Google'ın iki yıldır gizlediği drone'larla dağıtım programı Project Wing'in detayları açıklandı

Google'ın iki yıldır gizlediği drone'larla dağıtım programı Project Wing'in detayları açıklandı

Google'ın yarı gizli araştırma birimi Google X, son iki yıldır üzerinde çalıştığı gizli drone dağıtım programını sonunda tanıttı. Project Wing adı verilen programıyla Google, insansız hava araçlarıyla sipariş dağıtımı yapmaya hazırlanıyor. Google, bu girişimle, drone'larla sipariş dağıtımı fikriyle neredeyse özdeşleşen Amazon'a da rakip oluyor.

Project Wing ile ilgili detaylara yer veren The Atlantic özel haberinde, iki yıldır MIT profesörü Nicholas Roy tarafından yönetilen Project Wing'de bugün onlarca kişinin çalıştığı söyleniyor. Ekibin bir drone dağıtımı uygulaması geliştirebileceği de söyleniyor.

Haberde, Google'ın drone'larıyla hızlı dağıtıma odaklandığı belirtiliyor zira Google, iki dakika gibi kısa bir sürede siparişlerinizi dağıtabilme iddiasında. Bunun için çeşitli yöntemler deneyen ekip, siparişleri önce paraşütle ( Açık Oyunları filmindeki gibi) dağıtmayı denemiş ancak rüzgarın etkisi aracın doğru yere inmesini engellediği için fikir terkedilmiş. Bunun ardından siparişin drone'la doğrudan teslim edilmesi üzerinde çalışılmış. Yani siparişi getiren drone, teslimat adresinde iniyor, siparişi dağıtıyor ve havalanıyor. Bu durumda ise kullanıcıların siparişlerini almak için drone'lara yaklaşması tehlikesi doğduğu için, ekip bu fikri de rafa kaldırmış.

Sonunda, drone'ların insanlara yaklaşmasına gerek kalmayacak bir yöntemle sorunu çözen ekip; dağıtılacak ürünlerin paketli bir biçimde drone'dan aşağıya salınan bir halatla teslim edilmesinde karar kılmış. Project Wing'in aşağıdaki videosunda görebileceğiniz gibi drone'la sipariş dağıtımı, yeryüzünden yaklaşık 45 m yukarıdan yapılıyor. Saniyede 10 metre ile başlayan iniş hızı, ürün yere yaklaştıkça saniyede 2 metreye kadar düşüyor ve yumuşak bir iniş yapıyor. Siparişi alan kullanıcı halatı geri toplaması için bir uyarı görüyor, acil bir durumlar içinse hatıın sonunda halatın kesilmesini sağlayacak bir ustura bulunuyor.

Google'ın Project Wing ile başarıya ulaşması içinse, Amazon örneğinde gördüğümüz gibi, drone sipariş dağıtım sisteminin yaygınlaşmasını engelleyen önemli problemleri çözmesi gerekiyor.  Zira, araçların kamuya açık alanlarda güvenliği ilk soru işareti. "Uç sorunlar" olarak tanımlanan, en kötü senaryolarla otonom bir cihazın nasıl başa çıkacağıyla ilgili sorunlar içinse Google, öncelikle sürücüsüz otomobillerdeki bilgi birikimine güveniyor. Google, sürücü davranışlarına ait bilgileri kullanarak geliştirdiği sürücüsüz otomobillerle yaptığı gibi, drone'ları da önce az sayıda operatör tarafından kontrol ederek geliştirmeyi planlanıyor. Böylelikle, cihazların uç sorunlarla karşılaştıklarına karar vermeyi öğrenmesi planlanıyor.

Bir diğer önemli sorunda elbette kuşlar. Nicholas Roy, drone'lar için güvenli bir "tanıma ve kaçınma" sistemi üzerinde çalışmaya başladıklarını söylüyor. Ancak sistem tamamlanmış olmaktan çok uzak. Havada her yöne hareket edebilen bir aracın, karşıdan uçarak gelen başka bir cismin hareketini algılaması ve ne yöne devam edeceğini tahmin etmesini sağlayacak bir algoritma geliştirmek, tahmin ettiğiniz gibi, yeterinde karmaşık bir görev.

Google'ın Project Wing ile drone dağıtım işine giriyor olması Amazon için doğrudan bir meydan okuma. Ancak diğer taraftan Google'ın, drone dağıtımının yaygınlaşması için regülatörleri ikna etmeyi sağlayacak lobiyi Amazon'dan daha iyi yapacağı da bir gerçek.

Şirket bu konuda Amazon'a göre çok daha deneyimli ve çok daha büyük bir bütçeyle çalışıyor. Yani günün sonunda gelişme, Amazon'un da faydalanabileceği bir hal alabilir. Yine de iki şirket arasında Twitch satın almasıyla yükselen rekabetin yeni bir boyut kazandığını azımsamamak gerekiyor.

Teknoloji dünyasındaki gelişmeleri takip edin. Neleri size ulaştırmamızı istersiniz?
Abonelik kaydınız başarıyla oluşturuldu.