Yazılım geliştiriciler ThoughtWorks Turkey Summit'te buluştu
Etkinlikler

Yazılım geliştiriciler ThoughtWorks Turkey Summit'te buluştu

Sizlere daha önce duyurusunu yaptığımız ThoughtWorks Turkey Summit, bugün Hilton Hotel'de düzenlendi.

ThoughtWorks'ün Türkiye'ye adım atmasının da somut ilk gelişmelerinden biri olan etkinlikte dünyaca ünlü yazılım mimarı Martin Fowler bir konuşma yaptı.

Martin Fowler etkinliğin hemen başında başlayan ve yaklaşık 1 saat süren konuşmasında; Continuous Delivery, NoSQL veritabanları ve Microservices gibi konulardan bahsetti. Türkiye'ye ilk kez gelen Fowler'ın konuşması yazılım geliştiriciler tarafından yoğun bir ilgiyle takip edildi.

Martin Fowler'ın konuşmasının ardından sözü Hepsiburada çalışanları devraldı ve ThoughtWorks ile birlikte başladıkları uzun soluklu projenin teknik detaylarından bahsetti.

martin-fowler-istanbul

ThoughtWorks danışmanlığında hayata geçen; 'Türkiye'deki e-ticaret pazarının büyümesi adına gençlerin eğitilmesi ve ortaya çıkan projelerin/araçların tüm pazara ücretsiz olarak sunulması' şeklinde özetleyebileceğimiz proje hakkındaki detayları daha sonra sizinle paylaşacağız.

Agile (çevik) yazılım geliştirme ve Continuous Delivery gibi konuların ağırlıklı olarak konuşulduğu etkinlikte, Hepsiburada çalışanları nasıl bir agile dönüşüm yaşadıklarından bahsettiler. Şu an ürün temelli bir ekip yapısına geçtiğini paylaşan Hepsiburada yetkilileri; örneğin ödeme sistemleri, müşteri hizmetleri ve stok yönetimi gibi 20'ye yakın ürüne sahip olduklarını paylaştı.

ThoughtWorks Turkey Summit'e katılımın yüksek olduğunu ve gün ortasına kadar önemli sayıdaki katılımcının etkinliği takip ettiğini rahatlıkla söyleyebiliriz. ThoughtWorks Türkiye'nin çalışmaları hakkında sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

Yorumlar (4)
  1. Canlı yayın yapılacak mı?, kesinlikle izlemek isterim.

  2. Hamdi Kalan Hamdi Kalan

    Düzeltme için teşekkürler.

  3. Kızgın Yazılımcı Kızgın Yazılımcı

    şu metodolojilerin uygulanması için illa birilerinin dışardan gelip empoze etmesi mi gerekir.

    1. evet paşam. Ben hepsiburadadan kısa süre önce ayrıldım. Sen türk olarak birşeyler söyleyince yönetim hasyeeee derken. Sakalları uzun olan amcalar gelip aynısını söyleyince http://www.capsverlan.com/bloggaleri/galeri/buyuk_resim/640x480_1200yigit_ozgur_karikaturleri_1629.jpg bu karikatürdeki tepki veriliyor. Üste de çuvalla para veriliyor. Sırf bu yüzden bi sürü insan ayrıldı.