Wired 100'e giren yerli girişimler cesaretlendi [Röportaj]

Dünyanın önde gelen yayınlarından biri olan Wired, geçen hafta Avrupa'nın en dikkat çeken 100 girişimini açıklamıştı ve bu listede yer alan Türkiye'den 10 internet girişim tüm sektörü heyecanlandırmıştı.

Dünyanın önde gelen yayınlarından biri olan Wired, geçen hafta Avrupa'nın en dikkat çeken 100 girişimini açıklamıştı ve bu listede yer alan Türkiye'den 10 internet girişim tüm sektörü heyecanlandırmıştı.

Lidyana, Inploid, Markafoni, Trendyol, Peak Games, Enmoda, Evmanya, Zizigo, Tasit.com ve Markmost'un yer aldığı liste, Türkiye'de olduğu kadar dünyada da dikkatlerin Türkiye’deki girişimlere çekilmesini sağladı. Wired listesine giren birçok girişim için yabancı yatırımcılar harekete geçerek, şirket CEO’larıyla bağlantı kurduğunu öğrendik.

Dikkatler sadece listede yer alan girişimler üzerine toplanmadı. Uzun zamandan beri internet sektöründe yıldızı parlayan Türkiye ekosistemi de yankı buldu. Webrazzi olarak Avrupa'nın en çok dikkat çeken girişimleriyle konuştuk, neler hissettiklerini soruduk. Hepsinin tek bir ortak paydası var: Cesaret. Ve söz Avrupa'nın en çok dikkat çeken Türk girişimleri...

Lidyana CEO'su Hakan Baş

Hakan Baş: "Yatırımcılar kontağa geçti"

Daha önce aldığı yatırımlarla dikkat çeken Lidyana, Wired listesindeki Türkiye girişimlerinin başında Lidyana yer alıyordu. Lidyana CEO'su Hakan Baş, Wired haberinden sonra yurtdışından yatırımcıların, ajansların ve basın kuruluşlarının kontağa geçtiğini söylüyor.

Hakan Baş duygularını şu şekilde aktarıyor: "İstanbul'un Avrupa'nın en önemli start-up şehirlerinden biri olarak gösterilmesi ve İstanbul'dan 10 şirketin ilk 100 listesine alınması bu bağlamda şaşırılacak bir durum değil, fakat bu gerçeğin Wired gibi ciddi bir dergi tarafından onaylanmış olması da ülkemiz için çok önemli bir gelişme. Bu haberden sonra yabancı yatırımcıların ve diğer uluslararası basın kuruluşlarının da gözünün artık iyice ülkemize döneceğini düşünüyorum. Özellikle sektörün duayenlerinden gelen mesajlar bizi çok sevindirdi. Yurt dışından da bazı yatırımcılar, ajanslar ve basın kuruluşları kontağa geçti."

Inploid kurucuları

Serkan Köse: "Yurtdışından işbirliği çağrıları aldık"

Wired listesinde  bir sosyal soru-cevap platformu olan Inploid vardı. Inploid kurucularından Serkan Köse'ye Wired 100 listesi hakkındaki sorduk. Köse, yurtdışındaki bazı önemli web girişimlerinden ileriye yönelik işbirliği çağrıları aldıklarını bize aktardıkları arasında.

Serkan Köse, Inploid'in Wired 100 listesinde yer aldıktan sonraki duygularını şu şekilde aktardı: "Gözler Türkiye'nin üzerine çevrilmeye başladı ve bunun, işini iyi yapan her kesimden web girişimine çok büyük faydası olacak. Öncü Türkiye'deki internet şirketleri bir çok anlamda zaten Türkiye'nin adından söz ettirdi ve ettirmeye devam ediyor. Bizler ve bizden sonrakiler de bu etkinin sonuçlarından pozitif anlamda faydalanacaktır. Bu ve bunun gibi daha birçok yayında Türk internet sektöründen birçok girişim yerini alacak eminim. Şov daha yeni başlıyor. Öte yanda yurtdışındaki bazı önemli web girişimlerinden ileriye yönelik işbirliği çağrılarını da sözlerime eklemeyelim"

