Earlybird Venture Capital, Türkiye ve Merkez/Doğu Avrupa için 130 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu

Earlybird Venture Capital, Türkiye ve Merkez/Doğu Avrupa için 130 milyon dolarlık yeni fonunu duyurdu

Earlybird Venture Capital'den bugün yapılan açıklamayla Türkiye ve Merkez/Doğu Avrupa'yı hedefleyen yeni fonlarının kapandığı duyuruldu. Dijital Doğu Fonu (Digital East Fund) olarak isimlendirilen 130 milyon dolarlık fon, bölgede erken aşama yatırımları yapacak.

Yeteri kadar fonlanmamış (underfunded) bölgede hızlı büyümeye ve genç nüfusa dikkat çekilirken Türkiye'ye de özellikle yer ayrılmış. Webrazzi okuyucularının bildiği isimler olan Cem Sertoğlu ve Evren Üçok tarafından yönetilen Earlybird'ün Türkiye operasyonuna seri girişimci Ali Kutay da yatırım danışmanı olarak dahil olmuş.

Merkez ve Doğu Avrupa bölgesinde daha önce Intel Capital ile yatırımlar yapan Dan Lupu da Earlybird'ün yeni fonunda görev alıyor. 

2011'deki Webrazzi Summit'in de konuşmacıları arasında bulunan Roland Manger ve ortakları tarafından 1997'de kurulan Earlybird Venture Capital, 900 milyon dolarlık bir finansal kaynağı yönetiyor. Cem Sertoğlu ve Evren Üçok'un yer aldığı Earlybird yöneticilerinin daha önceki yatırımlarına baktığımızda Peak Games, Trendyol, Wikimart ve Gittigidiyor gibi başarılı yatırımları görmek mümkün.

Hatırlayabileceğiniz gibi geçtiğimiz haftalarda emlak seri ilan servisi Metrekare'ye Aslanoba Capital ile birlikte Earlybird Venture Capital tarafından bir yatırım yapılmıştı. Bugün açıklanan fonda ağırlıklı olarak yapılan Türkiye vurgusu da önümüzde aylarda gerçekleşecek yatırımların habercisi niteliğinde.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.