KlikSA.com: Sabancı Holding 3 Yılda 1 Milyar TL hedefle e-ticarete giriyor
Arama
E-Ticaret

KlikSA.com: Sabancı Holding 3 Yılda 1 Milyar TL hedefle e-ticarete giriyor

Türkiye e-ticaret pazarı için hareketli bir yıl olacağı beklentisindeydik ancak Sabancı Holding’in e-ticarete adım atacağı büyük ihtimaller arasında görülen bir şey değildi. Biraz önce aldığımız habere göre artık bu olasılık gerçeğe dönüştü ve KlikSA.com Sabancı Topluluğu’nun yeni elektronik ticaret sitesi olarak hizmet vermeye başladı.

Teknosa ile tüketici elektroniği ürünlerini fiziksel mağazacılıkta uzun yıllardır yapan Sabancı Holding, Kliksa ile yine tüketici elektroniği alanında hızlı, kaliteli ve ucuz fiyat avantajlarıyla tüketicilerine buluşmayı amaçlıyor. Şu an 20 bin ürün barındıran site yakın zamanda pek çok farklı kategoriyle etki alanını genişletmeyi hedefliyor.

Sabancı’nın hedefi 3 yılda 1 milyar TL ciroya ulaşmak

Düşük maliyet (low cost) modeli ile e-ticaret pazarına giriş yapan Kliksa’nın Sabancı güvencesi ile hizmet vereceğinin altı çiziliyor ve ciddi hedeflerden bahsediliyor.

Kliksa’nın yönetimini aynı azmanda Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği Başkanı olan Hakan Orhun üstleniyor. Orhun’un paylaştıklarına göre ana hedef “akla gelen ilk gelen e-ticaret sitesi” olmak.

Rakamlara döndüğümüzde ise Orhun, ilk gün 8 bin ziyaretçiye ulaşan sitenin ay sonunda günlük ziyaret sayısını 50 bine çıkarmayı hedeflediğini paylaşıyor. Kliksa’nın 2 yıl içinde hedeflediği üye sayısı 8 milyon. Üç yıl içinde hedeflenen ciro ise 1 milyar TL ve üzeri.

Hakan Orhun, kategoriler tamamlandığında ürün sayısının 300 bini, sipariş sayısının ise günde 10 bini geçmesini hedeflediklerini söylüyor. Operayonel tarafta sağlam bir çalışma yapıldğını paylaşan Sabancı Grubu’nun TV reklamlarına başlaması da sürpriz olmaz.

Diğer yandan Doğan Grubu’nun Hepsiburada.com’u ile Boyner Grubu’nun Morhipo.com ile yaptığı çıkış, Demirören Grubu’nun Milliyet ile grup alışverişe girmesi e-ticaret meydanında 3. bir güç noktasının büyümeye başladığını görebiliyoruz. İnternetten gelenler, yabancı oyuncular ve bu üçüncü güç grubunun nasıl bir pazar mücadelesi yapacağını izlemek heyecanlı olacak.

Yorumları GösterYorumlar Gizle (50)
 1. Tolga Güzel dedi ki:

  Sabancı grubunun bu kadar geç kalıp, sonra da böylesine vasat bir tasarımla e-ticarete girmesi çok komik. Domain de çok kreatif doğrusu 🙂

  1. Saim Gayim dedi ki:

   çok doğru bir noktaya parmak sokmuşsun kardeş, duşa soktun.

  2. Fırat Esmer dedi ki:

   İsmi de tasarımı kadar kötü bence.

 2. aykut dedi ki:

  keşke yayına girmeden site biraz daha iyi düşünülse ve biraz farklı soluk getirecek gibi tasarlansaymış. oldukça eski kalan bir ön yüz yavaş açılan bir site ile büyük rakip olarak girmeyi iddia etmek ironik olmuş.

 3. Enes Yılmaz dedi ki:

  Dileriz ki kaliteli hizmet ile başarılı olur. Fakat “akla gelen ilk gelen e-ticaret sitesi” sözü, ortada hiç bir inovasyon olmayacağını müjdeliyor sanki.

