Ersan Özer'in hayatının en önemli konuşması ne içindi?
Genel

Ersan Özer'in hayatının en önemli konuşması ne içindi?

Yaklaşık 1 saat önce Ersan Özer'in Foursquare'dan - dolayısıyla Twitter'dan dapaylaştığı bir fotoğrafla sektörde akıllarda bazı soru işaretleri oluştu. Ersan Özer, Ataşehir'deki Il Padrino Restaurant'ta gerçekleşen öğle yemeğinin fotoğrafını paylaşıp, "Hayatımdaki en önemli konuşmalardan birini yaptım. Bir devrin (hayırlı) sonu." yazmıştı.

Bunun üzerine hızlıca bir araştırmaya girdik ve bu önemli konuşmanın sebebini öğrendik.

Aldığımız bilgiye göre Ersan Özer Uzman TV, istanbul.net, Timsah.com gibi girişimleri bünyesinde bulunduran Magnet'teki hisselerinin büyük çoğunluğunu aralarında GittiGidiyor'un kurucuları Serkan Borançılı ve Burak Divanlıoğlu'nun da bulunduğu ortaklarına satmış. Ersan Özer'in bu devir sonrasında Magnet'te küçük oranda bir hissesi kalmış ve aynı zamanda yönetimden de çekilmiş.

Bu kararın altında yatan sebebi sorduğumda, Ersan Özer, global bir operasyona hazırlandığı ve inovatif bir arkadaşlık servisi olacak olan Sosyo'ya odaklanmak istediğini dile getirdi. - Sosyo'yla ilgili detayları önümüzdeki günlerde sizlerle paylaşacağız.

Şu an için akıllarda oluşan soru işaretlerini gidermek amacıyla hızlıca paylaşabileceğimiz noktalar bunlar. Önümüzdeki günlerde Ersan Özer konuyla ilgili kendisi de açıklama yapabilir.

Özetle bildiğimiz şu ki; Ersan Özer artık Magnet'tin yönetiminden çıkmış durumda ve artık bu şirkette sadece azınlık hissesi ile yola devam edecek. Yeni projesi Sosyo için de yoğun bir çalışma temposu ve odaklanma ufukta gözüküyor...

GÜNCELLEME: Ersan Özer konuyla ilgili bu yazının yorumlarında bir açıklama yaptı. Ayrıca yorumunu sizlerle buradan da paylaşıyoruz.

Arda yine haberciliğini dünya aleme gösterdin. Eline sağlık. 2005 yılında ortaklar olarak, “Keyfimizle para kazanacağız” diyerek Magnet’i kurduk. Ne mutlu ki, bu temenni lafta kalmadı, keyfimiz hep yerinde oldu. Güzel işler yaptık. Şehre özel arkadaşlık siteleri ve UZMANTV projelerini hayata geçirdik. İkisi de çok başarılı oldu. Bir yandan da kurumsallaşma yolunda ilerleme kaydettik. Önemli yetenekleri kadromuza kattık, şirketin kendi kanatlarıyla uçması için gereken koşulları sağladık.

Bir süredir 4. büyük projem dediğim Sosyo ile uğraşıyorum. Merak edenler olacaktır, o projede de, Magnet’te olduğu gibi, Serkan, Burak ve Aydonat ile ortağız. Ayrıca Facebook’taki ilk popüler Türkçe uygulamalardan olan Rakı Sofrası’nı yapan Can Karatoprak ve halen Magnet’in genel müdürü olan Levent Gültan da ortağımız.

Sosyo benim ilk global projem. Uluslararası arenada bir başarımın olmasını çok istiyorum. Ama tabii bunun için çok çalışmam, odaklanmam lazım. Bu süreçte ortaklarımla anlaşma sağladık. Magnet’teki hisselerimin önemli bölümünü onlara devrettim. Artık operasyonel yönetimden ayrılıyorum. Bundan sonra şirketteki görevimi danışman olarak sürdüreceğim. Mesaimin çoğunu Sosyo’ya ayıracağım.

Sosyo için 1 senedir çalışıyoruz. Zannederim 2 ay kadar sonra yayında olacağız. Arda, “arkadaşlık servisi” demiş ama bu konuda henüz net bir karar vermiş değiliz. Sosyo’yu “sana benzeyen insanları keşfet” şeklinde konumlandırma ihtimalimiz de yüksek. Projeden çok umutluyum ama bu işler albüm çıkarmaya benzer. Sonucun nasıl olacağını hep beraber göreceğiz. İnşallah başarılı bir proje olur ve “Digital Bosphorus” markasına da katkıda bulunur.

