Günlük 1 milyar izleme sayısını geçen Facebook, video tarafını geliştiriyor
Dijital

Günlük 1 milyar izleme sayısını geçen Facebook, video tarafını geliştiriyor

Facebook, Google ile rekabet içinde olduğu çevrimiçi video yayıncılığında yeni bir kilometre taşına daha ulaştı. Günlük 1 milyar video izlenme sayısını yakalayan Facebook, bu alanda yeniliklerin geleceğini haber verse de halen YouTube'un çok gerisinde.

Facebook resmi blogundan yapılan açıklamaya göre her gün 1 milyar video izleme sayısını yakalamış durumda. YouTube ise 2012 başında günlük 4 milyar gösterimi geçmişti ve bugün çok daha ileri bir noktada.

Facebook'ta video özelliliğinin gelişimine değinen blog yazısında sayfa sahipleri ve tanınmış kişiler için video izlenme sayıları da yorum ve beğeni sayılarıyla beraber gösterileceği de paylaşılmış. Facebook'un şeffaflık anlamında attığı bu adımın getirisinin ne olacağını ise önümüzdeki günlerde göreceğiz.

facebook video izleme istatistikVideolarda yenilikler

Facebook'un ilk günlerinden bu yana kazanç bakımından en çok ihmal edilen özelliği bence video tarafıydı. Bugün açıklanan yenilikler ise Facebook'un bu alanda işleri ciddiye almak istediğini gösterir gibi. Örneğin artık Facebook videolarının sonuna bir bağlantı eklenebilecek ve herkesin Facebook videoları aracılığıyla kendi işine trafik yönlendirme şansı artacak.

Facebook'un video tarafında Instagram ve Slinghot'tan faydalanma ihtimali bir yana, güncel durumda Facebook'un mobil kullanıcı üstünlüğü video tarafında da göze çarpıyor; video izlemelerinin yüzde 65'ini mobil kullanıcılar gerçekleştiriyor.

Diğer yandan video sonuna gelen kullanıcılara yeni videolar da önerecek olan Facebook, sayfa yöneticilerine de video analitiği alanında daha derin ölçümler sunacak.

Mayıs'tan Temmuz'a video izleme sayılarında yüzde 50 artış yakalayan Facebook'un Temmuz ayında çevrimiçi video dağıtım ağı LiveRail'i satın aldığını hatırlayacak olursak, 2015'te Facebook'un video tarafına ağırlık verececeğini düşünebiliriz.

Yorumlar (1)
  1. Facebook'un en büyük sorunu bugün yüklenen videoların yarın geçmişte kalması ve bir daha izlenmesi için özel arama çabası gerekmesidir. Facebook eğer youtube'a rakip olmayı düşünüyorsa ayrı bir video platformu kurmalı ve bu facebooktan bir video yüklerken facebook videoyu o ekrandan ayrılmadan bu yeni kurduğu video platformuna yüklemelidir. Bir nevi eski facebook video gibi çalışacak ama youtube gibi halka açık olacak.

    Eğer kişi videonun kendi arkadaş çevreleri falan gibi kısıtlamalar getirmek istiyorsa zaten videoyu yüklerken bu seçenekleri seçerek videolarını genel izleme ortamından gizli tutabiliyor.

    Böylece facebookta herkese açık yüklenen videolar ertesi gün unutulmayıp yıllar sonra ufak bir arama ile herkes tarafından bulunup izlenmesi sağlanır. Bence bu özelliği yaparsa iki sene içerisinde 4 milyar izlemeyi fazlasıyla geçer diye düşünüyorum.