  Hayırlı uğurlu olsun.

 4. Çağrı dedi ki:

  r10 terk bi site olmuş. Daha görsel bişeyler beklerdim.

 5. Tasarımları çok amatör görünüyor. Şu an için diğer rakipleri ile boy ölçüşecek gibi değil. Ama operasyon ve pazarlama alanlarında inovatif birşeyler yaparlarsa, pastadan büyük bir dilim alabilirler.

 6. Serdar dedi ki:

  Bu tasarımla bırakın 1 milyarı 1milyona ulaşsalar iyi. Birileri bu işten iyi ekmek yemiş anlaşılan. Öncelikle kendilerine sektörü bilen bir danışman bularak başlasınlar bu işe. Yoksa çok yazık olacak.

  Ek olarak logo da çok itici ve anlamsız olmuş ucuza kon deniyor ve üstte de bi karga var tüketici bunu nasıl yorumlamalı?

  1. Cevat dedi ki:

   binlerce e-ticaret sitelerine bir yenisi daha eklendi.

  1. ismail dedi ki:

   yoksa “Klavuzu karga olanın” durumumu… 🙂

 7. Osman Gamli dedi ki:

  Tum zamanlarin gelmis gecmis en berbat tasarimli ve sistemsiz e-ticaret sitesi.

 8. Volkan Çallar dedi ki:

  Old Economy hala New Economy anlamış değil. Gerçekten SA’ya yakışan bir site değil. Kim onayını vermiş.

  Dünyanın en iyi alışveriş sitesi hala amazon.com.

 9. Hakan YALÇIN dedi ki:

  Ne tasarımı ne şuyu ne buyu , Sabancı uçan daire çekilişi yapsa girilir , icraat ‘ a bakalım , Güven kelimesinin kat sayısının Nirvanasını yaşayalım.

  “SA” , milyar dolarımız olsa şu iki harfin zihinler deki denkliğini yakalayamayız .

  Hürriyet grubunun yenicarsim.com ‘ u var ama bir gazetenin e-ticaret e girmesi her zaman başarılı olamayabiliyor ben o girişimi başarılı bulmuyorum mesela sinerji oluşmadı bir türlü .

  Gel görelim ki Sabancı deyince zaten “Ticaret” demek !

  Doğan grubu neden başarılı oluyor çünkü iç dinamikleri buna çok müsayit ve hepsiburada.com u işi bilenler ve işin ehilleri ile yürütüyorlar 10 senedir . Hala da Doğan grubu dur durak bilmiyor internet girişimlerine devam ediyorlar.

  Acunn.com a da ilk tepkilerimiz de böyledi Anya ve Konya arası mesafeyi hepimize gösterdi.

  Tüme varım , tümden Gelim . Bizim gibiler tüme varım ile bakarlar ama onlar zaten Tüm ‘ deler .

  A deseler yeter action ‘ a gerek bile yok.

  1. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   @ Hakan: acunn.com un ne başarısı olmuşta! bize Anya yı Konya yı göstermiş! Acun un kendi programlarını siteye doldurması mı? sıradan haber ya da magazin sitelerinden daha doyurucu farklı bir haber vermesi mi?

   1. @ ibrahim: bunun ucu çok açık, çektikçe sakız gibi uzar gider, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

 10. Tunç dedi ki:

  Dunyada esas isi e-ticaret olmayan ve e-ticaret sitesi sayesinde basari yakalamis bir holding / buyuk sirket var mi?

 11. ertuğrul dedi ki:

  siftah yapmışlarmı acaba ?

 12. Tolga Kaprol dedi ki:

  bir sonraki siteleri de aleksa.com olabilir.

 13. Bünyamin YILDIRIM dedi ki:

  r10’da başlığı açıldı sanırım buraya ne kadar konuyla ilgisiz adam varsa damlamış.

  E-ticaret sitesinde fiyat, pazarlama, müşteri hizmetleri önemlidir. Alıcı buna bakar sosyal ağ değil orası.

