketlerinin ürünlerini test etmek ve talep öngörüsünde bulunmak için kullanmış. Sosyal donanım girişimlerini ve maker kültürünü destekleyen Wevolver, Bram Geenen ve Richars Hulskes'in ortak girişimi.

IMG_1750

Donanım ve özellikle ileri teknolojilerin maliyetlerini düşürmesiyle bu alanda devrimsel bir ilerleme sağlaması beklenen fikir yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Donanım için Github modelini benimseyen açık kaynaklı platformlardan belki en çok bilineni Kanada merkezli Upverter geçtiğimiz Mart ayından 2,3 milyon dolar yatırım almıştı. Wevolver da gerek ekibi gerek yaptığı işbirlikleriyle bu alanda adını daha fazla duyurabilir.

İncelemek isterseniz Wevolver burada.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.