Yorumlar (25)
 1. Halil Halil

  Sosyo ? link var mı

 2. Şerafettin Arslan Şerafettin Arslan

  Büyük risk almış. Kendisi için hayırlısını dilerim.

 3. Arda yine haberciliğini dünya aleme gösterdin. Eline sağlık. :) 2005 yılında ortaklar olarak, "Keyfimizle para kazanacağız" diyerek Magnet'i kurduk. Ne mutlu ki, bu temenni lafta kalmadı, keyfimiz hep yerinde oldu. Güzel işler yaptık. Şehre özel arkadaşlık siteleri ve UZMANTV projelerini hayata geçirdik. İkisi de çok başarılı oldu. Bir yandan da kurumsallaşma yolunda ilerleme kaydettik. Önemli yetenekleri kadromuza kattık, şirketin kendi kanatlarıyla uçması için gereken koşulları sağladık.

  Bir süredir 4. büyük projem dediğim Sosyo ile uğraşıyorum. Merak edenler olacaktır, o projede de, Magnet'te olduğu gibi, Serkan, Burak ve Aydonat ile ortağız. Ayrıca Facebook'taki ilk popüler Türkçe uygulamalardan olan Rakı Sofrası'nı yapan Can Karatoprak ve halen Magnet'in genel müdürü olan Levent Gültan da ortağımız.

  Sosyo benim ilk global projem. Uluslararası arenada bir başarımın olmasını çok istiyorum. Ama tabii bunun için çok çalışmam, odaklanmam lazım. Bu süreçte ortaklarımla anlaşma sağladık. Magnet'teki hisselerimin önemli bölümünü onlara devrettim. Artık operasyonel yönetimden ayrılıyorum. Bundan sonra şirketteki görevimi danışman olarak sürdüreceğim. Mesaimin çoğunu Sosyo'ya ayıracağım.

  Sosyo için 1 senedir çalışıyoruz. Zannederim 2 ay kadar sonra yayında olacağız. Arda, "arkadaşlık servisi" demiş ama bu konuda henüz net bir karar vermiş değiliz. Sosyo'yu "sana benzeyen insanları keşfet" şeklinde konumlandırma ihtimalimiz de yüksek. Projeden çok umutluyum ama bu işler albüm çıkarmaya benzer. Sonucun nasıl olacağını hep beraber göreceğiz. İnşallah başarılı bir proje olur ve "Digital Bosphorus" markasına da katkıda bulunur.

  1. Alperto Alperto

   Aslında Ersan Bey bunun olacağını 8 Mart'ta İTÜ'de katıldığı bir seminerde açıklamıştı. Hatta twitter'dan da sormuştum hangi projelerden çekiliyorsunuz diye ama cevap alamamıştım :) Arda Bey'i yine kutlarız habercilik açısından ama 15 gün daha erken davranabilirdi :)

  2. Tarık Tarık

   sosyol.com alan adı daha güzel olurmuş.

   1. Saim Bayim Saim Bayim

    sosyul.com satlıktır.

    sosyul -> sosyuludağ

    sosyul -> sosyulusal

    sosyul -> sosyuniversal

    görüldüğü gibi adres global anlamda büyümeye son derece elverişlidir.

    iletişim için [email protected] adresini kullanın.

 4. Wolkanca Wolkanca

  en güzelini yapmış.

  eskileri dönüştürmek bir zaman sonra çok zordur hatta imkansızlaşabilir, yenisi ile giriş yapıp devam etmek mantıklı bence de.

 5. Osman Gamli Osman Gamli

  Ersan Ozer, bir girisimcilik seminerinde; "Kesfetmeyin, fikir uretmeyin. Parlak bir fikrinizin olmasi neredeyse imkansiz. Mutlaka sizden once birileri dusunmustur. Kopyalayin!" demisti.

  Bakalim hangi clone ile lansman yapacak.

  1. Yaptığını yap dediğini yapma.

 6. Hakan Hakan

  uzmantv'yi cepten yemeği yeni bıraktığı bir dönemde elden çıkarmak çok mantıklı olmamış. arkadaşlık siteleri neyse ama uzman tv ve timsah devredilecek, modası geçecek projeler değildi. bu karar yanlış oldu ersan.

  1. Fiyat belirlenirken bu söyledikleriniz de dikkate alınmıştır.

 7. Tansu Tansu

  Webrazzi ekibini kutlarım, gene seri ve hızlı bir haber üretmişler :)

  Ersan Özer, en sevdiğim girişimcilerin başında geliyor. Umarım hayırlısı olur...

