Yemek paylaşım girişimi EatWith'e 8 milyon dolar yatırım geldi
Yatırım

Yemek paylaşım girişimi EatWith'e 8 milyon dolar yatırım geldi

Türkiye'de de örneklerini görmeye başladığımız evde yemek yapıp çevredeki insanlara satma fikrinin küresel temsilcilerinden EatWith.com 8 milyon dolar yatırım aldı.

2012 yılında kurulan Guy Michlin ve Shemer Schwarz tarafından Tel Aviv'de kurulan Eatwith, ev yemekleri pişiren kişilerin komşularını evde ağırlayarak kazanç sağlamasına aracılık ediyor. Hem yerel ekonomi adına, hem de turistler açısından düşünüldüğünde küresel ekonomi adına farklı bir model sunuyor.

Eatwith, dünyanın 30 ülkesinde (160 şehir) 500'den fazla ev sahibini (aşçının) ağırlıyor. Türkiye (Turkey) araması için de ağırlıklı İstanbul olmak üzere 9 sonuç görüntülenebiliyor. Şu anda 18 çalışanı olan ve Tel Aviv'den San Francisco'ya taşınan Eatwith, Greylock Partners'dan aldığı 8 milyon dolarlık yatırımla daha da büyümek istiyor. eatwith.com ev temekleri airbnb 2 Güven, yetenek ve sosyal açıdan beğenilen bir iş modeli sunmak isteyen girişimde şimdilik ev sahipleri konuklar tarafından puanlanıyor ama yakında konuklar da ev sahipleri tarafından puanlanabilecek.

Airbnb'nin yaşadığı sorunlarla karşılaşması muhtemel olan Eatwith'e karşı Airbnb'nin bir atak yapması da söz konusu olabilir ama öncelikle bu alandaki ekonomik hacmin kendini kanıtlaması lazım.

Yorumlar (4)
 1. Aristo-Z Aristo-Z

  Mrb,

  Girişim amacı yemek yenilen evin demografik yapısının data haline getirilmesini amaçlamaktadır.

  Facebook da aynı datayı toplamaktadır.

  Her ikisinin de yatırımcısı Greylock'dur.

  "Demografik yapı data"sı ise şu an en değerli yapıdır.

  Kitlesi oluşmuş girişimlerin sadece reklam alma gücü olarak değerlendirilmemesi gereklidir. Sadece amaca giden yolda maliyetleri düşürmektedir.

  Greylock için amerikan istihbarat kuruluşu ismi ile basit bir google incelemesi, konunun anlaşılmasını kolaylaştıracaktır.

  syg.

  1. Enteresan bir bilgi, teşekkürler.

 2. Ozan Tatar (@ozantatar) Ozan Tatar (@ozantatar)

  Fırat merhaba,

  Airbnb bu konuda testlerini yapıyor. Daha önce rastladığım bir haberi paylaşıyorum.

  Airbnb testing group dinners for strangers:

  http://www.reuters.com/article/2014/06/03/airbnb-dinner-idUSL1N0OK2F620140603

  İyi çalışmalar.

 3. Arayüzü neden bu kadar kötü hala UX/UI önceliğini göremeyen firmalar var