Markafoni CEO'su Sina Afra

Sina Afra: "İstanbul'un Avrupa'nın internet merkezi olması lazım"

Türkiye'nin en çok konuşulan e-ticaret sitelerinden biri olan Markafoni, Wired listesinde yer bulan girişimler arasındaydı. Bir grup şirketi olan Markafoni, Zizigo ve Enmoda ile toplamda üç şirketle listeye girdi. Markafoni denilince ilk akla gelen isim olan Sina Afra, üç şirket ile Wired listesinde yer almayı cesaret verici bir gelişime olduğunu söylüyor.

Sina Afra, geçen aylarda Almanya’da gerçekleşen DLD Konferansı’nda Türkiye internet sektörünün dinamizmiyle Avrupa’nın ilgisini çektiğini gördüğünü söylüyor. Afra sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Yurtdışından gelen tepkiler Türkiye’nin Avrupa’nın sayılı internet merkezlerinden biri olma yönündeki gelişimine değiniyordu. Tüm sektör olarak bunu devam ettirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. İki sene içinde  İstanbul’un Avrupa’nın ilk üç 'internet merkezinden' biri olması lazım. Yatırım yapmayı planlayan yatırımcılar, Wired gibi prestijli yayınların hazırladığı listeleri yakından takip ediyor. Eğer bu fırsatı iyi değerlendirirsek 'Digital Boshphorus' İstanbul, önümüzdeki dönemde oldukça heyecan verici gelişmelere sahne olacaktır."

Trendyol CEO'su Demet Mutlu

Demet Mutlu: "Daha büyük hedefler koyuyoruz"

Wired dergisinin hazırladığı listede yer alan girişimlerden bir diğeriyse Trendyol'du. DLD gibi birçok konferansa konuşmacı olarak katılan Trendyol CEO'su Demet Mutlu, Wired 100 listesinde yer almayı gurur verici bir gelişme olarak yorumluyor.

Uluslararası arenada takdir gören başarılı işlere imza atmanın kendilerine daha da cesaretlendirdiğini söyleyen Demet Mutlu yeni projeler geliştirip, daha büyük hedefler koyduklarını dile getiriyor. Demet Mutlu, Trendyol'un yurtiçindeki iş ortakları ve yurtdışındaki yatırımcılarıyla çalışmalarının hızla devam ettiğini belirterek sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Türkiye’nin internet sektöründe hızla gelişen önemli bir pazar haline geldiği inkar edilemez.  İnternet kullanıcı sayısının giderek arttığı ve önemli rakamlara ulaştığı Türkiye’de bu alanlarda daha önemli işlere imza atılması ve sektörün daha hızlı büyümesi açısından çok önemli bir gelişim.  Bu tarz uluslararası değerlendirmelerin internet sektörü açısından önemli bir yeri olduğuna inanıyoruz. İnternet kullanımı ve e-ticaret yaygınlaştıkça Türkiye’nin global arenadaki lider oyunculardan biri olacağını düşünüyoruz , ama daha çok yolumuz var."

Peak Games Direktörü Buğra Koç

Buğra Koç: "Yabancıların Türkiye'ye ilgisi artacak"

Aldığı yatırımlarla yurtiçi ve yurtdışı internet sektöründe dikkatleri üzerine çeken Peak Games de, Wired listesinde yer alan Türkiye merkezli girişimlerden oldu. Peak Games Direktörü Buğra Koç, Wired listesinde yer almanın gurur vereceğini söyleyen yöneticilerden oldu.

Wired listesinde yer alarak, Türkiyedeki internet sektörü yönelik yatırımların çoğalması ve tüm ekosistemin büyümesi gibi sonuç beklediklerini ifade eden Buğra Koç, duygularını şu şekilde ifade ediyor: "Türkiye'nin çıkarmış olduğu çok başarılı girişimler, artık Wired gibi mecralarda konu ediliyor ve bu farkındalık global anlamda yaygınlaşmaya başladı. Global çaptaki tüm basın yayın organları ile birlikte sektördeki yabancıların da Türkiye'ye olan ilgisini artıracağına inanıyoruz. Bu ilgi, Türkiye'deki internet dönüşümünün gerçekleştiğinin ve hız kazandığının, bizim dışımızda da farkedildiğini gösteriyor. Dolayısıyla bu yansımalar malumun ilanından ibarettir, herkesin buna olabildiğince katkı vermesi gerekir."