 8. Emrah Çalişkan Emrah Çalişkan

  Sosyo projesinden anladığım kadarıyla http://mirror.me/j0btt7kn benzeri bir site olucak ve insanlar kendi alakalı işleriyle ve ilgilendikleri işlerle ilgili kişileri bulup iletişim sağlıyacak bu eksiklikte sanırım şurdan doğru facebook'ta bir çok sayfa var ama ilgili sayfayı beğenenlerine ulaşma vs yok olsa.

  "Sana benzeyen insanları bul"

  1. Kendini tanıt bölümü

  2. Var olan sosyal ağlardan alınan bilgilerle oluşturulacak.

  Bu iki şıktan biri proje sanırım...

 9. Kendime göre değerlendiriyorum.Bence altın yumurtlayan tavuklarını satmış.Gereksiz çok büyük bir risk.

  Allah utandırmasın.

 10. Ersan Bey zevkle takip ettiğim doğal bir girişimci aklıma takılan hayhuy.com tarzı bir projemi olacağı?

 11. Atilla Oguzhan Atilla Oguzhan

  Hayırlı uğurlu olsun. Yeni projede basarılar diliyorum.

 12. Mehmet Mehmet

  2009 dan beri IBSN (Interest Based Social Network) projeleriyle ilgileniyorum. Bazi aci tecrbulerden sonra sonunda istedigim tarzdaki sosyal network platformuna daha yeni ulastim.

  http://www.yetiket.com/

  Yetiket.com projesi de oldukca yeni olmasina ragmen pek cok asamadan gecmis bir projedir. Sanirim Ersan Bey'in yapmak istedigi seye paralel bir proje oluyor. Biz de insanlari ortak ilgi alanlari etrafinda bir araya getirerek sosyallestirmeye calisiyoruz.

  Ersan Bey ile tecrubemi birlestirmek isterdim ama sanirim kendisi biraz daha farkli kulvarda gitmek istiyor cunku kendisine sosyo projesiyle ilgili twitter dan bir yanit alamadim henuz :)

  Neyse keske benim de Arda gibi kaliteli bir habercim ve arkadasim olsaydi da Webrazzi ye 10 kere siteyi haber yapmalari icin mesaj atma durumuna dusmeseydim diyerek sitemimi iletiyorum.. :)

  Yetiket projesinin fikrini ve felsefesini merak edenler kendi blogumda yazdigim yaziyi okumalarini tavsiye ediyorum.

  http://2kere2beseder.wordpress.com/2012/03/23/yetiket-projesinin-felsefesi/

  1. Saim Dayim Saim Dayim

   Peki neden bu adam Arda ile arkadaş ve arda bu adam ile arkadaşlığını devam ettiriyor? sen bişeler için uğraşırken bu adam itiraf.com ile web 2yi bilmeden işletti. gerçi itiraf.com da öyle ahım şahım bir site değil, forumdan farkı yok ama yine de gözden kaçırılmaması gerekir. tabii ki hala global çapta bir proje yapabilmiş değil sanırım. uzmantv de güzel bir site değil maalesef, videoların kurgusu felan yani.

 13. Idris Baş Idris Baş

  bu alanda güvendiğim inandığım ve büyük saygı duyduğum birisi ersan abidir.. internet alanında örnek gösterilecek kişilerin başını çeker. yeni projesinde başarılı olacağına kesinlikle inanıyorum..

  1. Saim Bayim Saim Bayim

   entry-site uyumluluğu

 14. Eylos Eylos

  "Bu işler albüm çıkarmaya benzer" Ersan ne güzel ifade etti, cuk oturdu..

 15. Atilla Oğuzhan Atilla Oğuzhan

  Hayırlı olsun. Yeni projede basarılar diliyorum.

 16. Serhat Serhat

  Magnet gibi bir yapılandırmanın temelinde olan kişi her ne kadar magnet'teki hisselerinin büyük kısmını satmış olsa bile yeni yatırımları da ses getirecektir. Ersan Bey neti çözmüş. Bizlere başarılarının devamını dilemek düşer..

 17. Mustafa Mustafa

  uzman.tv yi çıkarırken türkiyede gelişmiş çok site yoktu ve bu işle uğraşan kişi sayısıda azdı...o zaman şans sizden yanaydı. bugünlerde albüm çıkaran sayısı fazla artık, insanları etkilemekte eskisi kadar kolay değil, yani uzmantv gibi bir anda çıkış yapabilmeniz sıyrılmanız kolay değil. tutmazsa b planınız olmalı