Yenicarsim.com, Hepsiburada'ya entegre oluyor
E-Ticaret

Yenicarsim.com, Hepsiburada'ya entegre oluyor

Doğan Grubu'nun girişimlerinden biri olan Yenicarsim.com, bugün sitesinden yaptığı açıklamayla kapandığını duyurdu. Yapılan açıklamaya göre operasyonuna Hepsiburada çatısı altında yeni bir başlangıçla devam edecek.

Yenicarsim.com ekibinin önemli bir bölümünün birkaç hafta önce Hepsiburada'ya geçiş yaptığı haberlerini aldığımız pazaryeri girişimi, bundan birkaç ay önce Hürriyet Grubu'ndan, DOL bünyesine geçirilmişti.

Eylül 2011'de açılan Yenicarsim.com için o günki haberimizde Hürriyet'in yeni e-ticaret platformu olarak başlığını atmıştık.

Hürriyet'in o dönemki yeni yapılanması olarak hayata geçirilen Hürriyet İnternet Grubu'nın ilk projesi olan yenicarsim.com, bu yapılanmayla birlikte sonra ermiş oldu.

Hepsiburada altında nasıl bir yapılanmaya gidileceği ve benzer bir pazaryeri modelinin nasıl uygulanacağını önümüzdeki dönemde göreceğiz. Pazardaki diğer pazar yeri girişimleri GittiGidiyor ve Doğuş Grubu'nun büyük pazarlama çalışmalarıyla duyurduğu n11.com'da bu alandaki güçlü konuma gelmişti.

Yenicarsim.com'un veda mesajına aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Değerli ziyaretcilerimiz, 

Yeniçarşım.com olarak Eylül 2011'den bugüne sürdürmekte olduğumuz yayın hayatımızı, hepsiburada.com çatısı altında yeni bir başlangıcın yoğun hazırlıkları için sona erdiriyoruz. 

Bu süreçte devam eden siparişlerinizi aşağıdaki linklerden takip edebilir, soru ve önerileriniz için bizlere [email protected] adresinden ulaşabilirsiniz.  Müşteri hizmetleri ekibimiz sizlere her konuda yardımcı olmaya devam edecektir. 

Bir Hepsiburada.com markası olan Yeniçarşım.com üyeliklerinizle 02/09/2013 tarihinden itibaren Hepsiburada.com dan da yeni alışverişlerinize devam edebileceksiniz. 

Yayında olduğumuz iki yıl boyunca Yenicarsim.com a gösterdiğiniz ilgi ve duyduğunuz güven için teşekkür ederiz. 

Yeniden görüşünceye kadar hoşçakalın. 

Yeniçarşım.com Ekibi. 

Güncelleme: Konuyla ilgili Hepsiburada Genel Müdürü İlker Baydar tarafımıza kısa bir açıklama gönderdi. Aşağıda bulabilirsiniz.

İki yıldan bu yana faaliyet gösteren yenicarsim.com markası, hepsiburada.com bünyesine katıldı. Böylece, yenicarsim.com üyelerine,yenicarsim.com sitesinin ürün portföyünün yanı sıra Hepsiburada’daki kategoriler de dahil çok daha geniş bir ürün yelpazesi sunulacak. Yenicarsim.com üyeleri, tüm müşteri ilişkileri ihtiyaçları için hepsiburada.com ekibinden destek alacak.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz. 

İlker Baydar

Yorumlar (14)
 1. Girişimci İş Kadını Girişimci İş Kadını

  Sektördeki yaprak dökümü devam ediyor. Fiyatların taban yapması, çetin pazar koşulları bu gidişatın devam edeceği yönünde işaretler taşıyor. 2013 yılının son çeyreğinde bence daha fazla kapanan site göreceğiz.

  1. Adı Saklı Adı Saklı

   Yıl 2010. Hepsiburada GG den iş geliştirme müdürü pozisyonuna birisini transfer eder. Amaç siteye c2c yi entegre edip amazon modelini uygulamaktır. Proje 10 ay devam eder. Test aşamasında büyük patron (Hanzade Doğan) gelir ve projeyi iptal eder. Çünkü akrabalarda (Hurriyet Grubu) bu işe girmek ister. Ayrıca gümrük mevzuatının değişmesi (gümrük muafiyeti 75€ ya düşer) ve GG nin gümrükle olan sorunları projeyi ertelemenin önemli sebeplerindendir.

