Ucuza konan karga gitti, kliksa şimdi uçabilir
E-Ticaret

Ucuza konan karga gitti, kliksa şimdi uçabilir

kliksa yeni logoBundan iki yıl önce, Sabancı Topluluğu'nun e-ticaret girişimi olarak kurulan kliksa.com, sektöre hızlı bir giriş yapmıştı. "Ucuza kon" sloganıyla yola çıkan kliksa, siyah kargası ve kırışık logosuyla tüketici elektroniği dikeyinde fiyat rekabetine odaklanıyordu.

Kliksa'nın sektöre giriş yaptığı dönem için konumlandırması, belki sorunsuzdu ama bu kimliğin, bir süredir ciddi bir dönüşümde olan şirketin "yenilikçi" yüzünün pek de başarılı bir temsili olmadığını söyleyebiliriz.

Nihayet kliksa, ucuza konan siyah kargasını sahneden indirdi, logosunu ütüledi, renklendirdi ve bambaşka bir yüzle karşımıza çıktı. Bu kapsamlı yenilenme Kliksa'nın bir nevi yeniden lansmanı oldu. Zira yenilikler, markanın müşterideki algısını değiştirdiği kadar kliksa'nın bundan sonrası için stratejik yönüne dair de işaretler taşıyor.

kliksa-ekran-goruntusu

Eski görünümünde Kliksa'nın hedef kitlesini sınırlandırmasından tutun da, sadece fiyat rekabetine odaklanan bir e-ticaret şirketi algısına varıncaya kadar önemli sorunlar göze çarpıyordu. Yeni kliksa'nın siyah kargasıyla özdeşleşen "Ucuza kon" sloganına da veda ettiğini görüyoruz.  Son dönemde tüketici elektroniği dışında, anne & bebek, ev eşyası kategorilerinde de ürünler satan Kliksa'da, "Erkeksen bu fırsata konarsın" diyen maço bir karganın, mama sandalyesi satın almak isteyen bir anne için çok ikna edici olabileceğini düşünmek zor.

Son dönemde satış sonrası hizmetlere odaklanan şirketin, fiyat rekabetinden gittikçe uzaklaşıyor ve müşteri hizmetleri ön plana çıkıyor.

Kliksa'nın yeni kimliği şirketin kendi tanımıyla "sadelik, neşe, iyimserlik ve inovatif yaklaşımı" temsil ediyor. Şirketin yenilenen kimliği eskisine göre daha yalın ve nötr. Farklı kategorilerdeki ürünler, kadın ve erkek kullanıcılara eşit uzaklıkta. Kırmızı renkten maviye dönen sitenin daha sessiz ve daha kullanıcı dostu olduğunu söyleyebiliriz. Günün ip uçları, ya da kredi kartı fırsatları gibi müşteriye mesajlar veren bölümler gözden uzaklaşmış ya da tamamen ortadan kalkmış.

Kliksa'nın 2014 ciro hedefi 360 milyon TL

Geçtiğimiz yıl sonunda 120 milyon TL gelir elde eden Kliksa, baştan aşağı yenilenmesiyle birlikte artık yalnızca tüketici elektroniğine odaklanmayacak. Şirket satış sonrası hizmetlerle farklılaşmasını sürdürürken, anne & bebek, spor & outdoor, ev düzeni ve oto aksesuarları kategorilerine öncelik verecek. Kliksa'nın hedefi, 2014 yılında cirosunu bir önceki yıla göre üç kat artırarak 360 milyon TL’ye çıkarmak.

Yorumlar (10)
 1. Şafak Öztürk Şafak Öztürk

  Tanitim yazisinin disina cikmis.

  1. Ertürk Ertürk

   haberlerin yarısı öyle hep...

 2. Orhan Orhan

  site tasarımı sorunlu arama motoru sistem kurgusu kötü logonun çok iyi olduğunu söylemek zor, kısaca sadece sabancıdan iş yapıyorlar algısını atamadılar üstümdem

 3. Yine mobil tarata kullanıcı düşünülmemiş.Uygulama da yapılmamış.

 4. Ilker Ilker

  Logo olarak hala beni içeriye çekemesede.. markanın müşteri ile iletişiminin iyi olmasını beklerim.. var olmayan ürünleri varmış gibi göstermeleri de cabası..

 5. Mobile de ilgi gösterseymiş iyi olurmuş ..

 6. Yağızhan Yağızhan

  Tasarımının Hepsiburada ile benzerliği sadece benim gözümemi batıyor? Eptt'nin tasarımıda hepsiburadanın aynısı özgün tasarım konusunda sıkıntıları var taklitte biryere kadar amazon olacağız demekle olunmuyor.

 7. Ersin Eroğlu Ersin Eroğlu

  Arama motoruna "kulak içi kulaklık" yazıyorum ve kulaklık hariç her şey çıkıyor. Gerçek bir ara-ma motoru.

 8. Yılmaz Yılmaz

  Hatalar dışında yapılan yeniliklerin en güzeli karga'nın gitmesi oldu :)

 9. Hakan Yılmaz Hakan Yılmaz

  Her hangi bir e-ticaret sitesinden farkları kalmamış. Eski hali gerçekten ucuz izlenimi veriyordu. Şimdi çok piyasa işi olmuş.