Hazelcast: Türkiye'den Silikon Vadisi'ne açılan veri dağıtım platformu
Girişim

Hazelcast: Türkiye'den Silikon Vadisi'ne açılan veri dağıtım platformu

Türkiye'de yazılım sektörünün kendi ihtiyaçlarını sağlayacak güçte olmadığı malum. Bazı girişimlerin belli boşlukları doldurduğu da bir diğer gerçek ve bu girişimlere bir örnek daha vermemiz gerekirse Hazelcast'ten bahsedebiliriz.

Hazelcast, son kullanıcılara dolaylı yoldan erişen bir hizmet. Java için açık kaynak kodlu bir veri dağıtım platformu. Teknik tanımlardan uzak bir açıklama yapacak olursak, Hazelcast kümelenmiş sunucularıyla verilerinizi kolayca dağıtabiliyor, paylaşabiliyor. Bunu da ölçeklenmelerle optimize bir şekilde sunarak kullanıcılarının işini kolaylaştırıyor.

Hazelcast, verileri In-Memory (tümüyle hafızada tutan) tarzda, Data Grid (örgü tipi) sunucular sayesinde taşıyor. Bu sistemi uygulayan tek ürün olmasa da sunduğu performansla rakiplerine nazaran daha hızlı, daha az veri kaybı yaşatan, daha kolay büyütülebilen, basit kullanımlı bir altyapı vaadediyor. Bu iddasını da Turkcell, Avea, Sahibinden.com, Ericsson, Mozilla, Apple ve FBI gibi büyük müşterilere hizmet vererek doğruluyor.

Talip Öztürk tarafından 2008'de geliştirmeye başlanan ve şu an 5 kişilik bir ekiple yoluna devam eden Hazelcast, genç bir girişim olmasına rağmen hızla büyüyor. Şirket açık kaynaktan ayrılmayacak olsa da, büyük şirketlerin ihtiyacına karşılık veren açık kaynaklı olmayan Hazelcast Enterprise sürümüyle nakit akışı sağlıyor ve bu yıl sonunda 3 milyon dolarlık yatırımla pazara hakim olmayı hedefliyor. Kısa süre önce Gartner 2012'de "Cool Vendor" olarak gösterilen girişim, yakın zamanda Silikon Vadisi'ne taşınmanın avantajını kullanacak gibi duruyor.

Gebze'deki TÜBİTAK MAM Teknopark’tan dünyaya açılan bir yerli girişim görmek sevindirici, daha iyisi de bu girişimin yazılım üretimi ve ihracatı yapıyor olması.

Hazelcast hakkında daha fazla bilgi için ürünlerine ve özelliklerine göz atabilir, Github sayfasını ziyaret edebilirsiniz. Veri dağıtımı konusundaki fikirlerinizi, kullandığınız ürünleri ve sorularınızı paylaşabilirsiniz.

Yorumlar (8)
 1. Kaan Mutlu Kaan Mutlu

  Türkiye'den çıkan, dünya çapında bilinen ve kullanılan iki süper proje varsa onlarda Hazelcast ve PrimeFaces'dir.

  1. Netsparker var birde. Rakipleri IBM HP gibi şirketler olmasına rağmen sektörde dünyada 3. sırada

 2. Webrazzi'de şu ana kadar okuduğum en heyecanlı yazı diyebilirim. Allah yolunuzu açık etsin.

 3. işte türkiye 'den çıkmış olması ile bizi gururlandıran projelerden biri. sizi gönülden tebrik ediyorum arkadaşlar.

 4. Büyük emek ve inancın eseri, Hazelcast'a başarılar.

 5. Adamların ne yaptığını anlamadım ama referanslara bakılırsa iyi iş yapıyorlar :)

 6. Allah yolunuzu acik etsin. Olimpiyatlarda alinan altin madalyalar kadar sevindirdi.

 7. Hazelcast'i iki yıldır takip ediyorum. Gerçekten güzel sonuçlar yayınlıyorlar. Yükselen bir alanda çalışıyor olmaları çok iyi.

  İlk kurulum ve ilk kullanım örneklerini de sitelerinde öne çıkarıp hızlıca test etmek isteyenleri teşvik etmelerini dilerim.

  Başarılar!