  Yolları açık olsun, teknosa’dan uygun olsun fiyatları tek dileğim o.

  1. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

   Evet teknosa dan ucuz 🙂 ama teknosa ve en uygun piyasa fiyatları arasında kalıyor.

 14. ceyhun dedi ki:

  istenilen rakamlara ancak boyle bir tasarimla ulasilabilir. kalite ve ayrinti ortalama kullanicinin cogunu kaciriyor. ebay, sahibinden, gittigidiyor kullanicilarinin aliskanliklarini kullanarak ve yatirimlariyla onlari kendilerine cekmeyi dusunuyorlar belli ki.

 15. İbrahim ÖZKAN dedi ki:

  Ne isim, ne logo, ne tasarım, ne sorunlu sistem, bunlardan bahsetmeden direk şu eleştirimi yapıyorum. Fiyatların bir kısmına baktım. Kayda değer bir ucuzluk göremedim. Örneğim SAMSUNG’un bir notebooku kliksa.com’da 1.081 TL, biraz araştırma ile bu ürünün aynısını 899 TL’ye başka bir siteden alabiliyorsunuz.

  Madem ucuz olma iddiası ile pazara giriliyor, o zaman diğerlerinden farkı olmalı. Açıkçası Teknosa fiyatları çoğu zaman pahalı gelmiştir bana. kliksa.com Teknosa’dan ucuz doğru ama piyasadan genel anlamda çokta ucuz bir ürün göremedim (arada bir kaç ürün varsa ayrı bir konu).

  Kısaca ellerindeki önemli imkanı değerlendirecek, gerçekten ses getirecek bir proje göremedim. Kaliteyi ucuza (sözde değil özde) satabiliyorsalar başarılı olabilirler…

  Yaşasın bit pazarları 🙂

 16. WhoKnows dedi ki:

  Daha innovatif bir site ve fonksiyonellik beklerdim. Gidin opencart.com sitesine ücretsiz eticaret yazılımı ile bunun daha iyisini yarım saat içinde yaparsınız.

 17. lobaba dedi ki:

  300.000 bin adet ürün çeşidini anlayamadım????

 18. Napolyon Ben dedi ki:

  site harika görünüyor, kesinlikle e-ticaret pazarında hedeflerine ulaşacaklar. süper olmuş logo, slogan felan herşey çok güzel olmuş.

  1. Emre dedi ki:

   Bu kadar olumsuz yorumdan sonra böylesine bir mesaj yazmanız cok ironik olmus.

 19. adikomandit dedi ki:

  Türkiye’de e-ticarette özellikle teknoloji ürünlerinin fiyat odaklı olduğunu bilmeyen mı var, SA ismiyle bile bu algıyı verebilecekken , 3 yıl için 1 milyarlık bir hedef ortaya koymuşlarken site tasarımının çok başarısız olduğunu söylemek, domain ile dalga geçip bu tasarımı ile rakipleri ile baş edemeyceğini idda etmek pes diyorum:) bende bu girişimin kişisel bir başarı hikayesiyle ortaya çıkmış bir girişim olmasını isterdım elbette ama SA’nın gücünün farkında değilmiş gibi yorumlar pek gerçekçi olmamış be arkadaşlar:) tasarımını, domaini beğenmen arkadaşlar almak istedikleri ürüne biraz daha fazla para vererek tasarımı güzel bir web sitesinden alışveriş yaparlar artık, gözleri gönülleri açılır:)

  1. WhoKnows dedi ki:

   SA ismi Teknosa’da da var ama hiç MM veya Vatan ile fiyatlarını bir karşılaştırdınmı. Veya bu sitedeki ürünleri karşılaştırdın mı? Bir avuç stok stok ile 2 TL’ye 2GB USB bellek emailingi yapmak ve ucuz imaj yaratmak eski bir taktik.