   Ve yenicarsim açılır. Gel görki grup şirketleri o kadar siteye trafik yağdırmasına rağmen satışlar kötüdür. Conversion Rate in bu kadar düşük olmasının asıl sebebi gemiyi yanlış kaptanın kullanıyor olması ve GG nin birebir takliti olmaktan öteye gitmemesidir.

   Hepsiburada C2C yi içine entegre etmesi yazı tura atması olacaktır. Hepsiburada müşterisi zaten 2. el, kötü hizmet vb. gibi sebepler olmasın diye biraz daha fazla verip Hepsiburadadan alışveriş yapan gelir düzeyi yüksek bir kitle. İçeri giren firmalar Hepsiburada nın bu imajına zarar verirlerse sonuç hüsran olur.

   1. Gökhan F. Gökhan F.

    Bilmediğim için soruyorum, Gittigidiyor'un 'gümrükle' nasıl bir sorunu oldu? Bildiğim kadarıyla dropshipping yöntemiyle satış yapan üyelerin KOM, MASAK ve defterdarlıklarla büyük sorunu oldu. Eğer bildiğiniz birşeyler varsa açık yazarsanız bizler de faydalanırız.

    Yeniçarşım, Gittigidiyor'un birebir taklidi değildi. Gittigidiyor'un dükkanlar subdomainine (dukkanlar.gittigidiyor.com) biraz benziyordu. İş modelleri farklıydı. Yeniçarşım'da tüketiciden tüketiciye ticaret yapılamıyordu, mağaza açmak için firma olmak gerekiyordu. İkinci el ürün satışı şarta bağlı olup ilgili maddede belirsizlik vardı. Antika ve koleksiyonluk eşya kategorisi bildiğim kadarıyla yoktu. Bilindiği gibi Gittigidiyor'da dükkan açmak için firma olma şartı aranmıyor, berbat durumdaki ikinci el eşyalar satışa sunulabiliyor.

    Son paragrafa da pek katılmıyorum. Diyelim ki C2C iş modeli Hepsiburada'ya entegre edildi. Bu da tüketiciden tüketiciye alışveriş modeli olduğuna göre, son cümlede yazılan gibi sadece 'içeri giren fimalar'dan bahsedemeyiz. Sisteme girecek firma, şirket ve kişiler Hepsiburada'ya zarar mı verirler yoksa değer mi katarlar? Sorunun cevabını bilmek çok zor.

 2. Zaten hepsiburada.com içinde marketplace kurgusu üzerinde çalışılıyorsa, zaten hepsiburada bu yetiye sahip olduğunda piyasanın en büyüğüne rakip olacaktı :) içine dahil olmak mantıklı.

 3. bir e-ticaret firması sahibi olarak sadece kendi ürettiğimiz ürünleri satarak ayakta kalabiliyoruz. Maalesef sektörün gidişatı hiç iyi değil, o gördüğümüz 300-400 kişi çalışan ve al-sat yapan bir çok firma özellikle prvt. shopping.'ler ortalama %3-5 ebit-da'yı zor buluyorlar. Bazen burada yayınlanan yatırım ve değerleme rakamlarını aklım almıyor. Türkiye'de herşeyin olduğu gibi e-ticaret sektörünü de çok hızlı tükettik kanımca. Umarım ardı ardına kapanan firmaları görmeyiz. Bu kadar e-ticaret frması sadece google'a yarıyor. 0,30 TL olan kelime ücreti 3 ayda 0,60 TL'ye çıktı. Biz google'da rekabet etmeyi bıraktık.

 4. herkes batacak, sadece google adwords kazanacak. türkiyedeki tam bir kör dövüşü oldu artık

 5. Sonyolcu Sonyolcu

  Sektörde yaprak dökümü olacağını düşünmüyor ve size katılmıyorum.Doğan holding sürekli bunu yapıyor zaten.Daha öncede eski adıyla pazaryerim.com(hemalhemsat.com) bunu denemişti.Ancak sonuç yine aynı kapandı ve hepsiburada.com a devredildi.Bir şekilde kısır döngü yaşıyorlar.

  Eticaret sektörü dahada büyüyecek ve gelişecek.Elbette gidenler olucak ama gelenler daha fazla olucaktır.

 6. Aviantis Aviantis

  Havalı internet dili=Entegre oldu, faaliyetlerini falan fişman bünyesine dahil etti, güç birliği yaptı, yoluna filan yerde devam edecek, globalleşen dünya, zart zurt ...

  Konuşma dili(Gerçek)=Battı

  Google=Daima kasa kazanır

 7. Kimse Yeniçarşım.com kapandı diye Türk e-ticareti geriye gidiyor demesin. Aksine Hepsiburada çok akıllı bir hareketle kendisinin yakalayamadığı ve pazaryerine kaçan müşterileri yakalayacak.

