Hazelcast, Earlybird Venture Capital liderliğinde 11 milyon dolar yatırım aldı
Yatırım

Hazelcast, Earlybird Venture Capital liderliğinde 11 milyon dolar yatırım aldı

Açık kaynaklı veri dağıtım platformu Hazelcast'e bu kez Earlybird Venture Capital ve ilk yatırımcılarından önemli yatırım geldi. Talip Öztürk tarafından temelleri atılan Hazelcast, 11 milyon dolar yatırım aldığını biraz önce açıkladı.

Kısaca hatırlatmak gerekirse Hazelcast, In-Memory (tümüyle hafızada tutan) tarzda, Data Grid (örgü tipi) sunucularla veri taşıma işi yapıyor. Java için açık kaynak kodlu bir platform olan Hazelcast, sunduğu performansla NoSQL çözümlerinde de kendi alanında en iyi girişimlerden biri olarak gösteriliyor.

2012 yılında size ilk tanıttığımızda Turkcell, Avea, Sahibinden.com, Ericsson, Mozilla, Apple ve FBI gibi büyük müşterilere hizmet verdiğini de paylaştığımız Hazelcast, 2013'te 2.5 milyon dolarlık yatırımla Silikon Vadisi'ne taşınmıştı. Henüz açıklanan B serisi yatırım turunda da 11 milyon dolarlık yatırımın arkasında Earlybird Venture Capital'ıın yanısıra ilk yatırımcılar Bain Capital Ventures ve melek yatırımcı Ali Kutay da bulunuyor.

hazelcast in memory data grid startup

'Enterprise In-Memory Computing' gibi daha çok kurumsal dünyaya yönelik milyar dolarlık bir pazarda faaliyet gösteren Hazelcast, yatırımcılarınnın güvenini fazlasıyla kazanmayı başarmış görünüyor. Talip Öztürk ise Hazelcast'in açık kaynaklı, esnek ve kolay kullanım sunması nedeniyle beğenildiğini söylüyor.

Bu yatırımın Türkiye'de teknoloji üretilebildiğinin bir kanıtı olduğunu ben elbette ifade edebilirim. Yapılan yatırımın Earlybird'ün geçen yıl duyurduğu 130 milyon dolarlık Türkiye ve Doğu Avrupa fonuyla gerçekleştirildiğinin altını çizmem gerekiyor. Earlybird, Türkiye'nin başarılı internet girişimlerine sahip olduğunu, yetenekli bir temelin ve derin teknoloji şirketlerinin olduğunu ifade ediyor.

Yorumlar (10)
 1. iyi de eller niye cepte herkesin ! para geldigi icin mi

 2. Atılım Çetin Atılım Çetin

  Muhteşem bir haber. Hazelcast ekibine tebrikler.

 3. Kurucu ortaklarından birisinin de Azerbaycanlı olduğunu unutmayalım. Başarılar Hazelcast ekibine. Tebrik ederim

 4. Enes Akar Enes Akar

  İyi dilekleriniz için teşekkürler. Bu arada istanbul ofisimize takım arkadaşları arıyoruz: http://hazelcast.com/company/careers/

 5. Çok gururlandım umarım daha daha iyi yerlere gelirler en iyisi olurlar. Herkese örnek olur. Tebrikler.

 6. Deniz Cetin Deniz Cetin

  Hakedilmiş bir başarı. Gurur duyduk!

 7. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Ekibin başarısını TR'ye dikkat çekmesi açısından da,TR'den de yoğun teknoloji odaklı girişimci mühendisliği bulunduğunu ispat etmesi açısından ayrıca tebrik etmek gerekir.

  Sizinle gurur duyuyoruz.

  Ülkemiz adına, milletimiz adına, kardeş ülke Azerbeycan adına daha iyi yerlerde, daha da büyük başarılarla bulunmanızı temenni ederiz.

  Syg.

 8. Linkrender Linkrender

  Türkiye'den ileri teknoloji alanında bu tür girişimler çıkması geleceğe umutla bakmamızı sağlıyor. Hazelcast ekibine başarılar diliyorum. Nice bu ür haberler görme dileğiyle.

 9. işte türkiye nin böyle başarılı teknolojik girişimlere ihtiyacı var. gurur duyuyoruz, tebrikler.

 10. Tebrikler Hazelcast. Başarılarınızın artarak devamını diliyorum. Gurur verici.