Facebook, mobil reklam ağı Audience Network'ü tüm reklam veren ve geliştiricilere açtı

Facebook, mobil reklam ağı Audience Network'ü tüm reklam veren ve geliştiricilere açtı

Facebook, bu yılki geliştirici konferansı f8'de tanıttığı Audience Network'ü bütün reklam verenler ve uygulama geliştiriciler için açtı. Şirketin Facebook for business sayfasından duyurduğu haberde Audience Network'e eklenen yeni bir özellikten de söz ediliyor. Audience Network, mobil uygulama reklamlarıyla birlikte bağlantı reklamlarını da destekliyor. Yani reklam verenler Audience Network'ü mobil websitelerine trafik çekmek için de kullanabilecekler.

Facebook'un mobilde reklam hedefleme verilerini üçüncü parti uygulamalara açan Audience Network, bu uygulamaların geliştirici ve yayıncılarını Facebook'un 1,5 milyon aktif reklam vereniyle bağlantılı hale gelmesini sağlıyor.

audience network display

Audience Network'e üye olan reklam verenler, Facebook login kullanılarak giriş yapılan mobil uygulamalarda reklamlarını banner, doğal ve arayer olmak üzere üç formatta verebiliyor. Uygulama geliştiriciler ve yayıncılar da Facebook kullanıcı bilgiler sayesinde daha iyi hedefleme yapabiliyor. Facebook, Google’ın halihazırda var olan mobil reklam ağı AdMob ve Twitter'ın MoPub'ın rakip olan Audience Network'le elindeki datayı nakite çevirecek önemli bir kanal açmış oluyor. Tıpkı, kısa bir süre önce tanıttığı yeni reklam platformu Atlas'ta olduğu gibi.

Son birkaç aydır mobil reklam ağının test sürecinde olduğunu söyleyen Facebook, bunun için Shazam, Deezer, Zynga, LeMonde ve Kim Kardashian'ın popüler oyunu Hollywoood'un yapımcısı Glu gibi şirketlerle işbirliğine gitmiş. Facebook Yazılım Mühendisi Tanya Chen, açıklamasında Shazam'ın bu süreçte reklam ağı gelirlerinde yüzde 37 artış sağladığını söylüyor. Facebook'un Audience Network'ü ile ilgili daha detaylı bilgi ve başvurular burada, Network'ün geliştirici sayfası ise burada.

Audience Network'ün dikkat çeken bir diğer özelliği de Facebook'un "platformlar arası güçlü bir platform haline gelme" hedefine yönelik son dönemde atılan adımlardan biri olması. Hatırlayacağınız gibi Facebook bu maksatla, üçüncü parti uygulamaların, Facebook beğen tuşunu uygulamalarına entegre etmesini sağlayan mobil beğen tuşunu f8'de tanıtmıştı. Şirket bu özelliği kısa süre önce bütün iOS ve Android geliştiricilere açtığını duyurmuştu.

local facebook

Facebook, son dönemde mobil reklam tekliflerini oldukça agresif bir biçimde geliştiriyor. Bu bağlamda Atlas ve Audience Network açılımlarının hemen ardından, şirket konum duyarlı reklamlarını da duyurdu. Facebook'ta reklam veren işletmelere yönelik geliştirilen yeni Local Awareness reklamları, işletmelerin yakınlarındaki Facebook kullanıcılarına reklamlarını göstermelerini sağlıyor. Reklam verenler, konum bazlı reklam alanlarının yarıçapını 1,6 km'ye (1 mil) kadar daraltabiliyor.

Teklif, Facebook'un kullanıcıların konum bilgilerinden gelir kazanmasını sağlamasının yanı sıra, platformundaki reklamların satışa dönüşümünü izlemesi için de iyi bir araç. Öncelikle Amerika'daki işletmelere sunulacak olan Local Awareness reklamlarının önümüzdeki birkaç ay içinde bütün dünyada kullanıma açılması planlanıyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.