   1. Bora Taşocak dedi ki:

    Pazara henüz 3-4 ay önce giriş yapmış oldukları gerçeği de var, arkasında SA olduğundan gelişmeye ve ilerleme kaydetmeye oldukça uygun bir site gibi geldi bana. Şuanda da ciddi kampanyalı ürünlerinde oldukça ucuz ürünleri var görünüyor zaman vermek gerek.

 20. Hakan dedi ki:

  “Selam! SEPETİNİ GÖREBİLMEN İÇİN ÜYE OLMALISIN. ÜYE İSEN LÜTFEN GİRİŞ YAP.”

  Aleyküm Selam.

 21. Sevda dedi ki:

  Seksist bir karga 100 yil oncesinden kalma bayatlikta bir ” erkek adam ucuza konar” commenti yapiyor.. ne kreatif, 20 yil oncenin jilet reklami gibi. Sabanci dan beklenmeyecek olcude amator bir is gibi gorundu… O kargayla o hedeflere ulasmak zor!

 22. webbaharatı dedi ki:

  Ne ürün fiyatları, ne tasarımı, ne de işlevselliği iyi. Hayatımda böyle berbat e-ticaret sistemi görmedim. ben tek başım kursam bundan daha iyisini yapardım.

  Site de bazı butonlar bile çalışmıyor. Nasıl bir hedefse bu 1 milyar ciro 🙂

  Satamazlarsa sabancı cebinden tamamlar ciroyu 🙂

 23. serkan dedi ki:

  ya ne gerek var okadar operasyona alsalardı bir e-ticaret paketi daha iyi olurdu.neyse sektörü büyütsünler biraz para harcasınlar…

 24. Maurers dedi ki:

  Günümüz teknolojisi, anlayışı, mantığı ve hali hazırda ki aynı sektör siteleri göz önünde bulundurulduğunda. Bu yarımı Sabancı Holding’in bu şekilde yapması insanı üzüyor :S

 25. Gökhan dedi ki:

  EV SSL kullanmışlar paraya kıymışlar 🙂
  Sen SA sın 5 tane tasarımcıyı yan yana koyar en kral görselliği, 5 tane yazılımcı koyar dip dibe en kral alt yapıyı çıkartırsında sanırsam bu V1 versiyonu 🙂 Diğer versiyonları merakla bekliyoruz…
  İyi satışlar

 26. semih soykal dedi ki:

  Basarinin sirri gorseelikten degil icerikten gecer. E ticaret dunyasinda.. Bundan 10 sene once hepinize bir facebook yapacam donunuza kadar resim cekip koyarmisiniz deseydim! Hepiniz yav git kardasim derdiniz 🙂 ama simdi herkes o begenmedigin facebookta. Yine ayni sekilde tuvalete giderken twit atarmisin deseydim o ne yaaa derdiniz ama simdi yapiyoru. Arabani satmak icin gazeteyle ne ugrasiyorsun ver internete deseydim? Yaa kim ugrasacak resim aciklama derdiniz… V.s simid bu hadi canim dediklerimiz gunluk hayatimizin nerede ise % 70’ni kaplamakta. Bence kliksa gerekli reklama bizlerin yorumlari ile uslasmis gozukuyor :)) ametor dusunmusler ama profesyonel bakiyorlar. Herkese iyi haftalar

  1. WhoKnows dedi ki:

   Verdiğin örnek aynımı? Yani diyorsunki bu site aynı facebook ilk kurulduğu gibi eticaret sektöründe ilk ortaya çıkan site. Bundan önce kimse eticaret bilmiyordu ve site yapmamıştı. Öyle mi?

   1. semih soykal dedi ki:

    Hayır Sen yorum yapmadan önce buralar tarlaydı diyorum

 27. mehmet dedi ki:

  Bence domain gayet güzel ve akılda kalıcı… Ayrıca site tasarımı başlangıca uygun ve kafa karıştırmayan bir görüntü bence güzel bir giriş yapmışlar. klısa sürede hepsiburada.com sitesini geçeceklerini düşünüyorum…

 28. Domain Reyonu dedi ki:

  Yeni bir şeymiş gibi lanse etmeye gerek yok. Teknosa.com ile yıllardır sabancı bu işin içinde.