  Göreceksiniz çok yakın zamanda Hepsiburada'nın toplam cirosu şu anki Hepsiburada+Yeniçarşım ciroları toplamından bile fazla olacak. Nasıl mı ?

  Yeniçarşım'da ürününü satmak isteyen satıcılar artık ürünlerini Hepsiburada sisteminden satışa çıkaracaklar. Tüketici de almak istediği bir ürünü her zamanki gibi Hepsiburada'dan kontrol edecek. Ama eğer Hepsiburada'nın fiyatı pahalıysa diğer sitelere gitmesine gerek kalmadan hemen aşağıda diğer satıcıların fiyatlarını da görecek. Orada daha ucuza bulduğu ürünü Hepsiburada'nın güvenilir satış sistemiyle alacak. Böylece Hepsiburada ayağına gelen müşteriyi fiyattan dolayı kaçırmayacak, hem de hiç elini kıpırdatmadan %5-10-15 komisyonunu alacak.

  Bu yapıda eminim ki, Hepsiburada'nın yapacağı diğer satıcılar cirosu, Yeniçarşım'dan çok daha fazla olacaktır. Bundan dolayı sisteme geçildikten sonra Yeniçarşım cirosundan çok daha büyük bir ciro ile Hepsiburada yoluna devam edecektir.

  Bu sistem zaten Amazon'un uzun yıllardır uyguladığı bir sistem. Benzerini Türkiye'nin Amazon'u da yakında yapacaktır.

  Eskiden Yeniçarşım Gittigidiyor'u zorlamıyorken, bu yapıda Hepsiburada Gittigidiyor'u zorlayacaktır.

  Saygılar...

  1. Aynur Ö. Aynur Ö.

   Durumu gayet iyi özetlemişsiniz.

  2. Nihayet birisi neden hepsiburada.com altyapısında devam edeceğine mantıklı bir açıklama getirmiş. Felaket senaryosu çizmeye o kadar müsaitiz ki. Bence de bu ortaklığı bu açıdan okumak lazım. Şimdiye dek hepsiburada için en çok dert yandığımız konu fiyatlarının pahalı olmasıydı insanlar daha ucuzu için farklı alternatiflere yönelirken şimdi aynı ürünleri hepsiburada bünyesinde temin edebilecekler bakalım sektöre nasıl bir soluk getirecek bekleyip göreceğiz.

 8. Nurettin Nurettin

  mantıklı bir devir olmuş. yeniçarşım tek başına iyi bir çıkış yapamadı ama hepsiburadaya entegre olduğunda güzel bir pazar yerinin yanı sıra zaten hepsiburadanın fiyatlarınıda görebileceğiz .

 9. Girişimci İş Kadını'na katılır ve buna 'Yaprak Dökümü' yaftasını direkt yapıştırabilirim.

  Eski bir GG li olarak; içinde çalışmasamda kuruluş aşamasında YeniÇarsım'la bir iki görüşmem olmuştu.

  Balık baştan kokmuştu.

  Düzgün bir alt ve üst yapısı olmayan bu sitenin HB'ye entegrasyonu da bir o kadar saçmadır.

  Kaldı ki, HB gibi fiyat anlamında rekabete ayak uyduramamış bir sitenin içindeki satıcılara, HB kadrosu tarafından ne kadar baskı yapacaklarını siz düşünün.

  HB'nin tedarik ekibinin dökümü olur bu uygulama.

  Size örnek vereyim:

  Spor ayakkabı satan bir satıcı şu an hem kendi sitesinde, hem GG'de hemde HB'de satış yapmaktadır.

  Satıcı fiyat uygulaması örnek olarak şöyledir.

  Kendi sitesi: 99 TL

  GG: 109 TL

  HB: 129 TL

  HB her zaman en yüksek, çünkü sitenin yakalaması gereken belli bir kar marjı ve hedefi var. Ama diğer iki sitede satıcı istediği gibi at koşturuyor.

  Nihayetinde dikkatli olmalı HB. En çok da iç dengelerini alt üst etmemek adına...

  Söylenecek çok şey var da...

  Bol şans herkese

 10. Çalışanları da işten çıkarmışlar. Madem 40 yıllık batmaya süslü süslü devroluyor diyorlar. Çalışanlar neden devrolmuyor da işten çıkarıldı?

Webrazzi Kariyer
Bütün Pozisyonlar
Webrazzi Etkinlikleri