Kliksa'dan 10 milyon dolarlık online pazaryeri yatırımı
E-Ticaret

Kliksa'dan 10 milyon dolarlık online pazaryeri yatırımı

Kliksa, bir süre önce başlayan kapsamlı dönüşüm süreci içinde değerlendirebileceğimiz, önemli bir stratejik yatırım haberiyle yeniden gündemimizde. Sabancı Topluluğu'nun e-ticaret girişimi  Kliksa, bugün pazaryeri modelinde bir e-ticaret platformuna dönüşeceğini duyurdu. Kliksa'nın bu girişim için ayırdığı bütçe ise 10 milyon dolar.

Kliksa tarafından yapılan açıklamada, yeni yatırımla birlikte şirketin "altyapısını, e-ticaret kullanıcılarının ve tedarikçilerin daha hızlı ve esnek işlem yapabilecekleri ve tüketicilerin daha geniş ürün seçeneklerine ulaşabilecekleri standartta" dönüştüreceği belirtiliyor. Yani Kliksa bu dönüşümle birlikte online bir pazaryeri olarak da hizmet verecek. Kliksa.com, bu dönüşüm sürecinde sistem geliştirme, entegrasyon ve proje yönetimi için Bimsa ve Accenture Türkiye ile birlikte çalışacak; SAP/Hybris ve Mirakl de sürece destek verecek.

Önümüzdeki 5 yıl için e-ticaret sektörünün lideri haline gelmeyi hedefleyen Kilksa'nın bu yöndeki en agresif adımı olduğu söylenebilir. Zira, Kliksa bu dönüşümle birlikte, Türkiye'nin bu alandaki lider internet şirketleri N11.com, Hepsiburada.com ve Gittigidiyor gibi şirketlere de doğrudan rakip olacak. Kliksa'nın açıklamasında online pazaryerinin hizmetleri kapsayıp kapsamayacağı belirtilmiyor. Buradan şirketin öncelikle ürünlere odaklanacağını çıkarmak mümkün.

nevgül-bilsel-safkan-2Kliksa'nın online pazaryeri girişiminin dünya standartlarında olacağı vurgusu da var. Zira, Kliksa’nın Genel Müdürü Nevgül Bilsel Safkan, "dijital geleceğe yönelik yatırımın ardından, kullanıcıların ve tedarikçilerin dünya standartlarında bir e-ticaret platformuna kavuşacağını" söylüyor.

Yorumlar (15)
 1. Emre Acar Emre Acar

  Eger n11.com tarzi bir pazaryeri konseptine donuseceklerse bence cok yanlis yapmislar. Kliksa'yi kliksa yapan sey tedarik surecinin arkasinda ki sabanci guvencesi. Kliksa.com icerisinde ki baska bir magazadan alisveris yaptiktan sonra kliksa'dan alisveris yapmanin ne anlami var bilmiyorum.

 2. Serhan Serhan

  amazon kokusu alıyorum

 3. Ozgur Ozgur

  10 milyon$ .. yaklaşık 23 trilyon.. kurumsal bir startup için sağlam bütçe .. Bu parayı 200 bin tl den 115 startup a yatırım yapsa ve bunların içerisinden yüzde 10 u başarılı olsa 10-12 firma yapar, büyük bir değer kazanır ülke ekonomisi.. gerek varmı benzeri bir rekabete girmeye en az kendileri kadar güçlü firmalarla diye sesli olarak düşünmekteyim.. bence böyle.. yeni aslanobalar şart.. benzeri kopyası projeler, büyük firmaların oyun bahçeleri tarzı pek sevindirici haber değil..

 4. Gökhan P. Gökhan P.

  Hepsiburada.com örneği yanlış olmuş.

 5. 10 milyon dolar N11.com altyapisinin 20 kati. 30 turk muhendisin 6 aylik el emegi goz nuru. Kliksa yaaccenture ve sap basarilar.

 6. Cekmekoygenngin Cekmekoygenngin

  kliksa zaten pazar yeri gibi çalışıyodu sipariş verince direk tedarikçi gönderiyordu ürünü şimdi adını koymuslar

 7. Tunç Tunç

  "Türkiye’nin bu alandaki lider internet şirketleri N11.com, Hepsiburada.com ve Gittigidiyor gibi şirketlere de doğrudan rakip olacak."

  N11 ve gittigidiyor u anladık da Hepsiburada ve pazaryeri ne alaka?

 8. Gökhan Uygun Gökhan Uygun

  Her iki iş modelinin (b2c & c2c) sektör lideri firmalarında (GG & Hepsiburada) uzun yıllar görev yaptım. Hepsiburadanın 2010 yılında pazaryerine dönüşüm projesini uzun süre yönettim. Proje yayına geçmeden önce çeşitli sebeplerden dolayı iptal edildi. Böyle devasa bir yapının yola çıktıktan sonra iş modelini değiştirmesi kolay olmayacaktır. Sadece pazaryeri olarak devam etmeleri mantıklı değil. Amazon gibi b2c ve c2c yi bir arada uygulamaları lazım. C2C tarafında içeriyi gereksiz satıcı ve ürünlerle doldurmak yerine rakiplerin iyi satıcılarını (Power Seller) tespit edip bunlarla başlamaları yararlı olur. Çünkü C2C deki başarısız satıcılar Sabancı markasına zarar verecektir. Yukarıdaki bütçe sadece altyapı değişikliği için yeterli olur. 1 numara olmak için rakip sitelerin kemik müşteri kitlelerini iyi analiz edip onları kendi taraflarına çekecek yenilikleri hayata geçirmeleri gerek. Artık insanlar sadece fiyata bakmıyor. Çünkü fiyat tüm sitelerde aşağı yukarı aynı. Projede başarılar.

  1. Ahmet Akdel (@ahmetakdel) Ahmet Akdel (@ahmetakdel)

   Gökhan beye kesinlikle katılıyorum. C2C'nin dinamitleri çok farklı. GG & SP hatta sahibinden.com'daki super satıcıları bile çok iyi analiz etmeleri gerek. Ar-ge için yeter ancak pazaryerinin ritüelleri farklı. 1 numara olmak için işleri çok zor ama imkansız değil başarılar..

 9. Giftanbul Giftanbul

  Hepsiburada da tedarikçiler aracılığı ile çalışan bir firma farkı her isteyen urun sahibi degil onların istediği urun sahiplerinin urunleri yer bulabiliyor sitede. Sanırım bu sebepten onun da ismi gecmis.

 10. Ahmet Erişci Ahmet Erişci

  Bu yatırım şirketin kendisine yapılan yatırım.Son kullanıcıya ne gibi etkisi olacağını zamanla görebiliriz.Sonuç olarak daha iyi bir tedarik,satış sistemi şirketin kendisi için iyi bir şey.Kendilerine başarılar diliyorum hayırlı uğurlu olsun.

 11. Hepsiburada.com O tip bir yer değil

 12. Acaba Acaba

  mangırtları hazıraldık... yeni süper kampanyalarını bekliyoruz... N11 gibi hızlı ve iddialı başlangıçlar bekliyoruz.

 13. Muhammedozgur Muhammedozgur

  Bu siteyi ben tek başıma yaparım koskoca firmanın sitesi böyle olmamalı.

 14. Burak Nebioğlu Burak Nebioğlu

  Bu iş modeline hepsiburada'dan daha yakın sanalpazar.com. sanalpazar.com ne durumda acaba yazıda bile hiç anılmamış.