Evmanya CEO'su Aslı Gökdere

Aslı Gökdere: "Yatırımcılardan tebrik mesajı aldık"

Geçen aylarda Doğan Online'a satışı gerçekleşen Evmanya, Wired listesinde yer alan diğer bir yerli girişim şirketiydi. Evmanya CEO'su Aslı Gökdere, yeni katıldıkları bir ekip olan Doğan Online'nın tebrikleriyle gururlandıklarını söylüyor.

Londra'da ikinci yatırım arayışları süresince irtibatta bulunduları birkaç fon yöneticisinin tebrik mesajlarını aldıklarını söyleyen Aslı Gökdere, duygularını şu şekilde aktarıyor: "Wired 100 listesinde 10'dan fazla Türkiye merkezli girişimden fazlası olması gerekiyordu. Türkiye'deki girişimlerin Wired gibi plarformlarda yer alması dikkatleri olumlu yönde Türkiye'ye çekecektir. Zaten en önemli hedefimiz de diger tüm girişimci arkadaşlarım gibi ülkemize bu gibi fonların daha çok gelmesini sağlayarak, başta istihdam olmak üzere yeni iş kolları ve devamında başarı hikayelerini yaratmak."

Tasit.com CEO'su Birol Kabakoğlu

Birol Kabakoğlu: "10 yeni risk sermayesi şirketiyle tanıştık"

Wired listesinin Türkiye kategorisine dokuzuncu sıradan giren girişim Tasit.com oldu. Tasit.com CEO'su Birol Kabakoğlu, haberle beraber cesaretlenen girişimciler arasında yer alıyor.

Haberin çıkmasının ardından Tasit.com ile iletişime geçip detay isteyen en az 10 yeni risk sermayesi şirketi olduğunu söyleyen Birol kabakoğlu, sözlerine şu şekilde devam ediyor: "Wired’ın çok büyük bir dergi olduğunu biliyoruz, ama bu kadar somut bir sonuç bizi şaşırttı. Risk sermayesi şirketleri dışında birkaç tane de benzeri modellerde çalışan şirket bizimle temasa geçti ve detaylı bilgi almak istediler. Öte yandan Türkiye’ de yapıldığını, ama yanlış ve eksik olduğunu düşündüğümüz bir iş modelini yeniden yapılandırdığımıza inanıyoruz ve bunun uluslararası platformda da yankı bulması güzel bir olay. Türkiye’deki bir girişimin uluslararası alanda bu şekilde dikkat çekmesinin, yeni girişimci adayları için de güzel bir örnek teşkil ettiğini ve onları cesaretlendireceğini düşünüyoruz."

MarkMost Kurucusu Erdem Yurdanur

Erdem Yurdanur: "Gelecekte Türkiye'ye ilgi daha da aratacak"

Kullanıcıya ‘merhaba’ demesinin üzerinden henüz bir sene geçen MarkMost, Wired listesinde yer alan girişimler arasındaydı. Markmost kurucu ortağı Erdem Yurdanur, Türkiye’nin şu anda dünyanın en çok dikkat çeken ülkelerinden biri haline geldiğini söylüyor.

Erdem Yurdanur sözlerine şu şekilde devam ediyor: “Genç nüfusunun büyük çoğunluğu internet kullanıcısı ve özellikle mobil kullanım oranı her geçen gün artıyor. Bu nedenle Wired gibi bir derginin ülkemiz ile ilgili bu tip bir haber yapmasını son derece doğal karşılıyorum. Önümüzdeki günlerde ülkemize çok daha fazla ilgi olacağından eminim. Yeter ki bu ülkenin insanları olarak bizler iyi işler yapmaya devam edelim, ses getirecek çok daha fazla yayın olacaktır.”

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.