 29. Gökhan dedi ki:

  Sabancı senelerdir elinde tuttuğu KlikSa* ismini değerlendirecek bir yer arıyormuş herhalde ki bunu açmış.

  *Kliksa Teknosa’nın seneler önceki adı idi.

 30. selçuk kuşçu dedi ki:

  Bu tasarım ve bu geç kalınmışlıkla görüyoruz ki, Sabancı Grubu’nun ticarete bakış açısı mazide kalmıştır, bu kafayla gitmeye devam ettikleri sürecede Sabancı markası mazide anılacak bir marka haline gelecek gibi görünüyor. Sakıp ağa göç ettikten sonra piyale gibi bir markayı hiç etmeyi başardılar, Ömür Piliç’de pek bi ömürsüz oldu. Güler Sabancı’nın üretimden yana hareket etmesi takdir edilesi bir durum lakin, işten anlayan yöneticileri yok.

 31. Adnan dedi ki:

  E-Ticaret aldı başını gitti. Çok büyük bir sektör oldu. Çok büyük bir miktar harcanmış.

 32. Fatih Doğan dedi ki:

  Sönmez Holding’in http://www.tikladim.com ‘u ile yanyana koyduğumuzda kelli felli holdinglerin kendi it departmanlarına fazla güvenmemeleri gerektiğini anlıyoruz. Elbette Sabancı’nın internet iştiraklerini daha iyi yerde görmek isteriz.

 33. Kenan Alpogan dedi ki:

  Sabancı’nın e-ticaret işine girmesi demek çoğu kişinin e-ticarette nalları toplayacağı demektir…

  Sabancı ailesi gibi Koç ailesi gibi büyük ailelerin, ekonomik gücüyle hiçbir küçük ve orta ölçekli yatırımcı baş edemez..Tedarik ve stok güçleri, fiyat rekabet üstünlükleri ve reklam avantajlarını anlatmaya gerek bile yok..

  Dolayısı ile Sabancı ailesi çoğu kişiyi e-ticarette işsiz bırakacak ve çoğu sitenin kapanmasına yol açacaktır..Gerçekçi olalım şimdi.İstediğin kadar da reklam yap, aynı ürünü bu aileden daha ucuza satamayacağına göre birşey değiştiremezsin pek fazla.

  Benim anlamadığım bu tarz büyük ailelerin, her sektöre balıklama dalmasına devletin göz yumması. Yani sermayede monopolleşme yüzünden bugün birçok ekonomik kriz yaşanırken, sermayede monopolleşme kapitalizmin en temel sorunuyken daha hala böyle büyük ailelerin diledikleri sektöre lodoslama girip orta ve küçük ölçekli firmalara nal toplatması bence Türk ekonomisi adına kayıptır.

  Devletin buna müsade etmemesi gerekir..Her isteyenin her sektöre girmesi doğru ve etik bir iş değil. Sen git enerjiyle uğraş, telekomünikasyon ile uğraş. Ne işin var bu işlerde ? Hepsiburada.com’a bile karşıyım ben. Önüne gelen e-ticarete giriyor zaten. Bence bu iş gittikçe foseptik çukuruna dönecek küçük ve orta ölçekli yatırımcı için.

 34. hüseyin korkmaz dedi ki:

  hizmet kalitesi sıfır;Göndermedikleri ürünün parasını binbir zahmet yaklaşık 30 görüşme;30 yazışma ,bir o kadar şikayet sitelerine şikayetten sonra albildiğim için kendimi şanslı hissediyorum.Müşteri hizmetleri adı altında standart cevapların üzerine çıkamayan bir grup çalışan;güvenlik açıkları nedeniyle satış iptali yaptıkları ürün bir haftadan fazla kargoda gezdiriliyor.Kendi sitelerinin güvenlik açığını müşteride güvenlik açığı varmış gibi gösterip karşı tarafı ithamda bulunuyorlar; nersini tutsanız elinizde kalıyor.

Bir Yorum Yazın