Facebook videoları yeniden popülerleşmeye başlıyor
Dijital

Facebook videoları yeniden popülerleşmeye başlıyor

Bir sosyal ağın kullanımı açısından video paylaşımları oldukça önemli ve kritik değer taşıyor. Facebook da video içeriğe baştan bu yana oldukça değer veriyor.

Her ne kadar Facebook gibi bir dev de olsa, videoların barındırılması ciddi maliyetleri beraberinde getiriyor; telif hakları gibi konular yüzünden de, Facebook'ta video dediğimizde, neredeyse YouTube kadar büyük bir operasyonun Facebook içerisinde yer alması gerektiğinin altını çizebiliriz. Facebook, bugüne kadar çok da ön plana çıkartmadığı bu alanda son dönemde pek çok iyileştirme yaptı.

Facebook video reklamları, mobil video reklamlar gibi özelliklerin yanı sıra, Facebook'ta daha çok video izleyenlerin daha çok video reklam görebilmesi için algoritmalar geliştirildi. Bildiğiniz gibi Facebook, bundan yaklaşık 1 ay kadar önce günlük 1 milyar video izlenme sayısına eriştiğini açıklamıştı.

Video izlenmelerinin yüzde 65'inin mobil cihazlardan gerçekleşmesi, Facebook'un çok kısa bir süre önce artık herkese açık video izlenme sayısını göstermesi gibi özelliklerle birlikte Facebook videolarını artık çok daha sık görebileceğiz gibi gözüküyor. Bu sebeple YouTube'a ciddi bir alternatif olacak Facebook videoları, paylaşım sayısına bakıldığında da hemen YouTube'un arkasında yer alıyor.

share-of-video-posts

Socialbakers'ın 180 bin video içeriğinin yayınlandığı 20 bin Facebook sayfasını analiz ederek çıkarttığı rapora göre, Facebook özellikle Ocak 2014'ten bu yana yükselen bir ivme ile video içerik sayısını ve paylaşım oranını artırıyor. Bu noktada grafiğe baktığımızda YouTube'dan pay kaptığı belirgin olan Facebook videolarının paylaşım sayısı, 2014 yılının hemen sonunda ya da 2015 yılında başabaş noktaya gelebilir.

Kısacası yakın gelecekte Facebook videolarını daha sık görmeye başlayacağız ve YouTube, Vimeo, Dailymotion gibi üçüncü parti platformlardan paylaşılan videoların sayısının azalmasını izleyeceğiz.

Yorumlar (3)
 1. Abdulkadir Çağlar Ç. Abdulkadir Çağlar Ç.

  Videoların otomatik başlamasının da etkisi düşünülmeli

  1. Turgay Turgay

   Aynen öyle sadece kendini kandırıyor facebook. Sayfa paylaşımları dışında artık kimse video paylaşmıyor, en azından bunu arkadaşlarımızdan görebiliriz. Doğru yaklaşım tebrik ederim.

 2. Isakoc Isakoc

  Tabi paylaşımın yanı sıra izlenme oranıda önemli, facebook videoları ortalama 100 arkadaşı olan birisinin paylaştığını baz alırsak ortalama 10 arkadaşı ancak o videoyu izliyordur, sonra geçmişe gidip kısmi çöp haline geliyor, Youtubeda çoğunlukla en sıradan video bile 1000 civarı izleme alıyor.

  eğer video.facebook.com şeklinde her zaman görünecek tarzda bir video sistemine geçmediği sürece izlenme sayısında youtubdan katlarca kez geride kalıcaktır.