Komsuyemegi.com : "Komşuda pişer bize de düşer" diyenler için yemek paylaşım platformu

Komsuyemegi.com :

Komsuyemegi.com, ev yemeği yemek isteyenlerle yemek yapmayı seven ve alışkanlık haline getirenleri buluşturan bir platform. 11 Ağustos'ta beta yayınına başlayan Komşu Yemeği, evde pişirilen yemeklere bir tür paylaşım ekonomisi yaklaşımı getiriyor ve lokasyon bazlı olarak çalışıyor.

Yemek odaklı girişimler arasında bu farklı yaklaşımıyla dikkat çeken Komşu Yemeği, Anne Çocuk Eğitimi Vakfı'nda (AÇEV) proje koordinatörü olarak görev yapan Hilal Gencay tarafından kurulmuş. Gencay, Komşu Yemeği'ni, kendi deyimleriyle "yemek alışkanlıklarının tek tipleşmesinin önüne geçilmesi, kaybolmaya yüz tutmuş geleneksel lezzetlerin yaşatılması ve'hızlı ve hazır yemek' tüketimine bir alternatif sunulması amaçlarıyla" kurmaya karar vermiş. Projenin hayata geçirilme aşamasında ise, Enüstkat Interactive ajansı Komşu Yemeği'nin tüm tasarım ve yazılımını geliştirmiş. Projenin geliştirilmesi yaklaşık sekiz ay almış.

komşu yemeği 2

"Yakın, adil ve kaliteli yemeği" üyeleri için erişilebilir hale getirmek isteyen komsuyemegi.com'da yemek paylaşımı iki tip üyelikle sağlanıyor. Sitede yemek hazırlamak ve para kazanmak isteyen üyeler Pişiren Komşu; bunları satın almak isteyen üyeler, Yiyen Komşu kategorilerinde yer alıyor.

Komsuyemegi.com'a Yiyen Komşu olarak giriş yaptığınızda, öncelikle bir profil oluşturmanız gerekiyor (bunun için Facebook log in de kullanabilirsiniz). Ardından Pişiren Komşu'ları sıralayıp konumunuza göre filtreleyebiliyor, dilerseniz harita üzerinden seçim yapabiliyorsunuz. Size en yakın Pişiren Komşu'nun profiline gittiğinizde, menüde ne var bakabiliyor, yiyeceğin fiyatını görebiliyor, kullanıcıyla ilgili geri dönüşleri ve kullanıcının teslimat yapabildiği bölgeleri de görebiliyorsunuz.

komşu yemeği profil

Seçtiğiniz yemeğin satın alma işlemini komsuyemegi.com üzerinden gerçekleştiriyorsunuz, bunun için telefon numaranızı sistemle paylaşmanız gerekiyor. Çünkü bir sonraki aşamada, yemeği satın aldığınız üye size telefonla ulaşıyor ve yemeği teslim almak için ortak bir nokta belirliyorsunuz. Yemeği 12 saat içinde alamazsanız ücretiniz iade ediliyor.

Komşu Yemeği verilen her sipariş üzerinden yüzde 12 oranında hizmet bedeli alarak gelir yaratmayı hedefliyor.

Şu anda Pişiren Komşu üyelikleri kabul eden sitede, İstanbul merkezli 33 adet komşu yemek pişiriyor. Yemek isteyen komşular içinse sitenin 1 Ekim'de servis vermeye başlaması planlanıyor.

Komşu Yemeği'nin öncelikli planı İstanbul'da yapılanmak ve talebe göre diğer illere açılmak. Girişim fikri ve fayda hedefleriyle övgüyü hak eden Komşu Yemeği'nin, yaygınlaşması için yemek dağıtımı konusunda kalıcı bir çözüm sunması gerekiyor. Yemek pişiren üyelerin, rastgele belirli bölgelerde yoğunlaşması, servisin belirli bölgelere hiç gidememesine neden olabilir.

Servisin yaygınlaşması ise yemek paylaşımı konusunda, yepyeni bir alışkanlığı başlatabilir. Bununla birlikte bugüne kadar yalnızca yakınları için pişiren gizli yetenekleri keşfetmek için de yeni bir kanal yaratabilir. Servis, hedefini gerçekleştirebilirse, Vedat Milör gibi gurmelerin bile ilgisini çekebilecek hale gelebilir.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.